GeForce GTX 590: karta pro novináře a hrstku vyvolených

0

NordicHardware a další servery nás už pár týdnů krmí zvěstmi o chystané GeForce GTX 590, grafické kartě se dvěma čipy GF110. Toto monstrum prý Nvidia nasadí proti (taktéž dvoučipovému) Radeonu HD 6990. Velkým otazníkem je ovšem spotřeba. GeForce GTX 580 má TDP 244 W, avšak s deaktivovaným throttlingem ji ve FurMarku lze snadno naměřit spotřebu 300 wattů. Právě tato kulatá hodnota je přípustné maximum TDP dle standardů PCI-SIG. Některým kartám byla v reálu naměřena vyšší spotřeba v zátěži, nicméně PCI-SIG certifikaci dostaly a odebrána jim nebyla.

Jak se tedy Nvidia popere se spotřebou dvoučipové karty? Jednoduše, už nějakou dobu prý vybírá nejpovedenější kousky jader GF110 – ty, které jsou schopné běžet s nižším napětím. Oproti GeForce GTX 580 také budou sníženy takty, neboť jak je obecně známo, na nižších frekvencích je lepší poměr výkon/watt. Kdyby ani to nestačilo, někteří novináři se domnívají, že Nvidia je ochotná hodit za hlavu i PCI-SIG certifikaci a vydat kartu s teoretickým odběrem až 375 W. Navzdory tomu, že si to AMD ani Nvidia zatím nikdy nedovolily.

Jádro GF110 na GeForce GTX 580

Cílem Nvidie ovšem není GeForce GTX 590 prodávat, když je velmi pravděpodobné, že by na ní spíše prodělávala. Tato karta má jediný a jasný úkol: strhnout na sebe pozornost při vydání Radeonu HD 6990, porazit jej v recenzích a udělat tak Nvidii dobrou reklamu. Už z toho důvodu, že vhodných čipů bude jen málo, lze počítat jen s omezenou dostupností.

Přestože vše nasvědčuje tomu, že GeForce GTX 590 pochází z dílny Nvidie a nikoliv od některého z výrobců karet, který by dvoučipovou kartu vyvinul na vlastní pěst (v takovém případě by se k ní totiž už dávno přihlásil), X-bit labs nezavrhuje ani možnost, že karta by nakonec nemusela být vůbec vydána (ani papírově). Připomíná tak prototypy výrobců karet, které byly představeny veřejnosti, ale vydány nakonec nebyly. Takový osud zřejmě stihl i „GeForce 8800 GX2“, kterou ani jako prototyp nikdo nikdy neviděl, avšak na Computexu vystavený vodní blok pro ni určený prozradil, že Nvidia v roce 2007 kartu se dvěma čipy G80 skutečně vyvíjela.

Proti tehdejší konkurenci by však bylo zbytečné GeForce 8800 GX2 vydávat. Radeon HD 6990 ale Nvidii ohrožuje podstatně více, než v roce 2007 Radeon HD 2900 XT.

Zdroj: NordicHardware, X-bit labs, VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!