Gigabyte 890GPA-UD3H: SATA 6 Gb/s + Radeon 4290

0

První dojmy a hlavní přednosti

První dojmy a hlavní přednosti

Základní deska Gigabyte 890GPA-UD3H pokračuje v trendu a označování, které započala minule recenzovaná deska GA-P55A-UD6. Zde jste se mohli poprvé setkat s novým označením 333 Onboard Acceleration. Ne že by Gigabyte
zanevřel na staré dobré Ultra Durable, kterého se drží i tato základní
deska, ale již to zkrátka chtělo změnu. A vhodným okamžikem pro její
implementaci se právě stalo osazení nových rychlejších rozhraní.

V případě čipové sady AMD 890GX a s ní spojeným jižním můstkem SB850 měl ale Gigabyte implementaci nových rozhraní přece jen jednodušší. Zatímco u P55 šalamounsky přepínal mezi linkami PCI Express starší a nové revize, zde je rozhraní SATA 6 Gb/s již součástí jižního můstku a díky dostatku PCIe 2.0 linek nebyl problém ani s připojením přídavného USB 3.0 řadiče NEC. Vše názorně ilustrují následující schémata.


Pro zvětšení klikněte

Když už porovnáváme možnosti SATA 6Gb/s u AMD 890GX a Intel P55/H55, tak je zde ještě další bod pro AMD – díky SB850 nebudete mít k dispozici tyto porty jen dva, ale rovnou šest. Bíle jsou pak označeny porty od přídavného řadiče Gigabyte SATA2, který zastupuje ještě starší rozhraní SATA 3 Gb/s.

Bohužel pokrok v oblasti čipsetu se již nedotkl rozhraní USB 3.0, které tak musí suplovat přídavný čip od NECu. Ten ke standardním dvanácti USB 2.0 portům přidává v oblasti zadních výstupů další dva nového standardu.

A nebyl by to asi Gigabyte Gigabytem, abyste na jeho desce nenašli legendární DualBIOS.

Balení, příslušenství, parametry

Balení, příslušenství, parametry

Na příslušenství tentokrát Gigabyte trochu šetřil a dodal k desce jen to skutečně základní. Úspory se dokonce dotkly i počtu SATA kabelů, které byly zredukovány z běžných čtyř na pouhé dva. Cena základní desky v době psaní této recenze ještě nebyla známa, odhadl jsem ji ale na 3500 Kč. Uvidíme, jak moc jsem se spletl.Použité komponenty a jejich osazení

Použité komponenty a jejich osazení

Rozložení komponent je velmi přehledné a nikde nic s ničím nekoliduje. K dispozici je dostatek rozšiřujících slotů, které jsou i celkem logicky rozmístěny. I při osazení dvou dvouslotových grafik vám zůstane k dispozici jeden PCI a dva PCIe ×1 sloty.

Mezi zadními porty nechybí žádné důležité rozhraní. Najdete zde tři výstupy z grafické karty (současně mohou pracovat jen dva v kombinaci analog + digital), optický výstup ze zvukovky, dva modré USB 3.0 porty  nebo kombinovaný PS/2 port.

Stejně jako u všech AMDdesek, najdete i zde paměťové sloty hned vedle sebe, což znesnadňuje chlazení pamětí. Konektory předního panelu jsou velmi dobře barevně odlišeny, pomůcky jako M/Q konektor zde ale nenajdete.

O zvuk se u této desky stará nový kodek Realtek ALC 892, práci se sítí pak má na starosti Realtek RTL8111D.

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Systém chlazení, teploty a spotřeba

S chlazením Gigabyte nikdy problémy neměl (pomineme li nejlevnější verze základních desek bez pasivů na mosfetech) a ani v tomto případě tomu není jinak. Na mosfetech a severním můstku se uhnízdily poměrně velké pasivy, které jsou navíc propojeny pomocí heatpipe. Na jižním můstku je pak pasiv o poznání menší.

Gigabyte nabízí bohužel jen tři konektory pro větráky, z nichž jsou dva čtyřpinové. Podorbnou regulaci ale v BIOSu nenajdete, musíte si vystačit jen s automatickým režimem. Ten ale funguje poměrně dobře a větrák zbytečně neroztáčí.

