Gigabyte Force M9: Bezdrátový obr pod drobnohledem (recenze)

0

Přibližně v polovině června se na trhu objevila novinka od společnosti Gigabyte – bezdrátová myš s označením Force M9. Jak tomu obvykle bývá, výrobce rozhodně nešetřil chválou a podle uveřejněné tiskové zprávy se má jednat o ergonomicky tvarovanou bezdrátovou myš pro praváky s technologií Free Scrolling, nastavitelným rozlišením v rozmezí 800-2000 DPI a možností zvlášť nakonfigurovat všech pět přítomných tlačítek a chování rolovacího kolečka. V neposlední řadě byl zmíněn i propracovaný design a schopnost myši fungovat i na jednu tužkovou baterii (namísto standardních dvou).

Jak si myš povede v praxi již ovšem zmíněno obvykle nebývá, proto jsme produkt otestovali a o zkušenosti s používáním se s vámi podělíme v následující recenzi.

Parametry produktu

Všechny potenciální zájemce budou nejspíše na začátek zajímat právě parametry, které udává výrobce. Ty naleznete v následující tabulce.

Parametry
Cena 790 Kč včetně DPH
Zapůjčil Gigabyte
Gigabyte Force M9
barva tyrkysově zelená
certifikace CE/FCC
FPS 3200 FPS (Frame rate per second)
rozměry 126 × 73 × 43 mm
rozhraní USB
hmotnost 100 g bez baterií, 145 g s bateriemi
rozlišení 800/1200/1600/2000 DPI
technologie opický snímač
baterie 1×/2× AA
OS Windows XP (32-bit)/Vista/7
záruka 2 roky

První pohled, design a zpracování

Produkt je celkem šikovně zabalen v plastovém a pěnou vycpaném pouzdře. Není tedy pravděpodobně potřeba obávat se poškození během přepravy. Pokud byste si tento obal ponechali a využívali jej pro případný převoz, určitě nic nepokazíte.

Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9Gigabyte Force M9

První dojem z myši bude pravděpodobně souviset s její velikostí. Ano, produkt je relativně velký, a to i přesto, že to tak podle produktových fotografií nemusí vypadat. Přesto se nejedná o těžkou myš, i po vložení dvou tužkových baterií se dostaneme na hmotnost 145 gramů.

I když je barva myši hodně tmavá, při bližším pohledu na dostatečném světle si všimneme tmavé tyrkysově zelené. To se ovšem týká pouze vrchního plastového krytu. Po ergonomicky tvarovaných bocích se nachází gumové protiskluzová výplň a spodní strana vyrobena z klasického černého plastu.

Na myši nalezneme celkem pět tlačítek, z toho dvě standardní, dvě ovladatelné palcem po levé straně a jedno na pravém boku. Za kolečkem se ještě nachází přepínač rozlišení, jehož použití doprovází 4 červené LED diody dle toho, jaké rozlišení jsme zrovna nastavili. Ve spodní části nechybí optický snímač, vypínání a kryt pro baterie.

Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9

Zpracování myši působí poněkud nejistě. Je vyrobena z poměrně obyčejného plastu, který má tendenci lehce vrzat, a to již při letmém zatlačení na boky. V našem případě se dokonce stávalo, že se mírně zasekávalo levé tlačítko a první stisknutí provázely zvláštní zvuky. Následně se to sice již neopakovalo, ale po delší časové prodlevě se situace opět opakovala. Tato stránka nás tedy příliš nepřesvědčila, ale pokračujeme dále.

Instalace, software, možnosti konfigurace

Žádná složitá instalace v podstatě není nutná. Myš si vystačí se standardními ovladači, které jsou nainstalovány ihned po zapojení USB donglu, tedy charakteristického prvku pro rádiový přenos signálu. Díky tomu je vlastně produkt ihned připraven k použití a po vložení baterií (a zapnutí myši) je vše zprovozněno.

Pravdou ovšem je, že takto bychom jen velmi obtížně konfigurovali tlačítka a další chování myší. Z tohoto důvodu je k dispozici ke stažení speciální software Gigabyte Sim, pomocí kterého bude možné využít výše výrobcem vychvalované vlastnosti. Utilita je k nalezení na produktových stránkách. Není tedy nutné na nic čekat a je možné se rovnou pustit do rychlé instalace, která prakticky nepřináší nic jiného než samotný program.

