GeForce RTX 3080 je prý o 20 % rychlejší než RTX 2080 Ti. Máme velikost čipu GA102

53

Na internetu se objevil údaj o tom, jak veliké je GPU GA102, které Nvidia chystá pro herní grafiky Ampere. A také, jaký výkon lze čekat od modelu RTX 3080.

Čím dál víc se blíží vydání nových herních grafik GeForce od Nvidie, generace RTX 3000/Ampere. Nedávno jsme psali o tom, že by prý tyto karty mohly mít nový napájecí konektor, na kterém Nvidia pracuje. Teď se ale objevilo něco zajímavého i k samotným čipům – údajná velikost nejvýkonnějšího herního GPU Ampere, čipu GA102. A také údajný nástřel výkonu modelu GeForce RTX 3080.

Informace o velikosti čipu není oficiální a zatím ji berte s rezervou, pochází toliko z Twitteru. Ovšem je to od dvou leakerských účtů, které by zdá se mohli mít dobré „insiderovské“ informace a možná tedy stojí za to ji alespoň vzít na vědomí. Podle uživatele KatCorgi má údajně GA102 velikost 627 mm². Je-li to pravda, šlo by o návrat do dob highendových 28nm čipů (GK110: 561 mm², GM200: 601 mm²) a určitý ústup z mimořádně obřích velikostí GPU Volta (GV100: 815 mm²) a Turing (TU102: 754 mm²).

Toto číslo je podle KarCorgiho údajně nikoliv z nějakých uniklých dokumentů, ale je změřené přímo fyzicky posuvným měřidlem – nemusí tedy úplně stoprocentně sedět kvůli určité nepřesnosti této metody, respektive odchylce od interních kritérií, podle kterých „měří“ výrobce. Toto by implikovalo, že měl přístup k nějakému vzorku.

Kopite7kimi o velikosti čipu GA102 Zdroj: Kopite7kimi

Důvod se tímto číslem zabývat pak přidal další účet Kopite7kimi (jenž má také jistou historii úspěšných leaků). Ten v tweetu uvádí, že je pravdivé, respektive přesněji by měla plocha GPU být 627,12 mm². Toto by pro změnu asi mohlo být číslo uváděné v nějakých dokumentech přímo Nvidií.

Otázka stojí: věřit těmto účtům? Je zde minimálně jeden důvod, proč bychom jim alespoň nezávazně asi měli popřát sluchu. KatCorgi se totiž už 22. února dopustil tohoto tweetu. V tom uvedl velikost GPU GA100, tedy výpočetního Ampere, jako 826 mm². A to se přesně potvrdilo v květnu, když Nvidia Ampere odhalila. KatCorgi tedy tehdy měl legitimní zákulisní zdroje a může je mít i teď.

Tip: Nvidia Ampere je tu: obří výpočetní GA100, 8192 shaderů. Architektura jde i do GeForce

Velikost čipu by dávala Nvidii výhodu… pokud by byl proces stejný

Číslo o velikosti čipu je zajímavé v kontextu toho, že před časem se objevil i údaj pro údajně nejvýkonnější GPU Navi 2x/RDNA 2 od AMD, které by mělo Amperu od Nvidie konkurovat. Tam se uvádí, že prý bude plocha 505 mm², o dobrou pětinu menší. Toto by molo znamenat velkou výhodu pro Nvidii. Větší čip znamená možnost použít více jednotek, provozovat je na nižším (efektivnějším) taktu, takže větší GPU má předpoklad pro to, aby porazilo konkurenci.

Tip: AMD prý chystá rovnou tři GPU s architekturou RDNA 2: velikosti čipů unikly

Ovšem to by bylo, pokud by obojí bylo na stejném procesu. Navi 20 bude nejspíš na 7nm procesu TSMC, ale KatCorgi si zdá se myslí, že Ampere/GA102 by mohlo být vyráběné u Samsungu. A pokud jde o derivát 10nm procesu (hovoří se totiž o procesu 8LPP, což je vylepšená 10nm technologie) a nikoliv 7nm, pak předchozí letí do koše.

Zdánlivě větší čip by mohl být naopak v nevýhodě – na 7 nm by totiž byl asi jeho ekvivalent výrazně menší a zároveň poskytující vyšší výkon na watt. 121 mm² navíc by na 8nm procesu nemuselo znamenat moc, takže proti 505mm² 7nm čipu by mohlo najednou GA102 tahat za kratší konec provazu.

Galerie: Úniky k Nvidia GeForce RTX 3080 na Twitteru

Ovšem jaký opravdu používají GPU Ampere pro herní využití proces, to stále potvrzené není. Zatím je tedy předčasné dělat závěry a oznamovat vítěze.

