GeForce GTX Titan možná již 18. února. Vysoký takt GK110 a brutální cena?

0

Zdá se, že nová královna nabídky Nvidie je již téměř zde. Grafická karta založená na čipu GK110, která se má jmenovat GeForce GTX Titan, se totiž už stihla mihnout ve dvou zahraničních obchodech. Dozvěděli jsme se díky tomu první podrobnosti a bohužel také cenu, za kterou se bude tato záležitost prodávat.

Do světa se nejprve zásluhou severu VideoCardz.com dostala zpráva o lapsu dánského obchodu Proshop. Ten zařadil předčasně do nabídky GeForce GTX Titan údajně vyráběnou Asusem (a mezitím ji už opět stáhl). Karta má být vybavena 6 GB paměti GDDR5 a specifikovány jsou i výstupy: dva porty DVI, jedno HDMI a DisplayPort. Poněkud zvláštní je, že obchod uvádí jako maximální podporované rozlišení 2560 × 1650 (snad mělo být 1600) bodů. To by vzhledem k ceně a grafickému výkonu mohlo být vlastně málo, takže doufám, že se tento bod nepotvrdí.

Snad nejzajímavější však je prozrazený termín naskladnění, jelikož dává možná indicii k tomu, kdy se karty dostanou na trh. Dle Proshopu je lze čekat 18. února. Cena, kterou obchod stanovil, je však poněkud nekřesťanská. S daní z přidané hodnoty činí 7276 korun, ovšem dánských. Neklame­ li mne on­ line kalkulačka, vychází taková suma na nějakých 24 600 korun našich.

GeForce GTX Titan v obchodě Proshop
GeForce GTX Titan v obchodě Proshop

Poté se karta, údajně též ta od Asusu, objevila ještě v obchodu americkém (Austin Computers). Zde se ovšem setkáváme s poněkud konfliktními informacemi. Tento obchod totiž tvrdí, že karta má 512bitovou paměťovou sběrnici (a paměti typu „DDR5“), což ovšem příliš nesedí s tím, co víme o kartách Tesla K20X, které používají stejné jádro. Sběrnice by měla být toliko 384bitová. 

Ovšem Američané se podělili i o takty karty, které by snad mohli (ale nemuseli) mít zjištěné spolehlivěji. Frekvence jsou to nečekaně vysoké. Paměť má vcelku bez překvapení 6008 MHz jako GeForce GTX 680, základní takt jádra na 915 MHz je však na masivní čip skutečně dobrý – Teslám musí stačit něco přes 700 MHz. Navíc má mít Titan turbo až 1019 MHz. Nicméně, pokud by se tyto takty potvrdily, bude to nejspíš znamenat poměrně nezřízenou spotřebu. Jsou­ li však „americké“ takty vysoké, nevím již, jak popsat cenu. Austin Computers totiž mají v ceníku sumu dokonce 1599 USD (čili český ekvivalent by se už dost možná blížil čtyřiceti tisícům, vezmeme­ li v potaz obvyklé přirážky).

GeForce GTX Titan na snímku serveru WCCFtech
GeForce GTX Titan na snímku serveru WCCFtech

A do třetice všeho dobrého (a zlého?). Množinu „poznatků“ o novém zeleném highendu rozšířil web WCCFtech, když publikoval přímo obrázek nové karty. Háček je v tom, že domnělá fotografie je extrémně rozmazaná. Pokud je ovšem pravá, lze z ní vyčíst přítomnost 24 paměťových čipů (na 12 z nich na odvrácené straně PCB ovšem toliko usuzujeme) a tedy oněch 6 GB GDDR5. Karta má rovněž dva konektory pro SLI, takže byste měli být schopni (pomineme­ li finanční stránku) rozběhnout hned čtyři najednou.

S velkou pravděpodobností jde ale o podvrh, jak dokládá srovnání se starými GeForce GTX 200 zveřejněné na videocardz.com.

 

Napájení je dimenzováno na 300 W (jeden osmipin, jeden šestipin). WCCFtech si myslí, že skutečná spotřeba bude značně nižší, na což bych ale osobně raději nesázel. Na kartě je prý jen jeden konektor pro ventilátor (jediný fukar má i duální GeForce GTX 690, chladič možná bude převzat i pro Titan). Chlazení má být dvouslotové a napájecí kaskáda má čítat 8 + 2 fáze, zde se však kvůli rozmazání fotografie spíše spoléháme na slovo zmíněného webu. Ten prý fotografii údajně znehodnotil kvůli ochránění zdroje.

