GeForce GTX 780 Ti bude mít 2880 stream procesorů. Asi překoná a nahradí Titan

0

Specifikace připravované GeForce GTX 780 Ti jsme zde již jednou otiskli. Ukazuje se ale, že zřejmě nešlo o pravdivé informace. Na webu VideoCardz se dnes ve dvou porcích objevily údaje zcela jiné. A jsou mnohem zajímavější. Naznačují totiž, že nová karta bude zřejmě výkonem ještě dál, než je v současnosti nejdražší jednočipová grafika, tedy GeForce GTX Titan.

Nvidia údajně novinku hodlá prezentovat jako „zatím nejrychlejší grafickou kartu“. Dle VideoCardz asi nepůjde o prázdná slova – půjde totiž o první herní grafiku s plně aktivovaným čipem GK110. To znamená 2880 stream procesorů, 240 texturovacích jednotek a 48 rasterizačních jednotek. Ačkoliv by pro překonání Titanu mělo odemčení dosud spícího patnáctého bloku SMX na čipu stačit, Nvidia také zvedne takty. A to na 876 MHz v základu a 928 MHz s Boostem. Takty Titanu byly pro srovnání 837, respektive 876 MHz.

GK110, alias „velký Kepler“ má 384bitovou paměťovou sběrnici, která bude pochopitelně u GeForce GTX 780 Ti plně využita. Aby Nvidia dohnala (a předehnala) Radeon R9 290X, který používá sběrnici o šíři 512 bitů, sáhla po paměti GDDR5 s taktem 7 GHz. To by znamenalo propustnost 336 GB/s, čímž se nová karta vyšplhává nad R9 290X s 320 GB/s. Dle VideoCardz budou zřejmě GeForce GTX 780 Ti na rozdíl od Titanu vyzbrojeny jen 3 GB paměti místo 6 GB. Existence 6GB modelů zcela vyloučená není, ostatně výrobci karet by je teoreticky mohli vytvořit i na vlastní pěst. Proti ale možná mluví výrobní náklady – karta bude přece jen o 300 USD levnější než Titan.

GeForce GTX 780 Ti má údajně oproti PCB stávajících karet Titan přepracovanou napájecí kaskádu, takže TDP bude zřejmě nastaveno výše. Vzhledem k vyššímu taktu i počtu jednotek asi nic jiného ani nelze čekat. Napájení nicméně stále zůstává řešeno pouze osmipinem a šestipinem.

 

Jak již víte, Nvidia poněkud netypicky předem oznámila cenu karty, která má činit 699 USD. Je to sice značně více, než kolik chce za svou novinku AMD, zároveň ale pořád o dost méně, než cena Titanu. Karta má oficiálně vyjít 7. listopadu (novembra). Zatím není známo, zda budou k mání jen referenční modely, nebo zda se již tou dobou objeví i nějaká karta se speciálním chlazením. Karta, kterou vidíte na obrázku z webu VideoCardz, používá evidentně originální chladič Nvidie.

GeForce GTX 780 Ti od Galaxy (VideoCardz)
GeForce GTX 780 Ti od Galaxy (VideoCardz)

Zdroj: VideoCardz (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Jestli za tu A8 6500 budou opravdu chtít jen (dokonce necelé) dva tisíce, tak tomu říkám trefa do černého (konečně). Ale chtělo by to krapítek větší výběr ITX desek.

    Jestli je ta cena fakt „real“, tak budu skákat, jak blecha, a stavět se do fronty. A kdyby někdo vydal rozumnou ITX desku s integrovanými serepetičkami (BT, WiFi) a nižší verzí čipové sady, tak to beru, i kdyby to byl ASUS…

    Po téhle zprávičce máme opravdu důvod se těšit a netrpělivě stepovat/chodit v kolečku…