Gigabyte G1.Sniper – zabijácká deska pro Core i7-990X

0

Gigabyte G1.Sniper

Před několika měsíci společnost Gigabyte uvedla na trh sérii základních desek s paticí LGA 1366 určenou výhradně pro herní nadšence. První dojmy a prezentace byly velice působivé, ovšem dostupnost produktů byla slabší. S menší omluvou pro vás máme tedy až dnes test středního modelu s názvem G1.Sniper. Šlo to o něco málo dříve, uvedení Z68 dostalo ale samozřejmě přednost. Ale dříve jsme z Gigabytu desku opravdu nevypáčili – testovat E-ATX G1. Assassin jsme nechtěli.

Ačkoliv je třeba přiznat, že základní desky postavené na čipové sadě Intel X58 Express jdou pomalu do důchodu, stále se jedná spolu s šestijádrovým procesorem Intel Core i7-990X také o nejvýkonnější možné řešení nejen z pohledu herního nadšence. Díky momentální absenci více než čtyřjádrového procesoru Sandy Bridge má jistě LGA 1366 stále perspektivu vyžití. A kdyby nic jiného, je to dobrý trénink na LGA 2011.

Gigabyte G1.Killer

Výrobce má momentálně na trhu tři modely základních desek této edice, kromě dnes testovaného G1.Snipera také G1.Assassin a G1.Guerrilla.

Gigabyte G1.Sniper recenze
Pro zvětšení klikněte na náhledovou podobu specifikací desek řady G1

Společné vlastnosti můžete vidět v tabulce parametrů, vypíchněme speciální herní design, možnost multi-GPU zapojení grafických karet, superrychlou herní síťovou kartu Bigfoot Killer E2100 a integrovanou zvukovovou kartu se skutečně plnohodnotným čipem Creative X-Fi a vlastní pamětí.

Balení, příslušenství, parametry

Krabice je větších rozměrů, nese styl armádní barvy, rzi a řady G1.Killer. Mimo to jsou zde samozřejmě popsány a vyobrazeny veškeré specifikace, informace a funkce důležité pro herní nasazení.

Příslušenství je bohaté, 4x černý SATA kabel, SLI a 3-way SLI propojky, zadní panel a přední panel s USB 3.0 konektory do 3,5″ pozice.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Mimo samozřejmých návodů, manuálů a instalačního DVD Gigabyte přidal také velký plakát s motivy G1.Killer edice a hlavně samolepky s potisky nábojů, hořící lebky a průstřelů jenž budou dobře vypadat na vaší PC skříni, či kdekoliv poblíž.

Specifikace výrobce:

Gigabyte G1.Sniper
podporované procesory Intel Core i7
patice LGA 1366
čipová sada Intel X58
operační paměť DDR3-800/1066/1333/1600/1866/2133 MHz
počet paměťových slotů/maximální velikost 6/24
druhy napájecích konektorů 1× 24pin 1× 8pin
formát ATX
zvukový kodek Creative X-Fi 20K2
počet zvukových kanálů 7.1
síťová karta/čip 1× 1 Gb/s, Bigfoot Killer E2100
PCI Express sloty 3× PCIe ×16, 2× PCIe ×1
PCI sloty 1
USB 2.0 6 na zadním I/O panelu, 6 rozšiřujících
USB 3.0 2 na zadním I/O panelu, 2 rozšiřující
SATA 2× SATA 6 Gb/s, 6× SATA 3 Gb/s, 2× eSATA 3 Gb/s
PATA ne
FDD ne
příslušenství 4× SATA kabel, SLI můstky, zadní záslepka, manuály, plakát, samolepky, USB 3.0 front bracket, instalační CD/DVD
 
cena [Kč] 8 500

 

Použité komponenty, rozložení

Použité komponenty, rozložení

Použité barevné schéma je bezpochyby velmi povedené, černé PCB spolu s černo-zelenými konektory a sloty má své kouzlo už z dob základních desek nForce 780. Z celkového pohledu rozložení součástek se ale nic nijak nemění. Samozřejmě až na pro řadu G1 zcela specifické prvky, jež si blíže představíme později.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Patice pro procesor je použita tradičně od výrobce LOTES a jde samozřejmě o LGA 1366. Oficiální podpora je pro všechny procesory řady Intel Core i7 s jádry Bloomfield a Gulftown.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Napájecí kaskáda procesoru je tvořena osmi fázemi s obvody DrMOS + další dvě fáze pro napájení paměťového řadiče, který je také uvnitř procesoru.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Přívod napájení pro desku je tvořen standardně konektory ATX 24-pin + CPU 8-pin. Zde je vidět také šestice slotů pro operační paměti DDR3 s tří-kanálovým režimem. Celkově lze osadit až 24 GB a podporovaná maximální frekvence je 2200 MHz efektivně. V horní části je umístěno několik barevných SMD LED diod pro indikaci stavu fází DES a velikosti frekvence QPI.

K tomu má navíc každá důležitá součástka jako čipová sada, procesor, operační paměti blízko svého umístění diody pro indikaci velikosti napájecího napětí a teploty.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Rozšiřující sloty jsou v podobě tří PCIe ×16, dvou PCIe ×1 a jednoho obyčejného PCI slotu. Pro zapojení CrossFireX, či Nvidia SLI je možno využít 32 linek v plné konfiguraci 16 + 16, nebo 16 + 8 + 8.

