Genesi Efika MX: říkal tu někdo RISC?

0

Ačkoli americký obr Intel se chce s novou řadou Atomů Medfield protlačit i do oblasti smartphonů, situace se současnou řadou tak dobře nevypadá. O hrozbě pro Atomy se dlouho mluvilo, nyní se ale začíná naplno projevovat. Naprostá většina tabletů má dnes mikroprocesor ARM, k tomu se teď přidala i americká firma Genesi s netbookem obsahujícím tento procesor s omezenou instrukční sadou (RISC) v kombinaci s Linuxovou distribucí Google Android.

Netbook Genesi Efika MX
Mírná potíž je v tom, že zařízení o úhlopříčce displeje 10,1″ (1024×600) má jen Freescale i.MX515, což je licencovaný Cortex A8 o frekvenci 800 MHz. Zvládne sice přehrávat HD Ready video, výkonnostně proto zas tak slavný není. Výdrž baterie o kapacitě pouhých 2,8 Ah se ale na druhou stranu pohybuje v rozmezí 5-6 hodin. Netbook Efika MX, jak zní jeho název, má SSD o kapacitě pouhých 16 GB, což se sice podepisuje na malé výšce 21 mm (zbývající rozměry jsou 276 × 181 m) a hmotnosti 930 gramů, nicméně toto zařízení je spíše zaměřeno na nízkou cenu.

Další konvenční výbava (Bluetooth 2.1, Wi-Fi, 1,3MPix webkamera, MMS/SD čtečka karet) totiž dává najevo, že netbook má být skutečně konkurencí pro standardní atomová zařízení s Windows. Malý 1,8″ disk o kapacitě 30 GB stojí ještě méně, proto by to možná byla šťastnější volba, cena by tak spadla ze současných 359 amerických dolarů na nějakých 339 a dvojnásobná kapacita disku se také počítá. Dodatečně je možné pořídit i UTMS modul, standardně má Efika ještě dva USB 2.0 porty a mikrofon.

Zdroj: liliputing

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář