Po vydání GeForce GTX 960 byl vyhlížen nějaký další model s čipem GM206, ovšem objevuje se až nyní po půl roce, kdy už se na tato očekávání skoro zapomnělo. Začátkem prázdnin se ale začalo proslýchat, že Nvidia se ořezanou verzi tohoto GPU chystá uplatnit jako GeForce GTX 950. Tato karta už je podle všeho velmi blízko – na webu se začaly objevovat údaje o modelech různých výrobců a prodej by měl začít už za týden.

Informace, které se na webu ukázaly v červenci, hovořily ještě o tom, že by Nvidia GeForce GTX 950 měla vypustit 17. srpna. Nakonec se ale den D posunul o něco dál a zdá se, že novinka půjde ven až 20. srpna. Na tento den klade uvedení japonský web Hermitage Akihabara, kterému lze v těchto věcech nejspíš věřit. Jeho informace pocházejí obvykle ze zasvěcených distribučních kruhů a většinou se také později potvrdily. Podle tohoto média se GTX 950 má přesněji začít prodávat (nebo na ni padne informační embargo) dvacátého v 21:00 hodin, což by u nás znamenalo dvě hodiny odpoledne stejného dne.

GeForce GTX 950 má podle japonských zdrojů jít do obchodů 20. srpna
GeForce GTX 950 má podle japonských zdrojů jít do obchodů 20. srpna

V obchodech na webu se už stihly GTX 950 objevit, zatím však jen jako položky v cenících bez podstatných detailů. První kartou, která se takto prozradila, je GeForce GTX 950 v provedení Strix od Asusu (STRIX-GTX950-DC2OC-2GD5-GAMING). Půjde o přetaktovaný model s 2 GB paměti a logicky chladičem DirectCu II.

GeForce GTX 950 v provcedení Asus Strix v obchodě
GeForce GTX 950 v provcedení Asus Strix v obchodě

GTX 950 by měla používat stejné PCB jako GTX 960, takže tento model by měl mít provedení prakticky shodné jako karta Strix na bázi GTX 960 a rozdíl by asi byl jen v parametrech čipu, případně pamětí. Ačkoliv záznamy v obchodech už nastřelují nějaké ceny, ještě podle všeho nejde o finální částky, takže v tomto ohledu jsme zatím bez konkrétních informací.

 

Kromě soví varianty Asus se na webu objevilo také provedení od PNY, k němuž máme také první fotku. Ta ukazuje nereferenční chladič s jedním axiálním ventilátorem a otevřeným pasivem. V tomto případě by mohlo být použito PCB s jinou sestavou výstupů, na dvouslotové záslepce to totiž vypadá na dvojici DVI místo jediného. Tato karta tedy pravděpodobně nebude mít tři DisplayPorty a jedno HDMI jako referenční GTX 960, ale konzervativní čtveřici DVI, DVI, DisplayPort, HDMI.

GeForce GTX 950 od PNY
GeForce GTX 950 od PNY

Kromě těchto střípků se mimochodem na internet dostal také snímek GPU-Z údajně patřící k GeForce GTX 950 – vidět jej můžete níže. Použitá verze ale pro tento model asi ještě nemá podporu a některé parametry (například počet rasterizačních jednotek) tak mohou být chybně. Snad jisté už však je, že karta bude mít 768 stream procesorů (tedy 6 bloků SMX) a 128bitovou paměťovou sběrnici s 2 nebo 4 GB paměti GDDR5. Takty GPU budou asi nad 1 Ghz, frekvence pamětí možná 6,6 GHz.

GPU-Z pro GeForce GTX 950. Pozor, detekce některých hodnot je zatím chybná
GPU-Z pro GeForce GTX 950. Pozor, detekce některých hodnot je zatím chybná

Zdroje: Hermitage Akihabara, VideoCardz (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!