GeForce RTX 3080 o 20 % rychlejší než RTX 2080 Ti?

Pokud tedy budeme předpokládat, že KatCorgi o GPU Ampere leccos opravdu ví, stojí za to se podívat na některé jeho další výroky. V některých dřívějších případech může jít o částečné dohady, takže je asi pořád třeba dávat pozor, ale úplně nejnovější tweet zní jako něco, co může být přímo založené na reálných zjištěních.

Včera publikoval KatCorgi, že „GeForce RTX 3080 je asi o 20 % výkonnější než GeForce RTX 8080 Ti“. Není bohužel řečeno, zda se tím míní RTX 2080 Ti na svých výchozích referenčních parametrech, nebo přetaktovaná Founders Edition, která má výkon znatelně vyšší. I tak jde ale o hodnotnou informaci, pokud by byla opravdu založená na interních zdrojích a ne jen na hádání.

KatCorgi o výkonu GeForce RTX 3080 Zdroj: KatCorgi

Dvacet procent nezní jako vysoký mezigenerační posun (to by bylo spíš 30 % a víc, o nichž byla informace dříve). Ovšem pozor – je možné, že GeForce RTX 3080, o níž je zde řeč, není nejvýkonnější grafika Ampere, ale až druhá v pořadí. Mohla by nad ní pak stát ještě třeba GeForce RTX 3090 nebo RTX 3080 Ti, který by mohla být rychlejší třeba i o 40–60 % (nebo víc, číslo je čistě jenom pro příklad).

Kopite7kimi o výkonu GeForce RTX 3080 Zdroj: Kopite7kimi

Je asi možné i alternativní vysvětlení – a sice že GeForce RTX 3080 bude nejvýkonnější Ampere a bude mít opravdu jen onen 20% nárůst výkonu, ale bude to kompenzované jinde. Nvidia by totiž mohla tranzistory investovat do RT jader a hlavním lákadlem karty by byl zvýšený výkon v ray tracingu, zatímco výkon ve hrách bez DXR efektů by nebyl považován za tak podstatný. Případně by ho Nvidia doháněla pomocí upscalingu DLSS.

Nicméně tohle je asi méně pravděpodobné, reálné vysvětlení je nejspíš, že skutečným highendem bude jiný a rychlejší karta, ne RTX 3080. Což ostatně je konzistentní s nyní používaným systémem označení Nvidie.

Rozuzlení těchto záhad by mělo přijít příští měsíc nebo v září, kdy mají karty Ampere údajně být vydány.

Nvidia GeForce RTX 3080, neoficiální vizualizace Zdroj: amigodesigns/tor6770

Galerie: Neoficiální vizualizace GeForce RTX 3080 podle uniklé fotografie

Zdroje: KatCorgi (1, 2, 3), Kopite7kimi

GeForce RTX 3080 je prý o 20 % rychlejší než RTX 2080 Ti. Máme velikost čipu GA102
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.16%) 19 hlasů

53 KOMENTÁŘE

 1. „121 mm² navíc by na 8nm procesu nemuselo znamenat moc, takže proti 505mm² 7nm čipu by mohlo najednou GA102 tahat za kratší konec provazu.“

  on se vůbec neví jak velká bude Navi 21 a jestli bude mít těch cca 500mm2

 2. Dohady, zase len dohady. I keď asi najoptimistickejšie zatiaľ a +20% na 2080Ti by u obyčajnej RTX3080 bolo teda dosť je zbytočné sa tým „utešovať“ keď realita môže byť iná.

  btw. skôr ako 3080/Ti by ma zaujímalo čo spraví AMD s cenami svojich konkurenčných GPU – dajú u highendu normálnych 699-799$ alebo sa na to vy**rú a ak hravo prekonajú 2080Ti tak to osolia s ja neviem – 999$ ?

  Sám som za druhú možnosť a teda definitívne posunutie highendu na novú úroveň a potom už 999$ za 5900XT či 1200$ za 3080Ti nebude rozdiel.

  • Těžko říct, pokud se AMD opravdu podaří urvat vítězství, a podle náznaků by to tak mohlo i být (výkon PS5, úniky o 50% výkonu nad 2080Ti a průser nvidie se Samsungem), tak se otevírají dvě až tři cesty:
   1. kdy AMD přistoupí na cenovou politiku nvidie a napálí ceny do oblak a nechá si za výkon krvavě platit
   2. kdy AMD bude držet nízké ceny a zaměří se na pokrytí trhu
   3. (a podle mě nejpravděpodobnější) varianta, která bude kombinací obou předchozích – AMD nasadí lepší ceny než konkurence, ale pouze mírně lepší (okrouhle to vidím na nějakých 50 babek). Jednak z důvodu, že se nejspíše rozhoří cenová válka (konečně), takže si nachystají maržový polštář, a taky proto, že ty čipy budou při své velikosti a obtížnosti výroby přece jen drahé.

