Genius Ergo 555 – první myš s OLED displejem

0

Balení a specifikace

Image

Balení

Genius Ergo 555 se dodává v klasické krabici s výřezem do tvaru U, která se chlubí velkým souborem vlastností myši, které ani nejsou uvedeny na internetových stránkách. Samotnou myš chrání ještě kartónová ohrádka a plastový výlisek. V balení pak už najdete jen CD s ovladači a 23-jazyčný uživatelský manuál s popisem tlačítek a malou nápovědou k ovladačům.

Image
Na krabici se dozvíte to co jste při nákupu přes internet ani netušili

Image
Nesmí chybět CD s ovladači a uživatelský manuál

Specifikace – Genius Ergo 555

 • orientační cena 700 Kč
 • podporované OS: Windows 2000, XP a Vista
 • rozměry 127 x 75 x 41 mm
 • 1,7 m dlouhý a cca 3,25mm tlustý opletený ocásek
 • váha cca 105 gramů
 • 32 kB vnitřní paměti pro uložení 5ti profilů
 • dvousměrné kolečko
 • 2 boční tlačítka
 • 2 tlačítka napravo a 2 nalevo od hlavních tlačítek
 • tlačítko pro změnu profilů za kolečkem
 • OLED displej před kolečkem
 • typ snímače: laserový
 • rozlišení 3200 CPI
 • maximální akcelerace 50G
 • maximální rychlost 1,02 metrů za sekundu
 • 16ti-bitová datová cesta
 • odezva 2 ms

Po pohledu na specifikace zamrazí. Maximální akceleraci 50G jsme se totiž u žádné myši v recenzi dosud ani nepřiblížili. Specifikace jsou jedna věc, ale my se podíváme na to, jak je na tom Ergo 555 v praxi.

Frekvence komunikace se základní deskou se drží kolem deklarované hodnoty 500Hz s občasným ustřelením na 250, 333 nebo 1000 Hz. To znamená slušnou odezvu +/- 2 milisekundy, která by už měla stačit i náročnějším hráčům.

Image
Screenshot z programu Mouserate Checker

Instalace a software

Ovladače Agama můžete najít na stránkách výrobce ve verzi 2.0. Genius si nechává volná dvířka i pro updaty firmwaru, který prozatím není dostupný v žádné nové než základní verzi. Instalace ovladačů je lehká a bezbolestná. Výhodou může být i lokalizace do češtiny, kdyby nějaký uživatel neovládal jiný světový jazyk. Ovladače se samy integrují do nabídky Start, nicméně oblast systémových hodin zůstane opuštěná. Má to ale svůj důvod – ovladače ve zkušenosti nejsou neustále spuštěné. Při vyvolání se otevírá jenom konfigurační utilita, vlastní nastavení si už hlídá myš sama – skvělá vlastnost.

Konfigurační program ve skutečnosti funguje velice jednoduše. Má ale dvě podstatné nevýhody: otřesný design a slabé možnosti nastavení. V pravém horním rohu najdete písmenka H (help), A (about) a X (close). Nápověda je zpracovaná docela dobře, opět v nepřeberném množství cizích jazyků. Čísly 1-5 v levém horním rohu zase přepínáte profil, který budete upravovat.

Nejdůležitější je ale výběr ‚Tlačítko zařízení‘, který slouží ke změně nastavení funkcí jednotlivých tlačítek. První položka ‚Informace o zařízení‘ nám zase dovoluje upravovat rozlišení senzoru na ose X a Y zvlášť od hodnoty 400 až k 3200 CPI.

Image
Nastavení rozlišení senzoru

U všech funkcí, které můžete na tlačítka nastavit máte na výběr kromě jednoduchého klepnutí ještě opakované klepnutí, což není nic jiného než dvojklik, přepnutí klepnutím (nějak jsem nepochopil co tato funkce dělá, chová se totiž dost divně a všechno musíte stisknout 2x) a podržení klepnutím (chová se, jakoby jste neustále drželi tlačítko stisknuté).

