Gigabyte ECO500: co je malé, to je hezké a dlouho vydrží (recenze)

0

Představení a design

Než se podíváme na samotnou myš, rád bych zmínil jeden pro recenzi důležitý fakt: to nejdůležitější je, jak se myš celkově používá, jaký z ní máte pocit. Jenže to je dost individuální záležitost – někomu vyhovují myši lehké, někomu těžké, někdo preferuje menší rozměry, jiný zase s malou, notebookovou myší není vůbec schopný rozumně pracovat. V recenzi se pokusím popsat vše co nejobjektivněji, ale při výběru vhodného polohovadla vám stejně nezbyde než si jej buď vyzkoušet v kamenné prodejně, nebo prostě udělat krok do neznáma.

 

Myš k notebooku Gigabyte ECO500

Jako malý kyborg

Nejdříve tedy malé představení. Myška od Gigabyte s názvem ECO500 je malá laserová myš s pěti tlačítky (dvě hlavní, kolečko a dvě na boku). S počítačem komunikuje pomocí miniaturního přijímače, což znamená, že jej můžete nechat zasunutý v notebooku a při vložení do brašny se mu nic nestane – z portu USB vyčuhuje pouze o pár milimetrů.

Snímač je laserový a myš je schopná pracovat na většině povrchů. Jeho rozlišení je 800 – 1600 dpi a lze jej přepínat ve dvou krajních hodnotách pomocí šestého tlačítka na horní straně myši. Rychlost snímání je 3000 snímků za vteřinu a odezva je 125 reportů za sekundu – myš tedy 125× za 1 s (neboli každých 8 ms) hlásí počítači pohyb kurzoru či stisk tlačítka. Dosah snímače je 10 m.

Gigabyte ECO500
Zapůjčil Gigabyte
Cena s DPH 475 Kč
Propojení s počítačem USB (nano snímač)
Počet tlačítek 5 + přepínač citlivosti
Snímač Laserový
Citlivost 800 – 1 600 dpi (volitelně)
FPS 3 000
Napájení 2× AA, v balení
Rozměry 105 × 60 × 40 mm
Hmotnost 75 g (bez baterií)

Pro praváky i leváky

Design myši je silně ergonomický. Až na čtvrté a páté tlačítko je dokonale symetrická, což znamená, že je poměrně vhodná i pro leváky – se zmíněnou dvojicí tlačítek sice budou nejspíš mít problémy, ale to u každé vícetlačítkové myši. Jinak je logicky malinká (délka jen 105 mm), lehká (75 g bez baterií), boky jsou pogumované pro lepší úchop a dvojice hlavních tlačítek je prolisovaná.

Myš k notebooku Gigabyte ECO500 Myš k notebooku Gigabyte ECO500 Myš k notebooku Gigabyte ECO500 Myš k notebooku Gigabyte ECO500

Napájení je silnou stránkou ECO500. Podle Gigabyte vydrží na dvě baterie typu AA (standardní tužkové baterky) až 12 měsíců, i když to samozřejmě závisí na tom, jak moc myš používáte. My jsme to samozřejmě neměřili, nemáme na test celý rok. Údaj výrobce bereme proto s rezervou, ale to, že myš vydrží déle než většina konkurence, je docela dobře možné. Příjemné je, že dvojici baterií Duracell najdete rovnou v balení, takže odpadá starost s jejich nakupováním – bohužel přikládat baterie hlavně u levnějších myší stále není úplně běžné.

Délka
Šířka

Jednou z velkých předností myši je také cena, na českých internetových obchodech se dá pořídit už za 475 Kč včetně DPH. Na bezdrátovou laserovou myš od známé značky s nano přijímačem a pěti tlačítky to je slušná cena.

Lesklý vršek

Nejdříve se podíváme na design a na úchop. Na celém povrchu se střídají lesklé a tmavé plasty a k tomu ještě pogumované boky. Myška je tak dost členitá a rozhodně nevypadá jako další z dlouhé řady úplně stejných kusů od bezejmenných výrobců z Číny.

Horní strana je pokrytá černým, lesklým plastem – to nepovažujeme za zrovna šťastnou volbu, protože lesklé plasty se jak známo snadno zašpiní (zapatlají) a myš je tak neustále potřeba čistit od mastnoty. Na druhou stranu, zrovna u myši je to v podstatě jedno, protože když se vám potí ruce, bude to vidět na myši s jakýmkoliv povrchem.

Zpracování se jinak kromě diskutabilní lesklé horní strany těžko dá něco vytknout – ECO500 je pevná a budí dobrý dojem, plasty nevržou a solidně působí i hmotnost, která není vysoká, ale v praxi je myš s vloženými bateriemi těžší než na kolik vypadá. To jednak napomáhá přesnosti, jednak to obecně působí lépe než nějaká lehká plastová skořápka.