   • 1. málo pravdepodobné, AMD nie je nVidia ani Intel ani Apple, nie žebz im peniaze srdeli – viď X/XT verzie ryzenov – ale nie je tam tá sila mena, image…
    2. možeme rovno vylúčiť, s kartami za 600+++ $/€ sa trh nepokrýva, môžu vydať kartu o výkone 2080Ti za 600€ už v nereferencii od predraženého ASUS-u čo ale nič nemzmení na tom že 600€ je už celkom „balík“ len za GPU…
    3. to sa javí najpravdepodobnejšie a ako ako aj píšem hore, keby ten rozdiel bol nie len 50 ale kľudne 100-200€ už to v tej cenovej relácii rolu hrať nebude, pre niekoho áno ale inak a všeobecne, nech mi nikto nehovorí že 1100€ za AMD kartu a 1200€ za nVidia ekvivalent je strašná nevýhoda pre zelených…

      • kriplíku, ty by ses měl poradit se svým psychiatrem a neotírat se tady o mě … mám z tebe vyrážku …

      • U Vás to zase vypadá ne jen na akutní potřebu porady s urologem kvůli únikům a když se objevila vyrážka pak by nezaškodila i návštěva kožního 🙂

      • synku, já mám možná problém s močením, v mém věku nic, co by se řešilo provazem, a u kožního jsem byl před týdnem (vyřešeno Belodermem) … ty máš ale problém v oblasti nad krkem a je mi docela líto lidí kolem tebe … tohle poslouchat každý den …

      • No problém je v tom, že si Vaše diagnóza je zcela mimo a vychází jenom z Vašich pocitů. Zkuste se poradit s lékařem a ten Vám jistě vysvětlí, že takto se diagnóza nestanovuje.
       Problémy s únikem a pupínky ty jste tady deklaroval před chvílí Vy sám. Jak je vidno tak Vám předešlá návštěva nepomohla a budete potřebovat další návštěvu. Nezanedbávejte to prosím.

      • bože, ty jsi opravdu magor … Honzo, prosím o nějaký ten promaz, moje klidně všechny a toho debila tady můžeš třeba ponechat … Hřib jako hřib, tenhle navíc úchylnej …

      • To mi zní jako byste se styděl za svoje příspěvky když potřebujete promazat diskusi. Vypadá to jako by syn v nesnázích volal na pomoc otce. Abyste se do podobní situace nedostával zkuste přestat lidem tykat a vyvartujte se urážlivých slov jako synek, magor, blábol, …
       Třeba Vám to pomůže. Jestli jste opravdu ročník 1963 tak by to mohlo vyjít.

      • jj hnido, konečně ti rozumím … a ano, máš pravdu, stydím se za to, že jsem na tebe reagoval … na závěr jen tolik … opravdu si myslíš, že požaduji promaz proto, že se za něco stydím? Nebo že je tato naše „debata“ totálně off topic?

      • Promiňte, že Vám nevěřím. Kdybyste měl takový problém s tím, že je něco off-topic tak byste nezačínal sám hnát tuhle debatu do off-topic. Viz Vaše 22.7.2020 at 11:11

      • úpřimě … je mě u prdele čemu věříš, pro mě si jen lejno na botě, v reálu se tobě podobnému ksindu raději vyhnu, pokud to jde …

      • Opravdu reagujete jako čerstvý držitel občanského průkazu. Máte tohle zapotřebí?

      • mne se dedku libi, jak mu zaroven vykas a zaroven na nej plives 🙂 jako cesrstvy drzitel obcanskeho prukazu jsi tu reagoval jako prvni ty, zcela OT, zeano 🙂

      • Nějak nám Hribecek zapomněl kdo se do koho navezl 22.7.2020 v 10:42

      • To HWSpeedy – Nic jsem nezapomněl jenom v tom nevidím nic jako navážení se do druhého. Docela by mne zajímalo proč to tak vidíte.