Image
Nastavení pravého tlačítka

Po kliku na tlačítko ‚Nastavení‘ vyskočí seznam funkcí, které lze dle libosti přiřadit každému ze sedmi programovatelných tlačítek:

 • Vypnutí tlačítka
 • Klepnutí levým tlačítkem
 • Klepnutí pravým tlačítkem
 • Klepnutí prostředním tlačítkem
 • Tlačítko 4 – zpět v prohlížeči
 • Tlačítko 5 – vpřed v prohlížeči
 • Poklepání
 • Jedna klávesa – po stisku tlačítka nahrát můžete navolit klávesu z klávesnice na tlačítko na myši
 • Klávesa makro – stejné jako jedna klávesa, jenom jich nahrajete větší množství včetně prodlev mezi stiskem a uvolněním kláves (slouží i jako klávesová zkratka)
 • Kombinace kláves – nahraje sled kláves bez prodlev z QWERTY části klávesnice
 • Přepnout DPI (nefunguje)
 • Vybrat profil – vybere jeden z 5ti profilů po stisku tlačítka

Image
Nahrání stisku klávesy na tlačítko

S dodávaným softwarem Agama si moc legrace neužijete. Můžete pomocí něj totiž nastavit jen rozlišení a pár funkcí na tlačítka. Další nastavení naleznete v Ovládacích panelech Windows. Na nějaké speciální funkce si zkrátka musíte nechat zajít chuť

Kvalita, ergonomie a design

Před obdržením modelu Ergo 555 jsem očekával, že to bude pouze vylepšený Ergo 525. Skutečnost je ale přesně opačná, myška si od svého staršího bratříčka bere spíše jenom hrubé obrysy. To samé platí i o designu, který si nezanedbatelně polepšil. Ergo 555 opustil nudné, logicky uspořádané tvary a místo nich zvolil styl nedbalé elegance, která myšce opravdu sekne. Jemné boky bez ostrých přechodů skvěle ladí se šviháckou metalickou krytkou středu myši a tlačítky. Kolečko vypadá jako jediný prvek myši poměrně všedně, ale to už je opravdu jenom detail.

Image

Výrobcem nejvíce zmiňovaná vlastnost je integrovaný monochromatický OLED displej, se kterým to myšce opravdu sluší. Podstatnou nevýhodou je jeho umístění hluboko pod povrchem, kvůli kterému ho při normální práci nevidíte úplně celý. Co je ale horší: ‚Je zbytečný.‘ Jeho funkcí je ukazovat rozlišení a zvolený profil, přičemž ani jednu funkci většina uživatelů pořádně nevyužije, a když už ano – většina výrobců to řeší elegantněji obyčejnou LED diodou.

Tlačítka a střed myši je pěkně lesklý, což sice nahrává pěknému vzhledu, ale už ne pohodlnému držení. Po delší práci začíná být pod prsty nepříjemně ‚vlhko‘. Pevný úchop to ale naštěstí moc neovlivňuje díky bokům, které jsou vyvedeny v jemné povrchové úpravě ŕ la MS Habu. Tato úprava neklouže a prsty se pod ní tolik nespaří.

Image

Tvar Ergo 555 vychází ze starších předchůdců, kteří brali inspiraci z MX série myší od Logitechu a přidává i vlastní nápady. Předně myš není nakloněná na pravou stranu, takže nebrousíte hranou ruky o podložku, což je typický problém celé generace myší od různých výrobců. Tvar sedne nejlépe středně velké, případně až malé ruce, které poskytne docela slušné zapření pro dlaň v zadní části. Váha ruky ale není úplně optimálně rozložená na celý povrch – především pod ukazováčkem je docela nepříjemný hrb.

Image

Hlavní tlačítka jsou pro prsty přirozeně natvarované. Genius se je nesnažil udělat vypouklá, ale ve spodní části spíše plochá, což určitě není na závadu. Odkládací prostor na levé straně má zbytečně ostrý přechod v zadní části, ale jinak v něm palec sedí docela dobře, takže ho lze hodnotit spíše kladně. Na pravé části je předěl pro malíček/prsteníček, přičemž toto rozdělení padne jenom uživateli s kratšími prsty, v opačném případě malíček hranu nepříjemně přečnívá. Škoda, že tu výrobce nenechal více prostoru i pro ostatní.

Image

Genius Ergo 555 je zástupce lehkých myší. To má své výhody při delší práci nebo hraní her, kdy vás ruka nebude tolik bolet. Klouzavost je docela slušná, zajišťují ji čtyři strategicky rozmístěné teflonové nožičky. Zadeček myši při pohybu moc neustřeluje, což je dáno především tvarem vrchního teflonu a výhodným rozložením váhy uvnitř myši. Kamenem úrazu je umístění senzoru, který je na nevhodné pozici – dobrý palec nad těžištěm myšky. Odchylky jsou při hraní doslova smrtící a při práci s grafikou také právě nepotěší.

Image
Senzor si udělal výlet po spodní části myši (:

Ocásek je opletený podobně jako u Logitechu G5/G9 a Genius Navigatoru 535. Jeho tloušťka sice není nejlepší, ale nízká váha a hladký pohyb po stole to více než vyvažují.