Zdroje: VideoCardz.com, WCCFtech (1, 2), Austin Computers

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Pokud by takováto situace nastala, tak bych dal intelu sbohem a radši bych přešel na amd platformu. Tento nesmysl mohl napadnout jen nějakýho cvoka, pokud je to založeno na pravdě, ale to ukáže až budoucnost.

 2. Nemyslím si, že by to bylo bláznovství, nevím sice kdo si vymyslel blackbox a la cloud, nicméně k integraci a unifikaci se přechází, jde to vidět už i u vývoje procesorů – všechny řady jedné generace jsou stejné, jenom ty nižší řady jsou dodatečně omezené

 3. Považuji se za inteligentního/chápajícího čtenáře a proto pokud autor mermomocí potřebuje ventilovat svůj názor na události o kterých informuje, stačí mi to jednou(i to považuji za přebytečné).

  Toto neustálé opakování mi připomíná jeden značně neobjektivní web:

  „…se možná schyluje k nepříjemné revoluci.“

  „K tomu lze říct snad jen to, že bych byl velmi rád, kdyby se nakonec tato zpráva ukázala být nehorázným blábolem.“

  „Tato šílená myšlenka…“

  „Jak jsem již uvedl, nezbývá než doufat,…“

  „Ať už tato (nestydím se říct hrůzná)…“

   

 4. Když se zamyslím a poohlédnu zpět, kak jsem vždy kupoval celý nový PC. Pouze jednou mi odešla základní deska, tak jsem si koupil novou, ale jen abych získal čas na nákup nového PC.

  Nepatřím tedy mezi ty, kteří potřebují měnit komponenty v PC každý kvartál a jedinou nevýhodu spatřuji v horší modifikovatelnosti. V rámci poruch pak bude docházet ke zbytečným ztrátám, kdy vada na MB povede i k odepsání procesoru a naopak.

 5. Nech to kľudene urobia. Dúfam, že AMD na podobnú blbinu ani nepomyslí, takže dobrá alternatíva je jasná a myslím si, že táto možnosť spôsobí to, že Intel takúto blbosť nepresadí.

  Je to totiž pre spotrebiteľa totálne zlé riešenie.

  Pre neho samozrejme super zisk.

 6. Jednou to nastane a bude to postupne. OEM vyrobci to odstartuji, je to prone mnohem pohodlnejsi a snizi jim to ceny tak, ze oslovi dalsi zakazniky kteri si dnes PC stavi sami nebo si je nechavaji postavit. U firemni klientely je to jasne, tam je takove reseni vpodstate zadouci, PC slouzi urcitou dobu po kterou stejne nikdo vymenu komponent neresi, proste je v cene tech stroju placeny servis a meni se tak jako tak kus za kus, a po urcite dobe se proste vezmou nove stroje. u Notebooku a Allinone je to take stejne, a vymena komponent se vpodstate neresi. Takze zbejva jen docela mala skupinka skladacek v maloobchodu a ta proste pro vyrobce neni nijak podstatna. Sak vsichni 3 hlavni akteri ktere jsou omilani v diskuzich, tedy Intel, AMD a Nvidia k SOC smeruji (pamatujete si jeste dobu kdy na graficke karte sla vymenit nebo rozsirit treba pamet?) AMD integruje vse na jeden cip a dalsim krokem je tedy o integrace na zakladni desku, Intel ho nasleduje, a Nvidia, ta vpodstate takove reseni planuje jiz delsi dobu a sve aktivity k nemu smeruje jak pomoci Tegry, tak dobudoucna v podobe Denveru.

  To ze jednou proste zmizi ta moznost vymenit si jen procesor, nebo pameti, nebo i HDD proste prijde. Tech par skladacu tohle proste nema sanci ovlivnit.

 7. Pro počítačové nadšence hrozná představa, pro běžné uživatele super věc.

  Jejich PC bude menší, stylovější a výběr počítače bude snazší – prodejce je nebude obtěžovat směsicí čísel, místo toho jen řekne, že na tom bude „všechno“ fungovat. Popřípadě uživatel uvidím, že soused Franta má ten a ten model, tak jej koupí (přitom nebude muset znát množství ram… jen Intel PC verze 3 :D)

  Další skupina – hráči, taky o nic nepřijde. Budou stále mít LGA2011 (její derivát v té době) a nic slabšího je zajímat nebude.

  Pro pár geeků, co koukají na cena/výkon tu pak zůstane AMD (pokud to jejich geniální manažeři neokopírují pro celej trh).

 8. No už vidim, jak intel opouští celý desktopový trh a jak si pak manageři trhají vlasy až jim hromada zákazníku přejde k AMD. Kdyby raději byly pořádne desky se 4 sloty na čtyřjadra s podporou OS, kdy ty skryté systemové procesy poběži na vlastních jádrech a nebudou zdržovat klasický běh. Co to sakra je, kdy v roce 2012 ještě načítáni aplikace bráni uživateli na něco kliknout? Naštěstí to není každý den.. jen tak co třetí.

