GeForce GTX 650 Ti má 768 shaderů. E-shop omylem vypustil specifikace i cenu

0

Postupné uvádění 28nm řady grafických karet Nvidia GeForce bylo letos provázeno téměř nekonečným řetězem spekulativních informací, „zaručených“ drbů a údajně uniklých informací. Nvidia je přitom ve stavu „očekávání“ od jara prakticky bez přerušení, mnoho oddechu nám tedy zatím nedopřála. Když se konečně usadil prach po uvedení karet GeForce GTX 650 a 660, povstal nový bojovník, aby převzal štafetu periodických úniků informací. Řeč je zde samozřejmě o kartě GTX 650 Ti.

Je to vlastně docela vypečený marketing (ať již záměrný, či ne). Nvidii se daří být stále v hledáčku médií, a tím i v povědomí potenciálních kupujících. Dnes však máme dobrý důvod, abychom vás o čerstvě prosáklých informacích zpravili. Nejde totiž o jen tak nějaké drby. Údajné specifikace karty GeForce GTX 650 Ti totiž pustil do světa sám renomovaný americký obchod Newegg. Tedy pustil; spíše bychom měli říci, že ji nedopatřením předčasně zařadil do nabídky, čímž v podstatě zveřejnil její specifikace. Karta sice zase rychle zmizela, informace se však již stihla rozšířit.

Dotyčnou kartou je model od Galaxy (jeho kód je 65IGH8DL7AXX), jehož cena bude dle očitých svědků činit 150 USD. Jádro karty je taktováno na 966 MHz a paměti pak na 5,4 GHz. Pochopitelně jsou tedy typu GDDR5. Paměťová sběrnice je 128bitová a velikost paměti činí 1 GB. A konečně to nejlepší – čip GK106 bude mít aktivních 768 stream procesorů. To je dobrá zpráva, neboť starší šeptanda hovořila jen o 576 jednotkách.

Galaxy GeForce GTX 650

Na druhou stranu, podle všeho se jedná o nereferenční model. Karta je prý velice podobná sestře bez přídomku Ti (na obrázku), tedy pokud Newegg všechny nezmátl použitím nesprávné fotografie. Lze tedy čekat relativně krátké PCB, absenci konektoru pro SLI a přídavné napájení sestávající z jediného šestipinového konektoru. Z nereferenční podstaty karty jinak vyplývá, že takty pamětí a jádra se u standardních modelů asi budou lišit. Stejně tak by zřejmě měla být o něco nižší i cena referenčních karet. O kolik, to už samozřejmě nevíme.

 

Pokud se tedy nepletu, bude výkon samotného jádra zhruba čtyřpětinový oproti GeForce GTX 660, zatímco propustnost pamětí spadne víc než o třetinu, více méně na úroveň karty GTX 650 bez Ti. Ta má ovšem značně méně (384) stream procesorů. Co myslíte, bude to vzhledem k (americké) ceně stát za to?

Zdroje: VideoCardz, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!