Myš má klasické dvousměrné kolečko, tedy úzký, vypouklý, pogumovaný povrch bez drážek. Přechod mezi jednotlivými zarážkami je na mě až příliš pozvolný a poskytuje docela slabou zpětnou odezvu. Kolečko má příjemně malý zdvih a jeho stisk není příliš hlasitý. Zarážkový chod je přitom v podstatě neslyšný.

Image

Hlavní tlačítka mají slušnou citlivost a velmi malý zdvih. S hlasitostí na tom také nejsou nijak špatně. U všech ostatních tlačítek přitom platí to samé co pro hlavní tlačítka – stejný zvukový projev, ucházející citlivost a skvělý zdvih. Vzdálenější boční tlačítko je příliš daleko, zvláště pro palec menší ruky než je ta moje. Jinak je umístění tlačítek docela dobré, při náruživém hraní je nestisknete náhodou, ale přitom jsou pořád na dosah. Na nejrůznější zkratky funkce jsou tato tlačítka jako stvořená.

Image

Otevřená myš poskytne pohled na velké množství identických snímačů stisku kvalitního výrobce. Na kolečko byl použit klasický plíškový mechanizmus, který už v dnešní době moc neoslní.

Image

V praxi, verdikt

Pohyb kurzoru je u Ergo 555 opravdu radost sledovat. Stejně tak, jako například Logitech G9 nabídne velmi jemný pohyb bez lagů a bez ustřelování – utrhnout ho není možné ani při zběsilém hraní. 🙂 Přidejte k tomu skvělou klouzavost a lehký ocásek a máte ideální myš pro hráče. Nic ale není tak růžové, jak to vypadá a i Ergo 555 má jednu fatální slabinu. Tou je špatné umístění senzoru, které myš diskvalifikuje z použití náročnějšího na přesnost. Máte rádi nízkou citlivost a nejste nároční na přesnost na pixely? Pak vám tento handicap ve výsledku vůbec nemusí vadit.

Image

S ovladači Agama 2 se Genius bohužel moc nepředvedl. Osazování tlačítek je víceméně v pořádku, ale další možnosti výrobce pro jistotu ani nenabízí. Do vychytaných ovladačů firem Microsoft, Logitech a ExactGame má tahle myška daleko.

Tvarově je Ergo 555 celkem povedený kousek. Je tu sice několik drobností, které sráží celkové hodnocení, ale pro uživatele s menší nebo středně velkou rukou těžko budete hledat lepší ve stejné cenové kategorii. Výhodou je také velké množství dobře umístěných programovatelných tlačítek s tichým stiskem, dobře vyřešené boky a zadní část myši.

Image

Genius Ergo 555 je každým coulem nadprůměrná myš, která může být tou nejlepší volbou pro začínající hráče a nenáročné PC uživatele, kteří by se rádi odrazili od něčeho kvalitnějšího. Hodí se především pro delší pohyby po podložce a vlastnostmi senzoru (mimo jeho umístění) překonává i 2-3x dražší hlodavce. A co se týče vzhledu? Tady určitě žádnou ostudu mezi přáteli neuděláte.

Image

Porovnání s již recenzovanými modely drátových myší

  Design Ergonomie Klouzavost Tlačítka Ocásek Senzor Software
A4Tech X-750F Image Image Image Image Image Image Image
Genius Ergo 525 Image Image Image Image Image Image Image
ExactGame 9000 Image Image Image Image Image Image Image
Microsoft Laser Mouse 6000 Image Image Image Image Image Image Image
Creative Fatal1ty 1010 Image Image Image Image Image Image Image
Genius Navigator 535 Image Image Image Image Image Image Image
Saitek GM3200 Image Image Image Image Image Image Image
MS Intellimouse Explorer 3.0 Image Image Image Image Image Image Image
Microsoft Habu Image Image Image Image Image Image Image
Logitech MX 400 Image Image Image Image Image Image Image
Creative Mouse Gamer HD7600L Image Image Image Image Image Image Image
Raptor-Gaming M3 Image Image Image Image Image Image Image
Genius Traveler 355 Image Image Image Image Image Image Image
Razer DeathAdder Image Image Image Image Image Image Image
Zykon M1 Image Image Image Image Image Image Image
Logitech G9 Image Image Image Image Image Image Image
Microsoft SideWinder Image Image Image Image Image Image Image
Razer Diamondback 3G Image Image Image Image Image Image Image
Genius Ergo 555 Image Image Image Image Image Image Image

Oficiální stránky: Genius

Ohodnoťte tento článek!