      • „DedekHrib 22.7.2020 at 10:42

       O co mu jde? Má stále problémy s „úniky“ 🙂“

       prosím tě, už zavři tlamu a neřeš něco, co vyřešit nemůžeš … snažil jsem se tě ignorovat, ale ty máš v hlavě tak nasráno, že nevidíš, nerozumíš, meleš pořád dokola ty svoje píčoviny … pokud máš něco osobního, pošlu ti mail, můžeš mi psát do aleluja, pokud tedy vynecháš ty přiblbé narážky na něčí věk, resp. zdraví …

      • Narážky na zdraví jsem v tomto příspěvku 22.7.2020 at 10:42 neměl k tomu jsem zašel až poté co jste Vy sám přešel na téma zdraví. Tehdy jsem měl na mysli to, že Vy máte problémy s uniky informací ve smyslu jejich věrohodnosti.

   • Ano vše nasvědčuje tomuto vývoji a ty tři body jsou logické scénáře. Zaspekuluji si a proto se domnívám, že AMD použije třetí cestu o které píšete.

    Pravdou je ale to, že mne mnohem více zajímá co budou červení vyvíjet dále. Hlavně mne zajímá kdy už konečně chiplety použijí i pro grafické karty. Tuhle medicínu potřebuje Intel i Nvidia. Přece jenom ta plocha chipů je hóóóódně problematická.

   • Podle novych uniku bude mit „big“ navi 427mm2, 72 CU / 4608 SP a 384 bit DDR6. S tim muzes na +50% nad 2080Ti klidne zapomenout. I Soucek vypocital neco okolo +20-25% a v pripade vyrazneho zvyseni efektivity architektury 25-35%.
    A to jsem velice zvedav na vykon v DXR.

    • az na to Hnizdile, ze kanal Mores Law is dead i presto, ze prinesl zpravu o tech 427mm, tak porad predpoklada 40-50% vyssi vykon oproti 2080Ti.

     Jinymi slovy ted se nic zapomenout nemuze, protoze nikdo nevi, jak to bude vykone..

     • jj, sám jsem zvědavý … konzolám by ten výkon určitě slušel, i když na nich nehraji, přeji jim to … bodejť by to byla pravda a u GK detto … furt je lepší mít na výběr za dobrou cenu

     • S tými parametrami a velkostou, ktorú spomína hnizdo to nebude také jednoduché.
      5700 XT 100%
      2080Ti 150%
      72CU GPU 180%, cize pri linearnom skalovani a rovnakých taktoch ako ma 5700 XT by bol v ideálnom prípade výkon 20% nad 2080Ti, ja by som to videl len na 10% nad 2080Ti.
      Takze zvysnych 30-40% by muselo byt z vyssej frekvencie a IPC.
      Vykon alebo dané parametre budú zjavne nesprávne.

      • Ono u tech odhadu vykonu zalezi hodne z ceho vyjdes. Pokud vychazim napriklad z predpokladu ze GK v PS5 je stejna RDNA2 a vyrabena stejnym vyrobnim procesem, tak pokud vezmu ciste TF..tak se dostanu na nasledujici vypocet.
       36CU (ps5 takt) = 40CU (5700XT takt), protoze ma cca stejny vykon TF
       pokud vyjdu z toho, ze vysledny chip ma 72CU a vynasobil byc to linearne 2x, dostanu se na 200% vykonu 5700XT, coz dava nejakych cca 30% nad 2080Ti. Tohle vse jen za predpokladu, ze vyjdu z „36CU (ps5 takt) = 40CU (5700XT takt)“.
       Vsechno jsou to dohady a odhady..

      • Inak grafika v PS5 je vraj nejaký mix RDNA1 a RDNA2, nie je to čisté RDNA2.

      • Az na to Hnizdilku,ze ja ti odpovidam zdrojem, ze kterho se vsechna ta infa cerpaji. Mas to v tom prispevku i napsane. Vypocet No-X je mi z toho pohledu celkem jedno a nevidim duvod, proc by jeho predikce mela byt v necem lepsi, kdyz je to stejne vesteni z kristalove koule.

      • nejedna se o predikci, ale vypocet. mne je treba dost lhostejne, co rika puvodni zdroj nebo treba ty, kdyz si toho nesmyslu museli vsimnou i skalni ultrAs.

      • no vidis a mne je zase uplne jedno co si myslis o tom ty. A ten komentar o „ultra -fans“..to jsi asi myslel sebe ne?
       „Vypocet“ zalozeny na domnenkach, kdy neni potvrzene v principu vubec nic..neni nic jineho nez predikce.

  • Nastrel cien Nvidie je
   3070 3000SP 550 dolarov cca 650€
   3080 4300SP 10GB 799 dolarov cca 900€
   3080Ti 5200SP 12GB 1600 dolarov cca 1800€
   3080 Titan 5400SP 24GB XXXX dolarov
   AMD za
   6800 12GB ddr6 4600SP 999€
   Basni sa o nejakej karte 6900? s 5100SP ale 24GB HBM2 ale to vizera skvor na profi kartu.

