Genesis Rhod 400 RGB: podsvícená klávesnice ovládaná hlasem (video)

1

Genesis je značka herního příslušenství: myši, klávesnice, podložky, sluchátka, gamepady, ale i batohy či herní křesla. Takových značek je mnoho a příliš se jim nevěnujeme (sám mám raději neherní příslušenství), ale Rhod 400 RGB obsahuje funkci hlasového ovládání podsvícení, a to už stojí za vyzkoušení.

Rhod 400 RGB je vcelku levná a bytelná klávesnice bez nadbytečných tlačítek okolo. Ten stejný model bez přízviska RGB se liší akorát menším počtem barev podsvícení (a zrovna bílé bohužel chybí). Plastové tělo je poměrně měkké a možná i kvůli tomu jsou boky vyztužené dvěma železnými pláty. Jde ale spíše o designový doplněk. Připomínám, že klávesnice stojí 500 Kč.

Čistý layout klávesnice nepostrádá dobře viditelné české znaky a od typického českého rozložení se liší jen dlouhým levým Shiftem (104 kláves). To je pro řadu uživatelů spíše výhoda (i když autor článku preferuje krátký Shift).

Enter je klasicky dvouřádkový (obrácené L) a tlačítka nejsou nijak zhuštěná. Oddělený numerický blok beru jako samozřejmost, přesto existuje mnoho klávesnic, které jej z různých důvodů umístí nesmyslně jinak.

IMG_0014
Kovové plátky pro částečné vyztužení konstrukce

Klávesy mají vysoký zdvih a typickou herní odezvu. Nejde samozřejmě o mechaniku, pod každým tlačítkem je membrána. Přes tlačítko Fn můžete ovládat sekundární funkce horní řady kláves, jako je hlasitost, zamčení klávesy Windows, spuštění defaultního přehrávače, webového prohlížeče, kalkulačky či úrovně podsvícení. Přes Fn+F11 pak celou klávesnici zamknete proti náhodnému stisku, aniž byste museli zamykat celý počítač přes Win+L.

IMG_0012
Levnější provedení spodní strany

Vše nastavíte přes klávesové zkratky

Ke klávesnici není žádný software, všechno se dá nastavit přes klávesové zkratky. Zajímavou vychytávkou pro hráče je možnost prohození šipek a WASD (přes Fn+W). Bohužel tyhle změny pak klávesnice nijak neindikuje, nabízela se třeba změna podsvícení šipek (nejsou samostatná zóna).

IMG_0016
WASD / šipky

Zapínání podsvícení má samostatnou klávesy vedle tlačítka Fn, úroveň jasu pak ovládáte přes Fn+PgUp/PgDn. Indikátory NumLock, CapsLock a ScrollLock designově ke klávesnici moc nezapadají.

IMG_0015
Podsvícení

Podsvícená nejsou pouze písmenka, ale i veškerý prostor mezi tlačítky. V základním nastavení klávesnice barvy střídá. Výrobce uvádí sedm barev: červená, modrá, zelená, žlutá, azurová, magenta a taková bílošedá. Ta poslední se dá používat na komfortní psaní, ostatní jsou spíše pro hráče.

IMG_0010

Efektů pro podsvícení je celkem devět. Kromě pulzování a vlny zprava doleva můžete přepínat mezi stálým svícením sedmi barev (osmá barva je vlastně kombinace ostatních). Uživatelský režim rozsvítí každou zónu jinou barvou, což jde pohodlně nastavit přímo na klávesnici.

Barevné režimy

Režim reagující na stisk kláves je trošku psycho, místo očekávaného bliknutí stisknuté klávesy se rozsvítí celá klávesnice jakoby vlnovitě směrem od stisknutého tlačítka. Barvy se v tomto režimu mění náhodně.

Režim reagující na zvuk je oproti tomu chvíli zábavný. Většinu času je oním zvukem klepání samotných kláves při psaní, ale klávesnice pulzuje i podle vašeho hlasu. Opět mění barvy spíše náhodně.

Jas je lepší mít naplno, protože prostor mezi klávesami je jasnější, než samotné popisky. Výrobce slibuje antighosting až pro 19 kláves a odolnost proti polití. Rhod 400 RGB je takový herní základ a za 500 Kč je vcelku zajímavou volbou. Hrátky s podsvícením chvíli vydrží, ale na konci testování jsem už nechal svítit jen bílošedou.

Genesis Rhod 400 RGB: podsvícená klávesnice ovládaná hlasem (video)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

1 komentář

  1. Ten nadpis je trochu zavádějící.Ona vlastně není ovládaná hlasem, ale reaguje jen na zvuky okolí.
    Pod ovládáním hlasem.. očekávám že třeba nastaví nějaké makro nebo klikne za mně 🙂
    Ale jinak pokud se nebudou zadrhávat po chvíli tlačítka jak je zvykem u levnějších klávesnic, tak pro děti to může být zajímavé..