Gigabyte G1.Sniper 2: odstřelovač už pro Sandy Bridge

0

Když Gigabyte oficiálně vydával sérii luxusních základních desek G1-Killer, exkluzivita pro tehdy již nepříliš atraktivní platformu LGA 1366 se nám zdálo jako odvážné rozhodnutí (ačkoliv kdo si potrpí na poměr cena/výkon, po zabijáckých deskách asi beztak nesáhne). Ať už to byl příchod čipsetu Z68 nebo neperspektivita platformy LGA 1366, tchajwanský výrobce svůj postoj přehodnotil a nyní se chystá vydat desku G1.Sniper 2 pro procesory z rodiny Sandy Bridge. Poprvé byla k vidění na letošním Computexu, nyní Gigabyte zveřejnil fotografie a detaily o parametrech.

Typické prvky desek G1-Killer nechybí ani zde: na první pohled zaujme chladič čipsetu ve tvaru zásobníknu munice a uprostřed desky chladič s diodami (co tenhle kus kovu chladí, když na téhle desce není severní můstek, bohužel netuším; nForce 200 ani Hydrou Sniper vybaven není). Na desce je integrován zvukový čip Creative X-Fi (CA20K2) i s 64 MB vlastní paměti a síťový adaptér Killer E2100 od Bigfoot Networks.

Oproti svému předchůdci se deska pochopitelně musela vzdát podpory SLI/CrossFire se třemi kartami. A protože procesory pro LGA 1155 mají pro grafické karty pouze 16 PCI Express linek, pro karty v multi-GPU režimu je dostupných jen dvakrát osm linek.


Kondenzátory náležící ke zvukovému adaptéru jsou schovány za měděným štítem, který má stínit rušení od ostatních komponent. Gigabyte nešetřil ani na DAC převodnících a zesilovačích (opamp), ty jsou od firmy Cirrus Logic. I to má zřejmě vliv na výsledný udávaný odstup signál-šum 105 dB.

Napájecí obvody se skládají z dvanácti plus dvou fází (dvanáct pro procesorová jádra, dvě pro řadiče PCI Express a pamětí a paměti samotné).

Konektivita je asi taková, jakou byste u desky této třídy očekávali: čipset Z68 zajišťuje pět portů SATA 3 Gb/s (šestý je eSATA) a dva SATA 6 Gb/s, přídavný řadič obsluhuje čtyři porty USB 3.0, z toho dva na headeru (a tedy s možností vyvedení na přední panel skříně). Pokud by při přetaktovacích hrátkách shořela samostatná grafická karta a bylo nutné nouzově nasadit integrovaný akcelerátor v procesoru, je deska vybavena i jedním konektorem HDMI.

Datum oficiálního vydání je bohužel neznámé a totéž platí o ceně. Ta ale rozhodně nebude nízká, přeci jenom Creative X-Fi a Bigfoot KillerNIC samy o sobě nejsou levnou záležitostí. Původní G1.Sniper s čipsetem X58 stojí od osmi tisíc korun výše, u druhé generace očekávám cenu možná tak o tisícovku až dvě nižší.

Zdroj: techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!