GeForce GTX 960 má 8 SMM a 1024 shaderů. Specifikace jsou venku, fotky taktéž

0

Pokud mají zdroje ze země vycházejícího slunce pravdu, tak do uvedení GeForce GTX 960 už zbývá jen o něco málo déle než jeden týden. Něco o kartě založené na čipu GM206 s architekturou Maxwell jsme se dozvěděli už minulý týden. Během včerejška ale probublaly na povrch i zbývající střípky do mozaiky, a tak už máme specifikace této grafiky prakticky kompletní (pochopitelně je to ale zatím neoficiální a neověřené). A také nějaká ta čísla z 3DMarků a fotografie finálních karet.

Původní zdroj informace pochází z Číny, nicméně i třeba VideoCardz s nimi podle všeho souhlasí. Má-li únik (a GPU-Z) pravdu, pak GeForce GTX 960 bude půlkou modelu GeForce GTX 980 (shodou okolností stejně jako čerstvě vydaná mobilní GeForce GTX 965M). Karta má 1024 stream procesorů a 128bitovou paměťovou sběrnici. Podle snímků z GPU-Z má čip 32 rasterizačních jednotek, počet texturovacích jednotek je ale evidentně detekován špatně („85“); pravděpodobné je asi číslo 64. Ještě ovšem nevíme, zda jsou toto i plné parametry čipu GM206. V modelu GTX 960 by totiž teoreticky mohl být oříznutý.

Na snímcích má GPU takt 1228 MHz, jedná se ale o přetaktovaný model. Definitivní referenční hodnota úplně potvrzena není. U několika karet, jejichž popisy či fotky už unikly na web, se vyskytuje údaj 1178 MHz, i to ale podle VideoCardz mohou být přetaktované modely. Základní referenční frekvence GPU tedy bude možná ještě nižší. Zato takt pamětí GDDR5 víme již jistě – bude to 7010 MHz efektivně, což dává spolu se 128bitovou šířkou propustnost 112 GB/s. Základní verze bude mít očividně 2 GB paměti, lze ale asi čekat i 4GB modely za příplatek. Na některých PCB jsou totiž neobsazené pozice pro paměťové čipy (viz galerie níže).

GeForce GTX 960, GPU-Z a 3DMarky
GeForce GTX 960, GPU-Z a 3DMarky

GeForce GTX 960, GPU-Z a 3DMarky GeForce GTX 960, GPU-Z a 3DMarky GeForce GTX 960, GPU-Z a 3DMarky GeForce GTX 960, GPU-Z a 3DMarky GeForce GTX 960, GPU-Z a 3DMarky

Referenční karty budou mít napájení jedním šestipinovým konektorem, nicméně někteří výrobci se určitě zařídí jinak (například MSI zřejmě volí osmipin). TDP má být podle SweClockers 120 W, i když z dalšího zdroje toto zatím potvrzeno není. A víme již také, že GeForce GTX 960 bude mít jeden konektor pro zapojení do SLI. Referenční karty budou mít tři DisplayPorty, jedno HDMI 2.0 a jedno DVI, ovšem například na kartě od Gigabyte bude ještě o jedno DVI víc.

 

 

Obrázky karet už jsou venku

Jak jsem už zmínil, během uplynulého týdne se na webu objevily fotografie hned několika různých GeForce GTX 960, které si můžete prohlédnout v galerii. Jde například o karty Gigabyte série G1 Gaming s tříventilátorovým chladičem WindForce, což by k udávaným 120 W moc nesedělo, ale aspoň by zde byla velká rezerva. Vidět už byly i grafiky od KFA2 (Galax/Galaxy), a to jak referenční, tak nereferenční. A hned několik jich uniklo také od MSI – zde jsou to modely s chlazením Armor 2X a Twin Frozr V (Gaming 2G), jakož i speciální zelená karta, která oslavuje překročení počtu 100 milionů prodaných karet GeForce (tato edice by měla existovat též od GeForce GTX 970).

Zdroje: PCEVA, VideoCardz (1, 2, 3, 4, 5, 6), VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!