GeForce RTX 2080 Ti Super přece jen bude? Objevily se zmínky o nové grafice s TU102

Byly tu zprávy, že Nvidia nepočítá s refreshem GeForce RTX 2080 Ti, ale teď to opět vypadá, že by nějaká nová highendová karta s čipem TU102 mohla vyjít.

9

Nvidia v červenci vypustila nové grafiky GeForce RTX, refresh loňských Turingů s přídomkem Super. Měli jsme tu zprávu, že nejvyšší model s čipem TU102 – tedy karty GeForce RTX 2080 Ti – se této Super verze s vyšším výkon nedočká, respektive to tak říkal zástupce Nvidie. Nicméně nyní to zase vypadá, že by nějaká nová grafika s tímto nejvýkonnějším zástupcem generace Turing udeřit mohla.

 

GeForce RTX „T10-8“?

V poslední aktualizaci utility Aida64 se totiž v seznamu změn, který někdy avizuje nadcházející hardware, objevil mezi novinkami řádek „GPU information for nVIDIA GeForce RTX T10-8 (TU102)“. Program tedy zřejmě dostal podporu pro detekci či jinou práci s novou verzí GPU TU102, jelikož existující GeForce RTX 2080 Ti se toto asi týkat nebude. Nvidia by tedy snad mohla připravovat buď nějakou revizi GeForce RTX 2080 Ti, nebo jiný nový model se stejným GPU.

Aida 64 GeForce RTX TU102
Poznámky k vydání Aida 64 6.00.5151 beta, obsahující zmínku o nové grafice s čipem TU102

Ona tvrzení o tom, že RTX 2080 Ti Super není v plánu, tedy možná neměla úplně dlouhodobou platnost a taková karta nakonec vyjde. GeForce RTX 2080 Ti nepoužívá plně aktivní čip TU102, má zapnutých jen 4532 z 4608 jednotek (a také jen 352 z 384 bitů sběrnice). Nvidia by tedy mohla vytvořit výkonnější verzi, pokud by chtěla (a samozřejmě by také mohla GPU trošku přetaktovat).

Ovšem co přesně tento nový model T10-8 bude, není úplně jasné. Poznámky k vydání sice mluví o „GeForce RTX“, ale to může být dohad. Teoreticky by tedy mohla tato nová karta přijít i do řady Titan (nebo Quadro). To by nás asi nepotěšilo, protože pak by asi byla o hodně méně dostupná, kdežto pokud by vyšla GeForce RTX 2080 Ti Super, snad by u ní byl posun v poměru cena/výkon.

Schéma čipu TU102

Kdy by se případně tato nová výkonná grafika mohla dostat na trh, není moc jasné. To, že zatím máme jen tento únik a nic konkrétnějšího, by normálně značilo, že je ještě relativně daleko. Ale Nvidia poslední dobou všechno velmi silně utajuje a příchod novinek prosakuje až na poslední chvíli, takže se nedají vyloučit překvapení. U herní karty by asi dávalo smysl vydání do října či listopadu, aby ještě stihla letošní vánoční prodeje. Ovšem Nvidia již nyní ovládá herní highend, takže jí toho příliš netlačí k nahrazení stávající RTX 2080 Ti. Jak se říká, uvidíme.

Galerie: Nvidia GeForce RTX 2080 Super Founders Edition

GeForce RTX 2080 Ti Super přece jen bude? Objevily se zmínky o nové grafice s TU102
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  1. to by byla ultimátní grafika, zřejmě mají v NV info o nových GPU konkurence tak se připravují.
    Jinak, tyhle ultra grafiky mají svoje kouzlo. Svého časou jsem zkoušel GTX 480 které se zvlášť fandové AMD posmívali. Ale díky hrubému výkonu a široké sběrnici to dovedlo vykouzlit nádherný plynulý obraz i se SSAO. Spotřeba enormní ale výkon také a kvalita obrazu s tímto vyhlazováním rovněž. Je to sice „snobská“ třída ale efekt je opravdu výrazný. Kdo neviděl neuvěří. Jistě, obvykle stačí grafika do deseti tisíc, ale dál je to jako rozdíl náhražky a originálu. Kdo nezkusil nepochopí.