  • jop, teraz to už skutočne výjde…
   …keď už to nevyšlo pri Vege, Furine, páde kryptohorúčky, APU od AMD ktoré mali zlikvidovať karty do 250-300€, AMD v konzolách, AMD grafike i Inteloch, Mantle/Vulcan, DX12, HBM, prechode NV na 16nm – nemal im kto ladiť výrobu…

   Teraz ma nVidia, pardon NV skutočne veľký problém !

   …iba žeby nemala 😀

  • Přiznejte si, že tohle byste ani nechtěl. Kdyby Nvidia opravdu zbankrotovala tak by Vám vyrostla nová Nvidia akorát by se jí říkalo AMD. Jinými slovy konkurence je opravdu hodně potřeba. Bude stačit když začne fungovat normálně tržní prostředí k čemuž tohle vše směřuje.

 3. Nebo si HighEnd (3080Ti a vyšší) cenově patřičně osolené (můj odhad je 1600US$ a více) nechá NVIDIA vyrobit na 7(+)nm TSMC (na těch pár desítek tisíc waferů za rok co je třeba k uspokojení poptávky se kapacita určitě najde). U poslední generace držela NVIDIA prakticky stejný poměr cena/výkon jako u Pascalu, pokud bude mít výkon v HE o 50% vyšší a bude v něm sama tak si cenu klidně úměrně přizvedne.

  Pokud bude NV vstřicná, tak se možná dočkáme většího framebufferu (v což sice doufám, ale moc nevěřím). Pro GPGPU by se 22/24GB hodilo, ale to by si zase kanibalizovala ještě výnosnější Quadro segment. Nakolik se do GK s dvojnásobnou(či větší 16GB) VRAM pustí AMD je otázkou, pak by proti HE NV při rozumné ceně takových GK pro GPGPU mohla konkurovat dvojicí GK. Nevím nakolik FirePro trh je pro ně klíčový, alternativa v dvojici nástupců R VII by mohla být vcelku zajímavou. Ovšem neznámou je dopad RDNA2 na výkon v GPGPU, když pro něj má být snad optimálnější CDMA (propad je vidět již při srovnání 5700XT(RDNA) a R VII(GCN), i když tam může hrát roli i značná odlišnost v mem. bandwith).

  • To zni jako blbost, pokud ty cipy opravdu jsou na 8nm a nVidia ty nejvetsi pouziva i pro 3080 tak by jako vsechny zkriplila? To se ji nevyplati, jako penez ma dost na to aby to udelala ale neverim tomu, proc by teda na 3080 nepouzila plnej cip na 8nm kdyz to uz je stejne vyrobeny a prodavala kriplika za polovic.

 4. Pokud pouzije nVidia 8nm proces Samsungu tak tam je 61.2 milionu/mm2. Pokud pouzije AMD 7nm+ EUV tak tam je 115.8 milionu/mm2, tudiz by pri velikosti nVidia 627 mm² stacila na stejny pocet tranzistoru u AMD velikost 333mm2. Takze cokoli nad 333mm2 bude mit AMD k dobru a pak samozrejme zalezi co RDNA2 prinese za IPC a dalsi veci v architekture. Pokud by ovsem AMD delala na 7nm HPC tak tam je jen 66.7 milionu/mm2 a na stejny pocet tranzistoru by musela mit velikost alespon 576nm. Snad to nepocitam blbe 😀

  • Tyhle hustoty se uvádějí pro určitou metriku, například pro buňku SRAM, nebo je to výpočet z nějakých vlastností typu šířka elementu. Reálná hustota může být o dost jinde podle toho, jaké knihovny se použijí, jaký je podíl analogových obvodů, SRAM a tak dále. Takže takováhle matematika se moc dělat nedá, reálně by to mohlo být o hodně jinak.

   • Jo, ale ten rozdil mezi 7, 8nm a 7nm EUV je znacny, takze pokud by AMD pouzila ten EUV proces, tak muze mit podstatne mensi cip na stejnej pocet tranzistoru, to jsem tim defakto chtel rict, pokud pouziji jedna 7 a druha 8 tak nevyhoda u nVidia bude v podstate zanedbatelna. Jenze nikde se zatim o pouziti EUV nezminuji i kdyz Zen 2 a RDNA1 sla defakto v jedne vlne, takze stale doufam 🙂 resp doufam, ze pristi rok to bude 5nm EUV a to by bylo ohrozeno kdyz by ted nebylo EUV. btw u grafiky je podil analogovych obvodu maly, alespon u velkych cipu, vzhledem ke cache a jadrech ktere zaberou defakto skoro celou plochu.