Gigabyte EX58-UD5: výkon s Ultra Durable 3

0

Krátké představení a hlavní přednosti

Oproti předchozí sérii základních desek Ultra Durable 2 přichází UD3 s jednou zásadní novinkou – dvojnásobně silnými měděnými vrstvami v PCB, které by měly podpořit vynikající výsledky při přetaktování i zlepšit rozvod tepla od horkých součástek, jako jsou mosfety, cívky, nebo čipset. Větší vrstva mědi má pak také blahodárný vliv na celkovou životnost a spolehlivost desky. Tímto krokem se UD3 přiblížilo k hodnotám, které najdete spíše u serverových desek.

 

Pod samotným označením Ultra Durable 3 se pak skrývá kombinace čtyř věcí: 60 g mědi v PCB, kvalitní kondenzátory s životností 50 000 hodin, nižší a rychlejší mosfety s menším zahříváním a cívky s feritovým jádrem. Tyto komponenty navíc nenajdete jen v napájecích obvodech, ale po celé desce.

Série desek UD3 se pak vyznačuje novým designem pasivních chladičů na čipsetu i mosfetech. Série UD3 se prozatím týká desek s čipsety Intel P45 a X58.

Kromě toho Gigabyte u této desky neopustil ani od úsporné funkce Dynamic Energy Saver (DES), která v tomto případě využívá dvanáctifázové napájení.

Aby toho nebylo málo, najdete na desce i systémová tlačítka, deset SATA konektorů, či praktický POST displej.

O parametrch čipové sady se můžete více dočíst v recenzi základní desky Intel DX58SO: kompletní test Intel X58.

Balení, příslušenství, parametry

I když se jedná o druhou nejdražší desku Gigabyte s čipsetem Intel X58, výbava není tak bohatá, jak by se dalo přepokládat. Deska má sice deset SATA portů, ale kabely najdete jen šesti z nich. Nezapomnělo se ale na přídavný eSATA modul a můstky pro SLI, nebo CrossFire. Přídavnou zvukovku, displeje, chladiče nebo cokoli dalšího však u desky nenajdete.

Parametry základní desky jsou pak následující:Použité komponenty a jejich osazení

Již na první pohled je zřejmé, že Gigabyte nad rozložením komponent skutečně přemýšlel a nedopustil se žádné závažnější chyby. Deska má decentní barevné ladění, které příliš nespadá do dřívější koncepce desek tohoto výrobce, které barvami doslova hýřily.

Zadní porty jsou oproti zaběhlým zvyklostem trochu pozměněné – najdete zde i průduch pro odvětrání pasivu na mosfetech. Mimo to zde nechybí osm USB portů, dvě síťovky, FireWire nebo užitečné tlačítko ClearCMOS. 

V napájecích obvodech se sešly jen ty nejlepší komponenty, které se slučují s filozofií Ultra Durable 3. Kolem konektoru pro napájení procesoru by sice místa mohlo být trochu více, ale je pravda, že běžně jej člověk příliš často nevytahuje.

Do paměťových slotů můžete osadit až 24 GB paměti. SATA porty jsou barevně odlišeny – modré patří čipsetu, bílé pak přídavným řadičům jMicron. Ostatní konektory jsou barevně odlišeny také. Nechybí ani stavový POST displej.

Na desce najdete kromě dvou integrovaných síťovek i ovládací logiku POST displeje (čip se zelenou tečkou), dva SATA řadiče jMicron, zvukovku Realtek ALC 889 nebo řadič FireWire.

Ani po osazení komponentami nedošlo k nějakým závažným problémům. Kolem procesoru byl dostatek místa i pro tak rozměrný chladič, jakým je Noctua NH-C12P, s níž budu nyní testovat všechny desky pro Core i7. Původní ventilátor na chladiči (Noctua NF-P12) byl nahrazen ventilátorem Nanoxia FX-12.

    

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Systém chlazení je u této desky velmi dobře propracován. Gigabyte nenechal nic náhodě a na všech horkých čipech najdete osazené mohutné pasivy. Dokonce se myslelo i na průduch ven mezi zadními porty, který s velkou oblibou používají desky DFI.

 

Konektorů na větráky je k dispozici celkem hodně, bohužel jejich regulace je velmi problémová. V BIOSu můžete regulovat pouze procesorový větrák, navíc jen to pouze automatickou regulací. SpeedFan se s deskou také příliš nekamárádil, takže musejí přijít ke slovu manuální regulátory. Regulace větráků je bohužel už dlouhou dobu velkou slabinou Gigabytu.

