GIF oslavil 25. narozeniny. Populární grafický formát je už důchodce

0

Ten, kdo oslaví 25. narozeniny ví, že ještě zdaleka do starého železa nepatří. Mít ale doma třeba stejně starý počítač, budete o něm hovořit jako o vysloužilém stroji, jehož existence v domácnosti by se dala zařadit do kategorie paranormálních úkazů. Počítače a elektronika obecně stárnou docela rychle. Některé věci ale mají tendenci přežít všechno. Prohlásit by se to dalo o populárním grafickém formátu, který by sice věkově na důchod nárok měl, stále jej ale používáme. GIF, čili Graphics Interchange Format, byl stvořen 15. června 1987 firmou CompuServe.

 

Tato legenda i po letech své uplatnění najde především na webových stránkách. Oblíbený je GIF z velká části proto, že otevírá cestu jednoduchým animovaných obrázkům. Alternativa k formátu JPG má také své nevýhody. Například podporuje pouze 256 barev, takže se nehodí především pro fotografie. Bezztrátová komprese se naopak výborně hodí pro obrázky s nižším počtem barev, například pro jednodušší loga firem. V určitých směrech jde podle některých lidí o nezastupitelný formát, který hned tak ze světa počítačů nevymizí, přestože byl dávno představen jeho nástupce.

Je jím PNG, tedy Portable Network Graphics, jež bylo uvedeno jako standard ISO v roce 2003. K jeho zrodu přispělo omezení GIFu na 256 barev a jeho bezztrátový kompresní algoritmus. Na rozdíl od něj ale modernější PNG nepodporuje animace.

Nyan Cat ve formátu GIF

Zdroj: The Verge | Neowin

GIF oslavil 25. narozeniny. Populární grafický formát je už důchodce

Ohodnoťte tento článek!