Gigabyte se pouští do výroby SSD. Začíná levným diskem UD Pro, ale bude i NVMe highend

1

Před pár lety to vypadalo, že se trh s SSD takzvaně „zkonsoliduje“, tedy že počet výrobců se zredukuje a zůstanou hlavně největší značky s výhodou „vertikální integrace“, tj. zejména samotní výrobci paměti NAND, mající cenovou výhodu. Tento předpoklad ale nevyšel, na trhu je stále dost menších výrobců a další se objevují. Zejména díky referenčním návrhům výrobců řadičů Phison a Silicon Motion, kteří nabízí v podstatě řešení „na klíč“, není zas tak obtížné prodávat vlastní SSD. Řada výrobců s želízky v dalších oblastech hardwarového byznysu proto svá portfolia rozšiřuje i na úložiště. Zdá se, že se k nim teď přidává Gigabyte. Tato společnost se pouští do výroby disků, které budou eventuálně jednou z položek, které se dají koupit v její řadě hráčského hardwaru Aorus.

 

První z řady, zatím jen lowend

Společnost má v plánu několik SSD. První, které oficiálně odhaluje, je model Gigabyte UD Pro ve dvou verzích – s 256GB a 512GB kapacitou. Jde o běžné 2,5″ SSD s rozhraním SATA určené pro levnější (hráčská) PC. UD Pro je zdá se pro Gigabyte základním lowendovým produktem, po nich mají ovšem přijít výkonnější SSD, která ponesou značku Aorus (UD Pro nikoliv). V jejich případě už bude použita technologie NVMe, a to údajně jak ve formátu modulu M.2, tak karty do slotu PCI Express. K těmto vyšším řadám ale zatím informace nejsou, prozatím je tedy v portfoliu Gigabyte jen základní ne-Aorus disk SSD UD Pro.

SSD Gigabyte UD Pro
SSD Gigabyte UD Pro

Disk UD Pro 256/512 je založen na třetí generaci 3D NAND od Toshiby (která ji označuje BiCS3), konkrétně čipech typu TLC. Spravuje ji řadič Phison PS3110 S10, který už není nejnovější a patřil spíše do první vlny disků s pamětí TLC planárního typu. Jde o osmikanálový řadič, ale s nevýhodou: pro paměti TLC podporuje jen méně pokročilou ECC metodu BCH, nikoliv algoritmus LDPC. Kvůli tomu má SSD UD Pro poněkud horší zapisovací životnost, protože BCH nedokáže v signálu „opravit“ tolik chybových bitů a tudíž se pro potřeby takového řadiče životnost buňky vyčerpá dříve. Na druhou stranu by díky staršímu čipu mohla toto SSD být poměrně levná; přitom ale stále jsou vybavena mezipamětí DDR3L, na rozdíl od nejlowendovějších disků bez DRAM.

Obrázek vnitřností disku z webu Gigabyte
Obrázek vnitřností disku z webu Gigabyte

512GB verze Gigabyte UD Pro má dosahovat při náhodném čtení až 80 000 IOPS a při zápisu až 75 000 IOPS. Rychlost sekvenčního čtení je udávána 530 MB/s a zápisu 500 MB/s. Varianta s kapacitou 256 GB zachovává zhruba výkon ve čtení (70 000 IOPS), ale vykazuje horší výkon v zápisu (40 000 IOPS). U obou verzí by jinak měla být použita technika pseudo-SLC zapisovací cache.

gigabyte-ud-pro-ssd-parametryZapisovací životnost je u 256GB verze udávána 100 TB a u 512GB disku 200 TB. Pro orientaci v tom, k čemu absence LPDC vede: například WD u svých SSD SN520/SN720, která by měla být založena na podobné TLC paměti 3D NAND, slibuje u 256GB SSD výdrž až 200 TB a u 512 GB 300 TB (což by asi mohlo být 400 TB a omezení je spíše marketingového charakteru). Na druhou stranu, třeba Crucial MX500 (pravda, s jinou NAND) má papírovou výdrž udávánu zhruba stejnou. Záruka disků od Gigabyte je tříletá a výrobce uvádí střední dobu mezi poruchami 1,8 milionu hodin.

Ceny by měly být nízké

V obchodní síti by se disky zřejmě měly začít objevovat už tento týden, ale nevíme, zda to platí i pro naše země. Doporučené ceny za 256GB a 512GB model jsou 69 a 120 dolarů, což by při momentálním kurzu představovalo s DPH částky okolo 1800 a 3100 Kč. Disky by se tedy zařadily k nejlevnějších SSD používajícím 3D NAND, i když rozdíl třeba proti Crucialu MX500 už není zas tak velký.

Gigabyte se pouští do výroby SSD. Začíná levným diskem UD Pro, ale bude i NVMe highend
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlas/ů

1 komentář