I Gigabyte chystá rychlý Ethernet, PCIe kartu pro 2,5/5,0Gb/s i desetigigabit

2
Desetigigabitová síťovka Gigabyte (Zdroj: AnandTech)

Jedno z příjemných překvapení CES 2017 bylo, že se na deskách pro procesory Intel Kaby Lake a Skylake a na připravovaných modelech pro platformu AM4 od AMD objevily integrované síťové karty s podporou 2,5Gb/s a 5,0Gb/s rychlosti. Uvedl je ASRock, ale své plány s tímto standardem, který má vyplnit prázdné místo mezi už letitým gigabitovým a stále nedostupným 10Gb/s Ethernetem (který je jen v datacentrech) má i firma Gigabyte.

Zatímco ASRock tyto síťovky použil jako integrovaná řešení na poněkud dražších deskách, Gigabyte půjde cestou přídavných adaptérů do slotu PCI Express. Tím pádem bude možné tuto konektivitu dostat na širší množství desek, ale nebudete za ni muset připlácet, pokud ji nechcete. Produkt zatím nebyl oficiálně oznámen, ale firma připravovanou kartu ukázala (a nechala nafotit) webu AnandTech.

Víc jak gigabit do PCI Expressu

Karta by podle potisku PCB mohla nést označení Gigabyte GC-AQC107 (pokud nejde jen o prototyp), z čehož je už jasné, že se stejně jako integrované síťovky ASRocku zakládá na čipech Aquantia AQtion, oznámených v prosinci. Ovšem v tomto případě je použitý čip AQtion AQC107, nikoliv typ AQC108. To znamená, že karta bude multifunkční a kromě režimů 2,5 Gb/s a 5,0 Gb/s na běžných kabelech bude podporovat částečně i 10Gb/s rychlost po kabelech Cat 6/Cat 6+. Tu také Gigabyte na chladiči karty inzeruje, tato karta by teda měla zabíjet dvě mouchy jednou ranou – přinese do domácích PC jak ony „mezistupně“, tak rovnou i onen dosud na prosazení čekající desetigigabitový Ethernet.

Karta Gigabyte GC-AQC107 je poměrně malá a jednoduše vypadající, vyveden je z ní jen jeden port RJ-45 a má krátké nízkoprofilové PCB. Podle pohledu na zadní stranu by neměla být příliš komplexní a tedy snad ani příliš drahá, větším výrobním nákladem bude zřejmě jen sám čip AQtion AQC107. Karta je opatřená chladičem, který je možná i kosmetickou záležitostí (a pokud by nebyl třeba, výrobce by asi stejně měl nutkání použít aspoň nějaký dekorativní kryt), čip má prý mít v 5,0Gb/s režimu spotřebu okolo 3 W. Karta má jinak jako rozhraní PCI Express 3.0 ×4. Díky čtyřem linkám by měla mít na 10Gb/s režim dostatečnou propustnost do systému i tehdy, když ji připojíte jen do slotu generace 2.0.

Desetigigabitová síťovka Gigabyte
Desetigigabitová síťovka Gigabyte (Zdroj: AnandTech)

Stále platí, že pro rozjezd 2,5Gb/s a 5,0 Gb/s sítí budou potřeba nejen karty, ale také switche a routery, nicméně dostupnost snad nepříliš drahých jednoduchých síťovek by měla také být důležitým stupněm pro přechod z gigabitu výš. Desetigigabitové a 2,5–5,0GB/s karty se doposud stavěly jen pro sektor enterprise a datacentra, a byly tedy velmi drahé. Tato karta je ale evidentně mířena na náš spotřebitelský segment. Jakožto pilotní produkt také asi nebude úplně levná, ale minimálně časem by se pak podobný hardware měl dostat do zajímavých hladin.

Gigabyte zatím k ceně mlčí. Pokud bych si měl tipnout, pak by asi byla možná „kulatá“ cena někde okolo 100/99 dolarů (pro nás něco přes 3000 tisíc korun), ale reálné jsou asi i ceny výš, či níž. Podle toho, jakou strategii Gigabyte zvolí. Bohužel spolu s cenou nevíme ani to, kdy by se tato karty měly dostat do obchodů. Možné je tak i to, že nakonec nebudou první na trhu a Gigabyte ještě někdo předběhne.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Dokud nebude alespoň 5-portový „tupý“ switch na 5GBe stát do 1500Kč a tyto adaptéry nebudou jako default v NASech, je to zbytečná námaha, smysl na doma to moc mít nebude.

    Ale plus pro GB za PCIe kartu, je to daleko lepší řešení než onboard síťovka jako od Asrock.

    • Tak o switch bych se nebál, ty přijdou řek bych relatině rychle za slušný peníz. Ale u levných domácích 1-4 diskových NAS? Což oto oni to tam výrobci začnou dávat už kvůli reklamě, ale reálná využitelnost bude stejně malá. Ani si nepomatuji že bych někdy viděl test NAS do 10 000 bez disků, který byl limitován gigabitem.