Spotřeba a zahřívání

Měření teploty jednotlivých komponent základní desky probíhalo při plné zátěži bezdotykovým infračerveným teploměrem Voltcraft IR-270H s laserovým zaměřovačem. Před samotným měřením byl systém v plné zátěži 15 minut, aby se všechny chladiče dostatečně rozehřály.

Naměřené teploty nijak přemrštěné nebyly, což můžete posoudit i sami z níže uvedených grafů. Nejvyšší teploty na cívkách a mosfetech najdete u desky ze série UD2H, která nemá mosfety osazeny pasivními chladiči.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Bohužel není technicky dost dobře možné změřit spotřebu pouze základní desky, nicméně z porovnání s ostatními deskami s různými čipovými sadami si můžete o spotřebě udělat velmi dobrý obrázek. V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Spotřeba

Spotřeba byla v porovnání s ostatními deskami nepatrně vyšší, svůj díl na tom bezesporu má nový jižní můstek SB850 i přídavný řadič USB 3.0 od NECu. Nejednalo se ale o nijak dramatický nárůst.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu chlazení a spotřeby.

BIOS a jeho možnosti

BIOS a jeho možnosti

V BIOSu žádné převratné změny nehledejte, nicméně je zde několik položek, které se vaši pozornost zaslouží. Rozložení je standardní a orientace je tak velmi jednoduchá.

Hned první položka M.I.T. je zasvěcena taktování a zároveň i nastavení integrované grafiky Radeon HD 4290. Ten je obdařen 128 MB Sideport paměti, která mu hodně pomáhá v jeho bohulibé činnosti. Kromě ní můžete Radeonu přidělit ještě dalších až 512 MB (zbytečně moc) z operační paměti. Zároveň je možné nastavit frekvenci grafického jádra až na 2000 Mhz. Základ je přitom 700 MHz. Stejně tak je možné nastavit frekvenci Sideport paměti až na stejně vysokou frekvenci.

Všechny frekvence je možné nastavit v nadstandardních rozsazích, které by stačili i pro extrémní taktování. K tomu sice s touto deskou asi nedojde, nicméně není na škodu, že zde takové položky jsou. Na druhou stranu mi zde chybělo nastavení LoadLine calibration nebo třeba nastavení napětí na grafickém jádře. Alespoň že se dá nastavit napětí na SidePort paměti.

V sekci Advanced BIOS Features se můžete opět dostat do nastavení integrované grafiky, případně zapnout položku C1E Support. Stejně tak doporučuji zapnout S.M.A.R.T., který je u všech Gigabytů z bůhví jakého důvodu vždy zakázán.

V sekci Integrated Peripherals můžete zvolit režim SATA 6 Gb/s (Native/AHCI/RAID) nebo povolit/zakázat přídavné řadiče. V PC Health Status lze zapnout automatickou regulaci dvou čtyřpinových větráků. Třetí třípinový je určen pouze pro připojení zdroje a regulovat jej deskou tedy nelze. Vše si pak můžete uložit do několika profilů.

Jednotlivé nejdůležitější hodnoty pak shrnuje následující tabulka:

Kompletní galerie

Galerie všech snímků

Integrovaná grafika – představení a herní testy

Integrovaná grafika se představuje

Řada z vás si jistě klade otázku, co je vlastně ten nový integrovaný Radeon HD 4290 vlastně zač? odpověď je ale poměrně jednoduchá. I vzhledem k označení je totiž jasné, že se rozhodně nebude jednat o zbrusu novou grafiku. Jedná se v podstatě jen o přetaktovanou verzi dříve uvedeného Radeonu HD 4200. Ten nyní pracuje místo na původních 500 MHz rovnou na 700 MHz. ono se ani není moc co divit, že AMD k podobnému kroku sáhlo. Radeon HD 4200 byl k přetaktování velmi svolný a nebyl problém jej provozovat i na frekvencích kolem 1 GHz.