Gigabyte Sim Gigabyte Sim

Po následném restartu počítače a spuštění softwaru získáme očekávanou možnost konfigurace tlačítek, rychlosti skrolování a chování kurzoru. Program sám o sobě běží na pozadí a žádné další možnosti nenabízí (tedy snad vyjma jeho ukončení). Rozlišení myši lze konfigurovat tedy pouze pomocí odpovídajícího tlačítka na periferii. To by ovšem nemělo znamenat nějaké zásadní mínus, přece jenom, přepínání rozlišení je obvykle potřeba provést rychle, a pokud bychom museli kvůli každé takové změně otevírat aplikaci a složitě klikat, nejspíše by nás to dvakrát nepotěšilo. V každém případě, dodávaný software sice ničím nepřekvapil, ale také v zásadě ničím nezklamal. Jediným technickým detailem by mohlo být zobrazené rozlišení myši, které při současném zapojení myši jiné ukazuje malinko jinou hodnotu, než bychom možná očekávali.

Zkušenosti z praxe

Z pohledu softwarové podpory jsme byli celkem spokojeni. Ovládání funguje přesně tak, jak je nakonfigurováno, takže z tohoto pohledu nenastaly žádná nepříjemná překvapení. Možnost nastavit jednotlivé vlastnosti tlačítek je nesporná výhoda, na druhou stranu se jedná o docela běžnou vlastnost, jejíž absence by snad nešla ani moc logicky obhájit.

 

Poněkud rozporuplné je dříve zmíněné ergonomické provedení. Tady by se slušelo poznamenat, že myš v žádném případě nebude stavěná pro jedince s menší rukou nebo kratšími prsty. Tomu koneckonců také odpovídají rozměry. Jedině s relativně velkou rukou dosáhnete na všechna tlačítka tak, aby tvar ruky seděl do odpovídajících prohlubní. Dokonce i přesto může být celkem výzva bez většího soustředění dosáhnout na tlačítko na pravém boku. Ergonomické provedení ovšem vyžaduje zcela přesné uchopení, v opačném případě bude palec přesahovat a pravý prsteníček nedosáhne na tlačítko (a naopak).

Při používání myši při práci jsme ovšem narazili na jeden celkem zásadní nedostatek. Je otázkou proč, ale myš má celkem znatelně dlouhé odezvy. Oproti jakékoli jiné myši je to velmi nepříjemná vlastnost, na kterou je snad prakticky nemožné si zvyknout. Je cítit několika milisekundový lag, znatelný i při naprosto běžných, rychlých i pomalých pohybech. To vede k tomu, že je téměř nemožné se trefit na místo, které potřebujete, a když po zvyku najedete na tlačítko nebo místo na ploše, tak po zastavení myši kurzor teprve „doběhne“ a zastaví se dál, než by měl. Zkoušeli jsme vyměnit baterie za zcela nové, bohužel bez výsledku. Bohužel tuto vlastnost nelze ani nijak kompenzovat v nastavení.

Nepřesvědčivý byl i pohyb myši po zcela běžném povrchu pracovního stolu. Těžko říct, zda je to dáno citlivostí optického snímače, ale při sebemenším nadzvednutí myši z povrchu (eventuálně nerovnosti povrchu) se kurzor zcela zasekne na ploše a trvá několik vteřin, než se opět začne pohybovat. Zkoušeli jsme všechny možné povrchy, bohužel s víceméně totožnými výsledky.

Gigabyte Force M9Gigabyte Force M9

Poslední testovanou vlastností byl dosah myši. Ten výrobce uvádí celých 10 metrů, což ale v praxi není vůbec reálné dosáhnout. Produkt měl problémy již při dvou metrech, a pokud jsme se vzdálili od USB přijímače na 5 metrů, kurzor se v podstatě přestal pohybovat. Stejné vlastnosti jsme pozorovali při zapojení myši zezadu do počítače (tedy nepřímá viditelnost přibližně na 1,5 metru).

Závěr

Závěrem lze říct, že jsme z myši Gigabyte Force M9 byli spíše zklamáni. Ani poměrně funkční aplikace a přiměřeně detailní možnosti konfigurace nedokážou zastínit podprůměrné odezvy myši a nepřesvědčivé vlastnosti při používání jak na běžném povrchu, tak na speciální podložce.

S ohledem na spíše průměrnou ergonomii, vyšší rozměry (než by bylo záhodno) a podprůměrné zpracování vzhledem k použitému materiálu se jedná spíše o méně povedený produkt. Jako hřebík do pomyslné rakve lze doplnit také celkem nepovedený kryt na baterie, který lze otevřít pouze za použití nože nebo šroubováku a s heslem „když to nejde silou, jde to ještě větší silou“. Doufáme tedy, že příští generace (případně příští verze) přinese nějaké zásadní úpravy, se kterými by byla myš pro práci použitelnější.

Galerie

Gigabyte Sim Gigabyte Sim Gigabyte Sim Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9 Gigabyte Force M9

Ohodnoťte tento článek!