GeForce s 16nm čipem GP104 budou hned tři, všechny prý přijdou na trh v červnu

0

Už toho možná někteří máte plné zuby, ovšem příprava pole před uvedením nové generace grafik pokračuje a různé úniky či zvěsti a drby se nám objevují každou chvíli. Včera jsme informovali o možnosti, že by se karty GeForce na bázi čipu GP104 mohly objevit jak s GDDR5, tak s GDDR5X. V této zprávě s také objevily zmínky o různých variantách tohoto GPU. S těmi operuje také vzápětí se objevivší zpráva korejského webu Hardware Battle, jejíž vyznění je ovšem poněkud jiné. Jde o jeden z lepších zdrojů grafických úniků, takže bude záhodno se s jeho proroctvím seznámit.

Hardware Battle se za prvé připojuje k zvěstem, podle nichž se grafiky s architekturou Pascal mají dostat na trh v červnu. Konkrétně to budou modely založené na čipu GP104, jehož fotografii jsme si zde ukazovali o víkendu. Nová informace je, že tyto karty mají být hned od začátku tři, nikoliv jen dvě jako v případě GeForce GTX 980 a GTX 970. Nvidia totiž podle Hardware Battle chystá v červnu nahrazení jak zmíněných dvou Maxwellů s čipem GM204, tak ještě i výkonnější GeForce GTX 980 Ti s GM200. Všechny tyto karty již prý její partneři přestali vyrábět, což dosvědčuje, že jejich dny na trhu jsou sečteny a novinky je plně nahradí. Také by to mělo znamenat, že maximální výkon malého Pascalu GP104 předčí velkého Maxwella GM200 (tedy alespoň jeho ořezanou verzi).

Údajná fotografie čipu Nvidia GP104. Pozor, kocour nebude součástí sériových verzí (Zdroj: Chiphell)
Údajná fotografie čipu Nvidia GP104. Pozor, kocour nebude součástí sériových verzí (Zdroj: Chiphell)

Zatím stále neznáme jména, která 16nm grafiky dostanou, ony tři modely ale mají zřejmě každá svou vlastní verzi čipu GP104 (na němž jsou všechny tři založeny). V nejvyšším modelu, jímž Nvidia nahradí GTX 980 Ti, má pracovat varianta GP104-400, asi plně aktivovaná konfigurace. Tyto karty – možná pod jménem GTX 1080 Ti, možná pod jiným – mají být uvedeny začátkem června. Koupit se budou dát jak v referenčním provedení (pak uvidíme, zda byly tyto snímky jeho krytu pravé), tak i s nereferenčními chladiči, které ale na trhu mohou být dostupné až s určitým zpožděním (údajně okolo dvou týdnů).

Prostřední model nahrazující GeForce GTX 980 (tedy možná GTX 1080) má vyjít také na začátku června, takže uvedení bude možná současné. I zde budou dostupné jak karty s referenčním chladičem, tak karty v provedení nereferenčním s lepšími chladiči v režii jednotlivých výrobců. U této verze Pascalu má být použita ořezaná varianta GPU značená GP104-200.

 

Třetí model nahrazující GTX 970 bude mít tu odlišnost, že na trh půjdou údajně již jen karty s nereferenčními chladiči, jak je běžné například u dnešní GTX 960, referenční verze prý v obchodech nebudou. Toto Nvidia praktikuje obvykle u levnějších karet, nicméně zde se asi bavíme o modelu, který bude držet ještě relativně vysokou cenovou pozici právě modelu GTX 970. Tato karta má údajně nést GPU označená GP104-150, ta budou patrně více ořezaná než GP104-200. Její uvedení má dle Harware Battle nastat také o něco později, zřejmě až někdy uprostřed měsíce června.

Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080 Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080
Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080

 

Pravděpodobnost GDDR5X se zase snižuje

Čísla verzí čipu zde odpovídají těm, o nichž o den dříve hovořil relativně omylnější web Bits and Chips, ten ale ještě nevěděl o třetí variantě GP104-150. To, že všechny tři varianty jdou na trh v červnu, také stojí proti jeho dohadu(?), že GP104-400 by mohlo být uvedeno až později a s pamětmi GDDR5X. Červnové vypuštění na trh spíše nasvědčuje tomu, že všechny tři tyto modely by měly mít jen paměti GDDR5, byť asi již na efektivní frekvenci 8,0 GHz. To by při zachování 256bitové sběrnice (o této šířce hovořily dosavadní úniky, najisto potvrzena ale není) zvýšilo propustnost proti čipu GM204 o 14 %. To není nějakých 50 % navíc umožněných GDDR5X (o HBM/HBM2 nemluvě), ale jak se říká: „lepší než drátem do oka“.

Zdroje: VideoCardz, Hardware Battle

GeForce s 16nm čipem GP104 budou hned tři, všechny prý přijdou na trh v červnu

Ohodnoťte tento článek!