GeForce GTX 780 na fotkách ve všech detailech, známe už i parametry a takty

0

Ještě nám zbývá pár dní do data, kdy má na trh grafických karet vyrazit GeForce GTX 780. Díky tradičním únikům (tentokrát pocházejícím z Číny a Japonska) se však již dnes můžeme na tuto kartu, založenou na GPU GK110, podívat prakticky ze všech úhlů, od chladiče po obě strany PCB. Navíc se na internet dostala i fotografie propagačního letáku s podrobnými parametry nové grafiky, takže již známe prakticky vše podstatné.

Nejprve tedy k specifikacím. GeForce GTX 780, o níž se dříve také spekulovalo jako o „Titanu LE“. Má aktivních 12 z celkových 15 bloků SMX (oproti 14 v Titanu), což znamená 2304 stream procesorů (a teoreticky tím ještě zůstává prostor pro další model se 14 bloky). Šíře paměťové sběrnice nakonec ale zůstává zachována na 384 bitech. Takt pamětí GDDR5 bude 6 GHz, takže karta disponuje stejnou propustností jako podstatně dražší model založený na GK110. Co je ale skrouhnuto, je velikost paměti, která bude činit jen 3 GB.

Leták se specifikacemi GeForce GTX 780 (Zdroj: Hermitage Akihabara)
Leták se specifikacemi GeForce GTX 780 (Zdroj: Hermitage Akihabara)

GPU má základní takt nastaven na hodnotu 863 MHz, pomocí GPU Boost však může frekvenci zvýšit až na 900 MHz. Leták uvádí, že při výpočtech s jednoduchou přesností lze teoreticky dosáhnout výkonu až 4 TFLOPS; podle neoficiálních benchmarků z fóra Chiphell by karta v praxi mohla dosahovat až 90 % výkonu Titanu či okolo 120 % výkonu GeForce GTX 680. Oficiální TDP pak má být 250 W a přídavné napájení je řešeno jedním šestipinovým a jedním osmipinovým konektorem.

Porovnání PCB GeForce GTX 780 a modelu Titan (Zdroj: VideoCardz)
Porovnání PCB GeForce GTX 780 a modelu Titan (Zdroj: VideoCardz)

Jak můžete vidět na fotografiích (jejich zdrojem je IT168), nejen chladič byl převzat z Titanu. Prakticky identické je i PCB. Obsahuje jen velmi drobné změny, které vidíte zvýrazněné na obrázku vyrobeném serverem VideoCardz. Odlišnosti jsou prakticky jen dvě (vyznačené červeně a zeleně), jelikož oranžová oblast je jiná jen na vyobrazeném předprodukčním vzorku Titanu; sériová PCB jsou ale v těchto místech totožná s GeForce GTX 780. Vedle toho má také levnější karta řadu pozic pro součástky neosazených (počínaje paměťovými čipy, které na spodní straně PCB zcela chybějí).

GeForce GTX 780 má dle dosavadních zpráv vyjít 23. května (mája), čili ve čtvrtek. O týden později, tedy třicátého, jí pak bude následovat model GTX 770, který je však již založen na jádře GK104, známém z GeForce GTX 680.

 

Zdroje: Hermitage Akihabara, IT168, VideoCardz, Chiphell

Ohodnoťte tento článek!