Spotřeba a zahřívání

Měření teploty jednotlivých komponent základní desky probíhalo při plné zátěži bezdotykovým infračerveným teploměrem Voltcraft IR-270H s laserovým zaměřovačem. Před samotným měřením byl systém v plné zátěži 15 minut, aby se všechny chladiče dostatečně rozehřály.

Také díky použitému chladiči Noctua jsou teploty všech komponent velmi nízké. Osazený 12cm větrák Nanoxia s maximálními otáčkami 2000 ot./min by při měření manuálně zregulován na 800 ot./min, aby byl téměř neslyšný. U desek MSI, Intel a Asus P6T byl použit box chladič od Intelu, v případě posledních dvou desek pak Freezer 7 Pro.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu chlazení.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Bohužel není technicky dost dobře možné změřit spotřebu pouze základní desky, nicméně z porovnání s ostatními deskami s různými čipovými sadami si můžete o spotřebě udělat velmi dobrý obrázek. V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Po stránce spotřeby si Gigabyte vedl spíše průměrně. Spotřeba bez zátěže byla vyšší než u Asus P6T, v zátěži pak ale o celých 20 W nižší.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle spotřeby. Jak sami vidíte, desky s čipsety Intel X58 na tom zrovna nejlépe nejsou. Rozdíl je samozřejmě také v použitém procesoru.

BIOS a jeho možnosti

BIOS desky Gigabyte EX58-UD5 se nijak výrazně neliší od ostatních BIOSů desek pro Nehalem. Jedná se o klasický Award, v němž na vás žádné záludnosti v rozložení nečekají. Gigabyte tentokrát upustil od rozšířeného režimu CTRL+F1 a všechny položky jsou hned aktivní. Hned jako první se podíváme do M.I.T., kde se nastavují parametry procesoru, pamětí a napětí. Vzhledem k tomu, že jsem používal procesor Core i7 920, jsou některé položky zablokovány. i tak ale M.I.T. nabízí bohaté možnosti pro taktování a nastavení obecně. Pod položkou Advanced CPU Features si nezapomeňte zapnout Turbo, které vám přidá na výkonu a také C3/C6/C7 State pro povolení úsporných režimů procesoru.

Jak si můžete všimnout, na rozsazích hodnot Gigabyte u většiny položek rozhodně nešetřil a vyhnal je až do extrému, který nepoužijete ani s tekutým dusíkem. Se zamčeným procesorem je hodně omezeno nastavení násobiče pamětí, který povoluje jen volby 800 a 1066 MHz. Nastavení pamětí je pak ale nadstandardní, pro pokročilé uživatele dokonce dvouúrovňové.

Dvouúrovňové je i nastavení napětí. V první úrovni najdete základní položky, které ale budou většině uživatelů stačit. Také zde platí tvrzení o nadstandardních rozsazích, proto pozor, ať si něco nezničíte. Naštěstí jsou v levém sloupci uvedeny základní hodnoty pro všechna napětí.

Z ostatních položek stojí za nastavení zapnutí funkce S.M.A.R.T., kterou má Gigabyte u svých desek, nevím proč, vždy vypnutou. Otestovat si můžete i síťové kabely, nebo nastavit pole RAID na řadičích jMicron.

Jak jsem již psal, Gigabyte umí bohužel i u této desky regulovat pouze procesorový větrák. Ostatní umí alespoň sledovat. Praktické je ukládání a vyvolávání profilů pomocí kláves F11 a F12. Uložit jich můžete až osm, další pak na disk nebo USB klíčenku. Přímo z BIOSu můžete spustit i Q-Flash pro aktualizaci BIOSu.

Jednotlivé nejdůležitější hodnoty pak shrnuje následující tabulka:

Jak šetří energii D.E.S. na X58?

Ani tato deska nebyla zproštěna technologie D.E.S., která by měla ušetřit pár wattů během provozování desky. Pro zapnutí musíte nainstalovat ovládací aplikaci, v níž lze vybrat ze tří úrovní spoření. Ve výsledcích naleznete třetí úroveň obohacenou funkci CPU Throttling. Výsledky nejsou úplně špatné, protože bez zátěže klesla spotřeba o sedm wattů, v zátěži pak dokonce o 14 W.

V následujícím grafu si můžete prohlédnout, jak jednotlivé technologie hýbou s napětím procesoru. DES si troufnul naši 920ku podvoltovat až pod 1,1 V.

Na výkonu se DES v podstatě vůbec neprojevil. Při kontrolním měření PCMarkem05 sice k mírnému poklesu došlo, to bych ale přisuzoval rozdílu ve výkonu pevného disku, který byl spíš způsoben nepřesností PCMarku samotného. DES v tomto případě fungoval podstatně lépe, než dříve měřené EPU na desce Asus P6T, s nímž má Asus ještě co dohánět. Zatímco na deskách s P45 se mu dařilo velmi dobře, s X58 v kombinaci s EPU se zatím trápí.

