Gigabyte Brix S: test mini PC s Celeronem 2955U (Haswell) a 2,5″ SATA

0

Přestože se jedná o naši první recenzi minipočítače Brix, rozhodně nemůžete říct, že byste o těchto trpaslících od Gigabytu nic nevěděli. Testované verze Brix S s dvojádrovým procesorem architektury Haswell se nejvíce týkají tyto aktuality:

Z nich si dokážete určitě dobře odvodit, že písmeno S za názvem Brix značí trošku vyšší (30 → 43 mm) variantu, která je připravena pro běžné 2,5″ disky s rozhraním SATA. U těch je samozřejmě daleko lepší výběr než v případě rozhraní mSATA. Celé označení GB-BXCEH-2955 v sobě ukrývá především typové označení osazeného procesoru z rodiny Haswell. Dvoujádrový Celeron 2955U běží maximálně na 1,4 GHz a TDP se vejde do 15 W.

 

Konfigurace z 2955U je tou nejslabší a současně nejlevnější z řady Brixů s Haswellem. Budete-li chtít výkonu více, můžete si zvolit třeba Core i3-4010U nebo dokonce až Core i7-4770R. Brix se Core i7-4770R obsahuje už docela výkonnou integrovanou grafiku Iris Pro, takže jej Gigabyte začal prodávat i v barevně trochu divokém provedení jako hráčské miniPC. Nakonec se už notně vysoké Brixy dočkaly projektování s diskrétní grafikou nebo dokonce přetvoření v malé NASy či promítačky:

Vraťme se ale k recenzovanému Brix S BXCEH-2955U. Celeron 2955U v sobě integruje jak funkcionalitu CPU, tak GPU. Dvě jádra CPU pracují maximálně na 1,4 GHz a integrované grafické jádro pak nejvýše na 1 GHz. Oproti Pentiu G postrádá Celeron 1 MB L3 cache (má jen 2 MB), oproti Core i3 pak ještě HyperThreading (zpracování čtyř vláken současně) či instrukční sady AES-NI a AVX. Integrovaná grafika je označená prostě HD Graphics, ale oproti té z desktopového Pentia G není už nijak funkčně ochuzena. 

 

     

   

    

Počítejte s tím, že pokud zatížíte jak CPU, tak GPU, bude se Haswell snažit držet na stanoveném TDP a sníží takt jednotlivých komponent. Takovou typickou zátěží, kdy se potí všechny části procesoru jsou hry a tam mohl být takt CPU třeba jen 1,2 GHz a frekvence GPU 800–850 MHz.


 

Brix alias klon NUC

Provedení, montáž, BIOS

Brix je distribuován v pevné krabici, jejíž zadní strana vám tento minipočítač nejen stručně představí, ale která i díky vnitřnímu uspořádání svůj obsah při přepravě dobře ochrání.

 


 

Kromě samotného minipočítače je součástí balení také napájecí adaptér s výkonem max. 65 W od Asian Power Devices a držák pro uchycení na zadní stranu monitoru (VESA). Brix je opravdu velice podobný původnímu konceptu NUC od Intelu, to ale asi nelze považovat za nevýhodu. Gigabyte rozmístil porty USB po dvojicích na protilehlé strany a kromě videovstupů HDMI a MiniDisplayPort najdete na stejné straně jako zdířku pro napájení ještě Kensington lock a RJ-45 (Ethernet).

Z opačné strany můžete připojit svoje sluchátka či reproduktory do kombinovaného 3,5mm jacku. Budete-li chtít připojit i mikrofon, musíte tak učinit jedině přes USB – na audiovstup bylo zapomenuto. Uvnitř Brixe je MiniPCIe modul, který s osazeným čipsetem Realtek zajišťuje podporu Bluetooth a Wi-Fi b/g/n.

 

 

Brix je prodáván stejně jako NUC pod označením barebone. Abyste jej probudili k životu, budete potřebovat DDR3 SO-DIMM, pevný disk (mSATA či SATA, případně třeba mSATA SSD jako systémový a 2,5″ SATA HDD jako systémový) a pak samozřejmě operační systém.

 

 

 


 

Jelikož jsem nepozorně četl štítky na pamětech a specifikace BXCEH-2955, chvíli jsem řešil „mrtvý“ Brix. Takže 1,5V DDR3 SO-DIMM, které vám předtím bez problémů šlapaly se Sandy či Ivy Bridge už s Celeronem 2955U (Haswell) opravdu nefungují (nebo spíše jeho řadič s nimi).

 

Musíte koupit 1,35V a já jsem konkrétně ověřil kompatibilitu s níže vyfocenými moduly značek Crucial a Transcend. Především druhé jmenované jsou u nás široce dostupné a navíc mají dobrou cenu. Podporovanými frekvencemi jsou hodnoty 1333 a 1600 MHz efektivně. Rychlejší 1,35V DDR3 SO-DIMM budou v Brixu fungovat asi taky, jenže maximálně na oněch 1600 MHz a vy zbytečně zaplatíte víc.

I když jsem měl od Gigabytu k dispozici jedno SSD do mSATA, otestoval jsem počítač s ověřeným SSD Kingston HyperX 3K (240 GB). Na něj jsem nainstaloval Windows 7 v 64bitové verzi. To kdybyste ptali potom v kontextu s naměřenými výsledky.


