Gigabyte čachruje s revizemi. Při nákupu levné desky buďte ostražití

0

Že od jednoho modelu základní desky existuje více revizí, není nic nového pod sluncem. Občas nová revize přináší vylepšení jako například podporu novějších procesorů, většinou je ale tato informace pro zákazníka podstatná jen při aktualizaci BIOSu. Nizozemský magazín Hardware.info ovšem odhalil nehezký krok společnosti Gigabyte: nahrazení základní desky GA-B85M-HD3 novou revizí s horšími parametry. Takto vypadala revize 1.0:

…kterou Gigabyte přestal prodávat a v tichosti nahradil revizí 2.0:

Změny v napájecí kaskádě jsou patrné na první pohled. Namísto čtyř fází jen tři, každá fáze má jen dva MOSFETy namísto původních tří (celkem tedy poloviční počet) a navíc se jedná o typ s nižším maximálním proudem, 52 A proti 69 A na revizi 1.0. Jistě, třífázová napájecí kaskáda je v této cenové kategorii standardem a jednodušší design dosahuje nižší spotřeby v klidu, jak dokázal i test Hardware.info. Další výsledky testů už ale pro novější revizi vyznívají dost špatně.

 

Hardware.info testoval s procesorem Core i7-4770K v režimech se standardním turbem, i Enhanced Turbo, které zvyšuje frekvenci o dalších 200 MHz. Kde revize 1.0 podrobená trápení Prime 95 podtaktovala procesor na 800 MHz po třech minutách s teplotou MOSFETů okolo 100 °C, revize 2.0 kapitulovala už po patnácti vteřinách. Její napájecí obvody se přitom zahřály na 106–112 °C a mezi jednotlivými MOSFETy byly termokamerou naměřeny až dvacetistupňové rozdíly. Údaj ze senzorů na desce přitom hlásil 90 °C, takže pokud senzory nejsou na každé desce zkalibrované stejně, každý kus se může chovat jinak. Revize 2.0 omezovala frekvenci i v dalších testech, kde se rev. 1.0 zaskočit nenechala, včetně těch se standardním nastavením turba.

Procesor Devil's Canyon, odemčený Haswell Refresh pro platformu LGA 1150

Popravdě bych se nedivil, kdyby s nejvýkonnějším čtyřjádrem měly podobné potíže i další desky s identicky dimenzovanou napájecí kaskádou. V tomto případě nám ovšem vadí, že výrobce začal pod stejným kódem produktu distribuovat jednoznačně horší desku. Kdyby byla revize 2.0 vydána pod jiným označením, neřekneme ani slovo.

Guru3D hledal další příklady, kdy Gigabyte na pozdějších revizích šetřil. Vesměs se jedná o méně závažné prohřešky jako menší pasivní chladiče nebo zúžené PCB, v jednom případě (GA-B85M-D2) ve druhé revizi už nebyl osazen duální BIOS. Zmrzačení modelu GA-B85M-HD3 se tedy naštěstí zdá být ojedinělým úkazem bohužel není ojedinělé – napájecí obvody mezi revizemi prošly ztenčovací kúrou též na modelech GA-B85-D2V a B85M-DS3H.

Doporučujeme tedy být při nákupu základních desek (potažmo i grafických karet, kde také „hrozí“ změny PCB a napájecích obvodů), zejména těch levných, pozorní. Neřiďte se pouze fotografií produktu v e-shopu, která může zobrazovat již neaktuální první verzi, ale navštivte i web výrobce, kde má každá revize vlastní stránku se specifikacemi a sadou fotografií. Informujte se v obchodě, která revize je skladem, a případně požadujte jednu konkrétní.

Zdroj: Hardware.info, Guru3D, Gigabyte

Ohodnoťte tento článek!