Co se týče jednoho z nejdůležitějších parametrů, úchopu: jak jsem zmínil v úvodu, tohle je dost individuální. Za sebe však tvrdím, že se ECO500 drží vzhledem ke svým rozměrům velmi dobře. Od notebookové (malinké) myši nemůžete čekat, že se s ní bude pracovat jako s velkou desktopovou drátovou laserovkou; ECO500 mi ale připadá dobře vyvážená, díky čtveřici podložek na spodku po povrchu stolu pěkně klouže a je i vcelku přesná, neměl jsem problémy ani při hraní her, ani třeba při ořezávání fotek.

Všechno drží magnet

O miniaturním přijímači jsme se již zmiňovali, ten se naštěstí u notebookových myší stádá standardem. Stejně tak je obvyklé, že přijímač lze vložit do výřezu na spodní straně myši, takže pak nemusíte vyklepávat brašnu a hledat, kam zapadl. Uvnitř je držen magnetem, což je ne úplně obvyklé, ale skvělé řešení: sám od sebe nemá šanci vypadnout, ale vyndat jej je velmi jednoduché i s čerstvě ostříhanými nehty, což se o některých konkurentech, kteří mají přijímač zajištěný plastovým výstupkem, říci nedá.

Nano přijímač do USB Přijímač zasazený v myši Spodní strana s výřezem pro přijímač

Stejně tak je magnetem držený i zadní díl vrchní části, pod kterým se skrývají baterie. Opět to funguje výborně, kryt drží dokonale, ale jeho odejmutí není žádný problém. Výměna baterií je otázkou okamžiku a není potřeba kryt ničím podebírat, nemluvě o nějakém šroubování.

Tlačítka, snímač, software, závěr

Zatrolená boční tlačítka

Dvojice hlavních tlačítek má uspokojivou kvalitu – nenarazili jsme na žádné problémy se stiskem. Na druhou stranu, na ty jsme obecně u myši nenarazili již dlouho, snad s výjimkou nějaké zakoupené za stovku na tržnici se v dnešní době nestává, že by nějaká měla špatná hlavní tlačítka, takže potud nic zajímavého. Tlačítka nejsou úplně tichá, ať se snažíte sebevíc, cvaknutí vždy uslyšíte, ale to opět dělá naprostá většina myší s cenou do tisíce korun, takže opět nic neobvyklého.

Třetí tlačítko, tedy kolečko, je tišší – při rolování není slyšet téměř nic a při stisku jen velmi tlumené cvaknutí. Kolečko je obecně dost povedené, možná by mohlo mít o půl milimetru hlubší stisk, ale zvykli jsme si velmi rychle. Častý problém u levnějších myší, tedy to, že místo stisku kolečka zarolujete nahoru či dolů, nás při používání ECO500 netrápil.

Čtvrté a páté tlačítko jsou ale už horší. Kvůli malým rozměrům myši jsou dost nahoře, takže především páté (zadní) není úplně lehké stisknout, ale to je věc zvyku. Problém je hlavně v tom, že z boku myši vystupují jen snad o půl milimetru a jsou velmi nízká. Ve výsledku to znamená, že je tato tlačítka potřeba mačkat hranou či špičkou palce, bříškem to dost dobře nejde.

Kdyby boční tlačítka vystupovala z těla o malinký kousek více, nebo kdyby měla tužší spínače a zabírala výš (nebylo by třeba je tolik promáčknout), jejich používání by bylo o dost jednodušší. Takhle jsme s tím měli docela problémy a trvalo nám, než jsme si zvykli. Na druhou stranu jsou tato tlačítka alespoň dost tichá, podobně jako kolečko.

Na hřbetě myšky je ještě šesté tlačítko, které nelze programovat – slouží k přepínání citlivosti mezi 800 a 1600 dpi. Za ním je červená dioda ukrytá pod průhledným okénkem ve tvaru zvířecích rohů (nevím k čemu lepšímu to přirovnat). Při změně režimu dioda problikne – jednou pokud je nastaveno 800 dpi, dvakrát pokud 1600.

Myš tedy permanentně nesvítí, což je milé, pokud pracujete v noci (a ještě milejší, pokud v noci nepracujete, ale máte počítač v ložnici – při práci byste diodu zakryli dlaní, ale jinak by vám svítila do očí a rušila). Dioda také slouží k indikaci nízkého napětí baterie; v takovém případě se každých asi deset vteřin na vteřinu či dvě rozbliká. Svítí ale jen slabě, takže ani se slabými bateriemi v noci neruší.