„Novému“ Radeonu HD 4290 tedy nechybí UVD2 pro práci s videem a nebude tak mít problémy s akcelerací nejrůznějších videokodeků.může se pochlubit i výstupem HDMI 1.3. S tím jde ruku v ruce podpora DirectX 10.1, ATI
Stream a vícejádrová akcelerace pod Windows 7. Pokud
se zaměříme na UVD 2, tak zde to akceleruje MPEG2, H.264 i VC1 tituly.
Navíc přibyla oproti předchozí verzi akcelerace obrazu v obraze na
Blu-ray 1.1, dynamický kontrast a automatické vylepšování pleťových
odstínů, odstranění šumu či zvýraznění barev u přehrávaného videa. Vše
můžete ponechat na automatice nebo manuálně regulovat v CCC.Bez povšimnutí by neměl zůstat ani hardwarový upscaling videa s nižším rozlišením.

Integrovaná grafika – herní testy

Ve výkonových grafech dnes najdete jen srovnání s předchozí verzí – Radeonem HD 4200. Ten je zde zastoupen na základní frekvenci 500 MHz i při přetaktování na rovných 1000 Mhz. Nový Radeon HD 4290 v grafech najdete na základních 700 MHz a při přetaktování na 900 MHz. U přetaktování jsem zvednul i frekvenci DDR3 paměti z 1066 MHz na 1333 MHz, aby běžela na stejné rychlosti, jako SidePort paměť. S novými ovladači si také všimněte obrovské optimalizace v 3DMarku06, která se jinde ale neprojevila. Koho by zajímalo srovnání s ostatními integrovanými grafikami, tak toho odkážu na minulou recenzi Radeonu HD 4200.

Integrovaná grafika – přehrávání Blu-ray a spotřeba

Integrovaná grafika – přehrávání Blu-ray a spotřeba

Přehrávání Blu-ray zkouším na optické mechanice LG GGC-H20L a druhé scéně z Casina Royale. V tomto případě je měřena průměrná zátěž procesoru, kterou generuje Cyberlink PowerDVD 8.

Akcelerace přehrávání Blu-Ray videa je i u nového Radeonu ukázková a procesor byl v průměru zatířen jen na 2,7 %.

Ani při měření spotřeby bez zátěže se nový Radeon nijak významně od svého předchůdce neodlišoval. Při zátěži pak situace opět kopírovala průběh předchozí generace.

Testovací sestava, použité testy

Testovací sestava, použité testy

Pro účely testování jsme použili následující komponenty a ovladače:

Za zapůjčení zvukové karty Asus Xonar D2 děkujeme společnosti Asus

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti LG

Za poskytnutí procesoru Intel Core i5 750, i7 920, C2D Q6600 a E8500 děkujeme společnosti Intel

Přetaktování

Přetaktování

Přetaktování základní frekvence v tomto případě nedopadlo úplně špatně, ale zároveň velký důvod k jásotu zde také nebyl. Maximálních 310 MHz sice bude většině uživatelů bohatě stačit, nicméně u základní desky Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H se mi podařilo dosáhnout až na 352 MHz.

To zcela obráceně ale musím hodnotit přetaktování procesoru, ke kterému byla deska svolná v podstatě okamžitě. V tomto případě se mi povedlo dosáhnout na zatím nejvyšší frekvenci 3,7 GHz (z původních 2,8 GHz), na níž bez jakýchkoli problémů následně proběhly i veškeré testy. V tomto směru si tak deska zcela napravila reputaci.

V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou Nvidia GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Nyní se můžete podívat na celkové nárůsty frekvence sběrnice, procesoru i celkové hodnocení přetaktování.

Testy procesoru a paměti

Testy procesoru a paměti

V testech procesoru a paměti k řádým výrazným odchylkám nedošlo a tak jejich výsledky nemá ani cenu nějak sáhodlouze rozebírat.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu procesoru a pamětí. V grafu jsou porovnány všechny výše naměřené výsledky a výsledky z testu pamětí. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy pevného disku a USB rozhraní

Testy pevného disku a USB rozhraní

Podstatně zajímavější částí, je testování USB a SATA rozhraní. Tato část je dokonce tak zajímavá, že si zaslouží samostatný článek, který bude navazovat na již provedené testu moderních rozhraní. V případě USB portů již teď naznačím, že při připojení externího disku přes porty USB 2.0 nedosáhla rychlost ani 30 MB/s, zatímco při připojení na modré porty USB 3.0 se vyšplhala až na 35,1 MB/s. Při připojení disku Seagate se SATA 6 Gb/s se pak maximální propustnost vyšplhala na 323 MB/s. Více ale již v samostatném článku, kde se zaměříme i na rozdíly mezi Native IDE a AHCI režimem.