Testovací sestava, použité testy

Testovací sestava, použité testy

Pro účely testování jsme použili následující komponenty a ovladače:

 

Za zapůjčení zvukové karty Asus Xonar D2 děkujeme společnosti Asus

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston 

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 a chladiče NH-C12P děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Přehrávání Blu-ray testujeme na optické mechanice LG GGC-H20L. Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti LG

Přetaktování

Přetaktování

Taktování s procesory Intel Core i7 je zcela odlišné od taktování procesorů Core 2 Duo. Pokud nemáte zrovna po ruce procesor 965 XE s odemčeným násobičem, budete se muset snažit taktovat pomocí zvedání frekvence základní sběrnice. V mém případě se jedná o Core i7 920, takže jednoduché taktování pouze pomocí násobiče nepřipadá v úvahu. Společně se základní frekvencí je třeba zvedat i napětí QPI a čipsetu. Výsledkem je velmi horký procesor i deska, na kterou boxovaný chladič při vyšších nastaveních zkrátka nestačí. V případě desek s paticí LGA 775 taktuji s procesory Intel Core 2 Duo Q6600 a Core 2 Duo E8500.

Gigabyte EX58-UD5 je deskou zrozenou k taktování. Naznačil to již BIOS a reálné výsledky to jen potvrdily. Základní frekvenci se mi podařilo s Core i7 920 zvednout až na 220 MHz, v případě přetaktování procesoru jsem se celkem bez problémů dostal s funkcí Turbo až na 4,1 GHz. Zde byl ale systém dost nestabilní a vyžádal by si zdlouhavější ladění. po vypnutí funkce Turbo se vše ustálilo a proběhly všechny testy. Frekvence procesoru tedy byla 3,9 GHz (195 × 20).

Při přetaktování jsem zkoušel, jestli deská nemá problémy s poklesem napětí na procesoru při zátěži (VDrop). Při zapnuté LoadLine Calibration v BIOSu došlo při přetaktování jen k mírnému poklesu o 0,016 V.

V grafech najdete hodnoty, které odpovídají frekvencím procesorů 3,9 GHz pro Gigabyte, 3,8 GHz pro MSI a 3,75 GHz pro Asus.

V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou Nvidia GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2. Jak sami vidíte, byla při přetaktování spotřeba v zátěži přece jen vyšší.

Testy procesoru

Základní desky testuji na základním nastavení s procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 se zapnutým C1E i EIST. Všechny desky jsou tak testovány na frekvenci (procesoru) 2,4 GHz. Paměti jsou nastaveny na frekvenci 800 MHz a časování 5-5-5-15. V případě desky s čipsetem X58 jsou testy provedeny s procesorem Core i7 920 na základní frekvenci 2,66 GHz se zapnutým Turbo režimem a pamětmi DDR3-1066 s časováním 7-7-7-20. S čipovou sadou X58 a architekturou Nehalem přišla ke slovu i nová testovací metodika, v níž najdete aktuálnější testy, které navíc více zohlední výkon vícejádrových procesorů.

Gigabyte si téměř ve všech testech vedl na výbornou. Nutno ale dodat, že si k tomu minimálně částečně dopomohl malým fíglem, protože i přes nastavení základní frekvence v BIOSu na 133 MHz ukazovalo CPU-Z 135 MHz. To se také odrazilo na mírně zvýšené frekvenci procesoru.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu procesoru a pamětí. V grafu jsou porovnány všechny výše naměřené výsledky a výsledky z testu pamětí. Zvlášť zde ještě najdete porovnání výsledků z PCMark Vantage, který je největší měrou ovlivněn právě výkonem procesoru a pamětí. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Do této kapitoly spadají testy jako PCMark Vantage a nový Everest 4.60, který již dokáže regulérně otestovat nové procesory Core i7.

Nyní se můžete podívat na propustnost USB rozhraní a výkon pevného disku WD3200AAKS. Jeho výkon je měřen v PCMarku Vantage a v HD Tachu.

Následující graf ukazuje relativní srovnání desek podle propustností SATA a USB rozhraní. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy grafiky

Testování grafiky lze rozdělit na dvě části – na test propustnosti systému a test samotného grafického výkonu. Pro první jmenovaný jsme všechny hry spustili nízkém rozlišení 800 × 600 px bez zapnutého vyhlazování nebo anizotropního filtrování, v druhém případě pak ve vyšším rozlišení 1680 × 1050 px se zapnutým antialiasingem a případně i anizotropním vyhlazováním.