Rychlý snímač ve dvou módech

Laserové snímače jsou hitem posledních pár let a myši takto vybavené jsou skutečně lepší než ty s klasickou optikou. ECO500 dokáže pracovat na snad jakémkoliv povrchu, nevadí jí ani koberec. Jediné, na čem jsme ji netestovali, je sklo – ani s tím by neměla mít větší problémy, pokud pod ním bude nějaký další povrch (třeba deska stolu). A na okně ji snad nikdo používat nebude.

Při používání jsme nezaznamenali žádné přeskakování ani žádné jiné problémy, v tomto ohledu je to tedy čistá práce. Avizovaný dosah až 10 m jsme nezkoušeli, protože na to nemáme dost velkou redakci, ovšem ruku na srdce – na takovou vzdálenost stejně myš používat nebudete, ani byste neviděli kurzor. Pět metrů přijímač rozhodně zvládá bez jakéhokoliv negativního projevu (a i to je dost vysoká vzdálenost pro realistické používání).

Přepínání citlivosti funguje bezvadně a odehrává se přímo v myši, není potřeba žádný ovládací software. Změna se tak projeví okamžitě a je skutečně výrazná. Je trochu škoda, že je možné přepínat jen mezi krajními hodnotami (800 a 1600 dpi); vyšší hodnota je opravdu dost vysoká a myš je pak skutečně extrémně citlivá. To je zase věc vkusu, někomu to vyhovuje, většina lidí pro citlivější režim popravdě řečeno asi nenajde využití.

Dodávaný software

Přímo u myši sice žádné CD či flashdisk s ovládacím softwarem nenaleznete, můžete si jej ale stáhnout z webu výrobce, na což upozorňuje i nápis na zadní straně krabičky. Navigace na webu Gigabytu sice není úplně jednoduchá, ale snad vám pomůže, že se aplikace jmenuje Gigabyte SIM Software. Instalátor má necelých 38 MB, což je možná vzhledem k nabízeným možnostem docela hodně, ale v dnešní době širokopásmových připojení to snad takový problém nebude.

Software je docela jednoduchý. Umožňuje každému z pěti tlačítek přiřadit jednu z mnoha a mnoha akcí v nabídce. Můžete si tak třeba i na levé tlačítko myši nastavit něco úplně jiného než klepnutí levým tlačítkem; můžete si tlačítka třeba přehodit – nebo nechat myš dělat něco úplně jiného. Jen pozor, abyste to pak zvládli vrátit zpátky.

Ovládací aplikace Ovládací aplikace Možnosti nastavení tlačítek

Aplikace má další dvě záložky, ty v podstatě dělají to stejné, co nastavení myši v Ovládacích panelech ve Windows. Můžete tak upravovat rychlost poklepání či rolování a chování kurzoru celkově. Software je dostupný pouze ve verzích pro Windows (od 98 po 7), myš ale samozřejmě bude fungovat i na jiných operačních systémech.

Závěrem

Gigabyte ECO500 je určitě dobrá koupě. Má svá omezení, ale většina z nich vyplývá hlavně z jejího celkového pojetí – je to malá notebooková myš, takže od ní rozhodně nečekejte pohodlí a přesnost jako u normálně velkého hlodavce. Vzhledem ke svým fyzickým parametrům je ale výborně přesná, má slušný snímač, se kterým není problém ani při hraní her (pokud zrovna nehrajete profesionálně, ale v takovém případě si asi na hraní nepořídíte malou myš za pět set). Zpracování je na dobré úrovni a ani lesklý plast na hřbetě příliš nevadí – ano, zašpiní se, ale to matná myš taky.

Asi největším záporem myši jsou boční tlačítka, která jsou prostě příliš zapuštěná pro pohodlné používání. Ostatní ovládací prvky jsou ale dobré, přijímač je malinký, myš má výborně řešené umístění přijímače i krytu baterií, pěkně klouže a snímač nemá problémy s většinou povrchů. Navíc je tady výrobcem zdůrazňovaná vysoká výdrž, kterou sice nemůžeme posoudit, ale něco na tom bude. Za cenu od 475 Kč je ECO500 dobrou volbou pro všechny majitele notebooků.

Plusy / mínusy
  povedený design
  oboustrannost
  pět programovatelných tlačítek
  nano přijímač
  nadstandardní dosah
  přijímač a kryt baterií držený magnetem
  žádné svítící diody
  vzhledem k rozměrům dobrá přesnost
  slušná cena
  (výdrž až jeden rok)
  hůře použitelná boční tlačítka
  (lesklý povrch)
Ohodnoťte tento článek!