V tomto grafu byl k řadiči připojen standardní testovací disk WD3200AAKS.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle propustností SATA a USB rozhraní. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Herní testy

Herní testy

Testování grafiky lze rozdělit na dvě části – na test propustnosti systému a test samotného grafického výkonu. Pro první jmenovaný jsme všechny hry spustili nízkém rozlišení 800 × 600 bez zapnutého vyhlazování nebo anizotropního filtrování, v druhém případě pak ve vyšším rozlišení 1680 × 1050 se zapnutým antialiasingem a případně i anizotropním vyhlazováním. Detaily jsou ve všech hrách nastaveny na vysoké. Zatímco u prvního nastavení se grafy krásně škálují především podle výkonu procesoru, v druhém případě jsou již výsledky téměř srovnatelné, protože hlavní slovo si zde bere grafická karta, která je vždy stejná. Rozdíly se tak pohybují v jednotkách fps a nikoli desítkách, jako je tomu v prvním případě.

Do nové metodiky byly zařazeny hry Call of Duty 4, Crysis a UT3 Demo. Dále zde najdete výsledky z testů 3DMark Vantage. Tyto testy probíhají na dedikované grafice Nvidia GeForce 8800 GT. Integrovaná grafika (pokud ji deska má), je v tomto případě vypnutá.

Na závěr kapitoly je zde opět relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu grafiky. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET.

Také zde nechybí relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu v multimediálních aplikacích. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Základní deska Gigabyte 890GPA-UD3H prošla celým testováním bez výraznějšího zaškobrtnutí. Rozložení komponent je velmi uvážené, nechybí zahnuté SATA konektorydostatek USB portů, stejně jako starší IDE rozhraní, které může řada uživatelů stále dobře použít. AMD v tomto směru nehledí tak dopředu jako Intel a neodřezává své zákazníky zbytečně od komponent, které jim mohou ještě řadu let sloužit. Na druhou stranu přináší v podobě nového jižního můstku SB850 moderní rozhraní SATA 6 Gb/s, které doplňuje přídavným USB 3.0 řadičem. A nutno jedním dechem ještě dodat, že se zde nesetkáte s nejroztodivnějšími připojeními, jako v případě čipové sady intel P/H55.

Po stránce výkonu se deska ukázala ve velmi dobrém světle. Přetaktování základní frekvence sice mohlo být vyšší než 310 MHz, deska nám to ale vynahradila excelentním přetaktováním procesoru. Výkon integrovaného Radeonu HD 4290 v zásadě nijak nepřekvapil a odpovídá přetaktovanému předchůdci Radeonu HD 4200. Ono se ani v zásadě o jinou grafiku ani nejedná.

Hodnocení ceny je prozatím trochu šlamounské, protože v době psaní této recenze jsem ji ještě přesně neznal. Odhaduji, že by se deska měla vejít do 3500 Kč, což by byla cena vzhledem k výbavě a moderním rozhraním adekvátní. Škoda jen, že Gigabyte tolik škudlil na dodávaném příslušenství.

Doplněno: Oficiální cena je nakonec ještě o poznání nižší a je stanovena na 2880 Kč. Tím se tato deska s moderními rozhraními stává velmi zajímavou pro všechny, kteří přemýšlí o upgradu stávající sestavy s AMD nebo při stavbě nového počítače.

Plusy a mínusy

+ přetaktování procesoru
+ příznivá cena
+ výkonná integrovaná grafika
+ SATA 6 Gb/s a USB 3.0
+ rozložení komponent
+ UVD 2 + HDMI 1.3

– nižší přetaktování základní frekvence
– chudé příslušenství
– jen dva regulované konektory pro větráky
– v BIOSu vypnutá funkce S.M.A.R.T.

Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti Gigabyte.

Ohodnoťte tento článek!