  Vypadá to, že pokud nebudeme spokojeni s pouhým 4 jádrem, budem si muset koupit nějaký cluster. Nelibi se mi že ty z** konzole takhle zabrzdily vývoj PC.

   

  PS:LGA2011 je první světlá jiskřička za poslední 4 roky.

 9. Hlavně se dost sníží výběr a variabilita. Intel by tímto vlastně řekl, že klasický desktop je tak mrtvý, že pro něj už nemá smysl nic vyrábět. Že jediné co má smysl jsou notebooky/tablety. Ad absurdum by to dovedlo pájení pamětí přímo na desku.

  Navíc – uživatel co tomu houby rozumí si stejně koupí notebook nebo již sestavený počítač. A že těm číslíčkům BFU nerozumí? Taky by to pro mě byla Španělská vesnice, kdybych se o to nezajímal. Zeptejte se vaší matky co je lepší? Intel Core i5-3570K VS Intel Pentium G860.

  Přijde mi to celé tak uhozené, že se mi až nechce věřit, že by to intel skutečně udělal.

  Jestli je někde nějaký skutečný důvod, tak tahání peněz z uživatelů. Tedy když se vám po záruce poškodí deska, tak stačí vyměnit jen jí. Takto byste byli nuceni kupovat vše znova. A to se vyplatí!

 10. Zase tak nesmyslná myšlenka to není. Dnes je pro běžné použití desktopu procesorového výkonu dost a valná většina lidí nikdy nemění procesor za životnost PC. Nevidím smysl v tom, že je tisíc  procesorů stejného druhu, které se liší jedině v nějakém MHz taktu, trochu jiné cache a funkcích, v cenovém rozdílu pár desetikorun. Holt běžný BFU to bude mít připájené na desce a nebude o tom mudrovat a kdo bude chtít nějaký extravuřt, tak bude mít sokl za nekřesťanské peníze.

 11. Prozatím to pokládám za blábol. Proč by někdo tak „jednoduchou“, bezporuchovou a při tom drahou věc, jakou CPU bez pochyby je, úmyslně natvrdo spojoval s tak téžkopádnou a poruchovou věcí jakou je základová deska? Takové desky by se mohly rovnou jmenova „SE“ jako „suicide edition“. Každá reklamace desky se bude řešit opravou (o:

 12. No nebudu spekulovat o tom, jestli to možné je nebo není (možné prakticky cokoliv) a jestli to je nebo není dobré (posouzení závisí na tom, kdo posuzuje). Vyjma problému při poruše a nemožnosti vyměnit jen nějakou komponentu nebo nemožnosti částečného upgrade to také rozhodně povede ke snížení variability. Určitě nebudou existovat všechny možné kombinace desky a CPU. Po nahlédnutí do jednoho nejmenovaného obchodu jsem zjitil 137 desek a 49 CPU jen pro socket 1155. 137×49=6713. Celkem velká variabilita a možnost výběru zákazníka. Ano, některé kombinace (nejlevnějčí desky a nejdražší CPU a naopak) asi vypadají zvláštně, ale proč ne? Prostě je to volba zákazníka. Ikdybychom vzali v potaz jako reálnou rozumnou jen polovinu, tak tři a půl tisíce kombinací také prostě nebude. A to jsem se dival do obchodu kde mají jen 6 základních značek výrobců desek.

  S ostatními možnými integracemi to často není takové omezení variability, jako připojení CPU na desku. Je to prostě dáno tím, že deska obsahuje hromadu různých funkcionalit a komponent a CPU má také spousty variant. Spojením dvou velmi variantních věcí dohromady vznikne „variantní exploze“ počtu kombinací.

 13. Tak jsem nad tim premyslel z pohledu osobniho i pracovne – mam servis na it…vzdy kdyz menim cpu,menim i desku.pokud budou nadale kvalitni desky a na nich cpu natvrdo,vadit mi to nebude.zakaznikum take v 99% menim desku i cpu…ted mam i7-2600k s g1.sniper 2,presel jsem z 1366 a i7-920.zakaznikum dnes davam vetsinou atomy 2500…

 14. Nikdy jsem na desce nic neřešil nefunkčního. A v čem je problém. Holt desku vrátím i s CPU. U ntb taky měníš celou desku. Co budeš dělat, až v CPU bude aji RAM integrovaná? A po záruce stejná smůla jako u ntb. Budeš muset koupit za tisíce nový PC.