Detaily jsou ve všech hrách nastaveny na vysoké. Zatímco u prvního nastavení se grafy krásně škálují především podle výkonu procesoru, v druhém případě jsou již výsledky téměř srovnatelné, protože hlavní slovo si zde bere grafická karta, která je vždy stejná. Rozdíly se tak pohybují v jednotkách fps a nikoli desítkách, jako je tomu v prvním případě.

Do nové metodiky byly zařazeny hry Call of Duty 4, Crysis a UT3 Demo. Dále zde najdete výsledky z testů 3DMark Vantage a PCMark Vantage. Tyto testy probíhají na dedikované grafice Nvidia GeForce 8800 GT. Integrovaná grafika (pokud ji deska má), je v tomto případě vypnutá.

Také u výkonu grafické karty dopadl Gigabyte nadstandardně, o čemž svědčí 100% skóre v porovnání s ostatními deskami.

Na závěr kapitoly je zde opět relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu grafiky. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí x264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET. Najdete zde také dílčí výsledky testu PCMark Vantage.

Na vynikajících výsledcích v práci s multimédii se také nejspíš výrazně podepsala zvednutá základní frekvence na 135 MHz.

Také zde nechybí relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu v multimediálních aplikacích. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy zvukové karty

Testy zvukové karty

Kvalitu integrované zvukové karty měřím pomocí RightMark Audio Analyzeru a  zvukové karty Asus Xonar D2, která má dostatečně kvalitní vstupy, aby dokázala integrované HD kodeky proměřit. Kvalitu zvuku hodnotím také pomocí poslechového testu pomocí sluchátek Koss UR/29. V porovnání najdete kromě testované zvukovky také kartu SoundBlaster X-Fi dodávanou k deskám MSI a testovací Asus Xonar D2 (testováno loop-back smyčkou).

Na integrovanou zvukovku podal Realtek ALC 889A velmi slušný výkon, který příliš nezaostával za dedikovanými kolegyněmi. Snad jen přeslechy mezi kanály mohly dopadnout trochu lépe. Za zmínku stojí i podpora Dolby Home Theater. Na EAX, či jiné hráčské systémy ale raději zapomeňte. Pro hráče je lepší zainvestovat do přídavné SoundBlaster X-Fi nebo podobné zvukovky.


Dynamický rozsah


Odstup signálu od šumu


Přeslechy mezi kanály


Frekvenční odezva


Harmonické zkreslení

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Na závěr mi nezbývá, než Gigabytu k základní desce EX58-UD5 jen pogratulovat. Deska fungovala naprosto spolehlivě a podávala ve všech ohledech nadstandardní výkonu. Ať už to bylo za normálního provozu, nebo při přetaktování. To je koneckonců velmi silnou stránkou této desky. Vždyť 220 MHz na základní frekvenci s Core i7 920 ještě žádná mnou testovaná deska nedosáhla. Výsledných 3,9 GHz na procesoru také rozhodně nepatří mezi nejhorší výsledky.

Kromě vynikajícího přetaktování dal Gigabyte této desce do vínku i velmi bohatou výbavu, ve které nechybí dvě síťovky, deset SATA portů, či FireWire. Vynikajícím způsobem je provedeno také chlazení, které na všech komponentách drží teploty velmi nízko. Neměl bych zapomenout ani na praktický POST displej a systémová tlačítka. Gigabytu se navíc podařilo zprovoznit i funkci D.E.S., takže s touto deskou můžete začít vesele spořit energii.

Jediným závažnějším nedostatkem je tak hlavně vysoká cena, která je ale bohužel vlastní všem deskám s Intel X58. Přímými konkurenty budou této desce Asus P6T Deluxe a MSI X58 Platinum, které se nacházejí v podobné cenové hladině kolem 7000 Kč. Pokud hodně toužíte po desce pro Nehalem a máte hlouběji do kapsy, tak se můžete u Gigabytu poohlédnout po deskách EX58-UD4P a EX58-DS4, které koupíte kolem 5500 Kč.

+ rozložení komponent
+ bohatá výbava
+ systém chlazení
+ vysoký výkon
+ přetaktování
+ POST displej
+ tlačítka Power a Reset

– vysoká cena desek s X58
– regulace větráků
– vypnutý S.M.A.R.T. v BIOSu
– vyšší spotřeba při přetaktování
– chudší příslušenství

Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti Gigabyte.

Kompletní galerie

Galerie všech snímků

 

Ohodnoťte tento článek!