 

Musím přiznat, že jsem v Brixu čekal UEFI/BIOS s podobnými možnostmi jako u všech desktopových základních desek Gigabyte. Jenže tenhle minipočítač evidentně pro nějaké notorické ladiče všehomožného primárně určen není, takže strohý BIOS si nic nezadá s tím, co znáte z většiny notebookové či nettopové produkce.

 

 

Testy výkonu

Výkon CPU

BXCEH-2955 určitě nesplní očekávání, pokud vyžadujete výkonnou pracovní stanici, nebo herní PC. Typická kancelářská či domácí činnost od spusty oken ve webovém prohlížeči s blikajícími prvky Flash a HTML5, Excel, PowerPoint, základní editace fotek či přehrávání Full HD videa pro něj však není problém. Jsme ale na ExtraHardware, takže vás nemůžu úplně zklamat a nějaké to srovnání úsporného Celeronu proti současným desktopovým procesorů vám ukážu. Uvidíte třeba, kolikrát více času budete potřebovat na převod videa oproti třeba na mnohem vyšší frekvenci běžícímu Core i3.


 

   

 

Testy GPU

Integrovaná grafika na dnešní hry v 1080p opravdu nestačí. Myslet můžete možná na „casual“ hry typu Sims, Spore, či hry s datem vydání někdy před deseti lety.

 

Provozní vlastnosti, verdikt

 

Provozní vlastnosti

Pokud jste náhodou předchozí kapitolu úplně nepřeskočili, dejte ji alespoň do kontextu s následujícími grafy. Kompletní Brix si vezme v klidu v desktopu Windows zhruba 8 W, při nejvyšší možné kombinované zátěži CPU/GPU pak 25 W. Srovnání s dalšími APU a grafikami je zde jen pro hrubou představu – už 65W zdroj musí být při nízkých zátěží zcela jistě účinnější než 400W.

Pro popis nízkého příkonu Brixu s 2955U by možná stačila i absolutní čísla. Pokud zatěžujete CPU jednovláknovým testem (Super PI), nevidíte na wattmetru více než 12 W, při převodu HD videa MPEG-2 do x264 je to 15 W, při přehrávání HD videa x264 pak podle náročnosti od 13 do 15 W. Prime95 z Brixu dostane 17 W odběr, Kombustor pak wattů dokonce 25. Kombinovaná zátěž už ničemu nepřitíží, Haswell si hlídá svoje TDP a i s osazeným 2,5″ SSD prostě příkon přes 25 W nikdy nešel.

 

Ačkoli je Brix osazen podezřelým malým větráčkem, tak ten kupodivu na základních 2500 ot./min můžu označit za velice tichý. Jak tomu bude třeba po roce provozu, to si netroufám odhadnout. Horší je to třeba při přehrávání videa, kde se nechytí GPU akcelerace. Procesor se zahřeje a tepelná regulace hned nastaví o dalších 1000 ot./min více. A to už slyšet je. Trápíte-li Brix nějakým hodinovým převodem HD videa, dostane se hladina otáček za minutu až na 5000. O tichém chodu v takové (u této konfigurace zřejmě ne moc časté) situaci samozřejmě už nejde vůbec mluvit.

   

Verdikt

Nejlevnější Brix s Haswellem se mi v provedení „S“ líbil. Když nepracujete zrovna s videem či 3D návrhy, je to dobrý základ pro pracovní mašinku. Kombinace kvalitního monitoru s uchycením VESA a Brixu vás vyjde levněji než nějaké slušnější all-in-one a navíc můžete volně upgradovat buď PC, nebo monitor dle potřeby.

Brix ale vstupuje na trh, kde už cestu před ním vyšlapal jeho pravzor Intel NUC a kde pro tento koncept existuje celá řada malých skříněk. Můžete si tak sami poskládat zcela pasivně chlazené řešení, nebo mít třeba o něco výkonnější a levnější „originál“ od Intelu. Levnější varianta s Core i3 je však tou pouze s mSATA – SATA s generací Haswell už vyjde cenově hůř než od Gigabytu.

Brix S nabízí podle mě dobrou kombinaci videovstupů, portů USB 3.0, konektivity Wi-Fi a Bluetooth. Právě levná varianta s Celeronem 2955U mi přijde dost atraktivní, jelikož pokud už jen trochu pošilháváte po nějakém tom výkonu ať už na nějaké ty převody videa, náročné úpravy fotek či hraní her, stojí za to vykašlat se na takového miniaturní PC a postavit za lepší peníze dnes už běžnou miniITX sestavu.

Gigabyte Brix S (GB-BXCEH-2955)

Plusy / mínusy
  rozumná cena
  nízký příkon
  tichý chod v klidu
  uchycení na zadní část monitoru (VESA)
  4× USB 3.0 + HDMI a MiniDisplayPort
  možnost osazení jak mSATA, tak 2,5″ SATA
  hlučný v zátěži
  na náročnější činnosti nedostatečný výkon
  výrobce mohl nabídnout i audiovstup
Cena 4970 Kč (vč. DPH)

 Přečtěte si také:

Ohodnoťte tento článek!