Creative CA20K2

První speciální prvek naleznete v levém dolním rohu desky. Gigabyte pro hráče osadil opravdu plnohodnotnou herní zvukovou kartu s čipem Creative CA20K2 a 128 MB vyrovnávací paměti DDR. Stejnou výbavu najdete například na kartě Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Pro, zhruba v ceně 2500 Kč. Asi není třeba zvlášť zdůrazňovat daleko lepší zvukový projev než integrované kodeky Realtek ALC889, ale osazený HW čip přináší hlavně plnou podporu efektů EAX 5.0, funkci CMSS-3D, Crystalizer atp.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Mimo to Gigabyte pro potřeby zvukové karty osadil speciální kondenzátory Nichicon a výkonné zesilovače pro přední audio (sluchátka).

Je třeba také zmínit, že Creative ke svým zvukovým kartám dodává velmi dobrý software pro nastavení veškerých efektů a podporu EAX ve hrách. Máte také možnosti volby tří profilů, Audio Creation, Game Mode a Entertainment, jež mají předvolené menu pro specifická nastavení.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Bigfoot Killer E2100

Druhou speciální funkcí je superrychlá síťová karta od společnosti Bigfoot Networks, rovněž s vyrovnávací pamětí. Samotná karta stojí také kolem 2100 Kč. Výrobce slibuje snížení odezvy a zvýšení přenosových rychlostí, ovšem rozdíl oproti klasickému čipu Marvell dle měření není nijak drastický. Koneckonců na dřívější verzi v podobě přídavné karty jsme se podívali formou recenze Killer Xeno Pro: co dokáže hráčská síťovka za 2500 Kč.

Gigabyte G1.Sniper recenze

K síťové kartě je také speciální software, kde můžete nastavit režim přenosové rychlosti, omezení download/upload atp.

Gigabyte G1.Sniper recenze

V pravém dolním rohu jsou klasicky piny pro připojení předního panelu a připojení rozšiřujících konektorů USB. Na pravé hraně je osm SATA konektorů, šestice černých s maximální přenosovou rychlostí 3 Gb/s a dvojice bílých 6 Gb/s. Pod “zásobníkem” se skrývá jižní můstek čipsetu, ICH10R, přičemž na jeho heatsinku stojí zajímavá věta: Not a weapon. Cannot be assembled as a firearm. O chladiči si povíme dále.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Zadní panel obsahuje konektory (zleva):
2× PS/2, 1× cinch S/PDIF, OC tlačítko, 2× eSATA, 4× USB, 2× USB 3.0, 2× USB, 1× 1Gb/s LAN, 1× S/PDIF Out (optický), 8kanálové audio.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Kompletní fotogalerie

Chlazení, teploty a spotřeba

Chlazení, teploty a spotřeba

Deska je založena na čipové sadě Intel X58 Express, jenž má také svou jižní část v podobě ICH10R. Chlazení tedy musí pokrýt napájecí obvody a dva obvody čipové sady (severní a jižní můstek).

Gigabyte G1.Sniper recenze

X58 je poměrně náročnější na chkazení, severní můstek a jižní můstek tak obsahuje větší pasivy, které jsou propojené heatpipe spolu s chladičem VRM.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Jelikož jde o desku vyhrazenou pro hráče, návrh chladiče odpovídá částem nijak konkrétní útočné pušky: hlaveň (VRM), tlumič ohně (NB) a zásobník (SB). Zde také chválím Gigabyte za použití šroubků místo tradičních levných pushpinů pro uchycení jednotlivých částí.

Teploty

Provozní teploty byly měřeny dotykovým teploměrem, po deseti minutách zatížení programem OCCT.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Spotřeba (příkon)

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Spotřeba je slušná, deska neobsahuje žádný čip nF200, a tak je na poměry použitých komponent relativně i úsporná. Zejména bez zátěže je rozdíl celkem znatelný.

Testovací sestava, BIOS a jeho možnosti

Testovací sestava, BIOS a jeho možnosti

Pro testování jsme použili následující komponenty, systém a ovladače:

Testovací konfigurace 
procesor Intel Core i7 965XE 
operační paměti Kingston HyperX 3x2GB DDR3 
grafická karta Gigabyte GeForce GTX 460 SOC 1 GB
pevný disk WD VelociRaptor 150GB, 10 000 ot./min
chladič Intel BOX
napájecí zdroj Corsair TX750, 750W
operační systém Windows 7 Ultimate, 64bit
ovladače grafické karty ForceWare 266.58

 

BIOS a jeho možnosti

Gigabyte G1.Sniper nabízí klasické rozhraní systému Award BIOS. Vše je takřka zcela shodné jako na kterémkoliv modelu včetně rozšířených možností přetaktování.

MB Intelligent Tweaker nepřináší tedy nic nového a Gigabyte množství voleb ani nijak neomezuje. Je možné nastavit manuálně vše potřebné od základního taktu QPI, násobiče pamětí, QPI Linku, i taktu sběrnice integrovaného paměťového řadiče (NB clock).

Volby napájecích napětí jsou rovněž velmi podrobné a s extrémními rozsahy, jež nelze ani nijak prakticky využít.

Nejnovější změna je pouze v možnosti dynamické volby napájecího napětí, která má spolu s úspornými funkcemi procesoru za účel snížit spotřebu při nečinnosti. V opačném případně běží procesor stále zbytečně na max. Ovšem použití je diskutabilní, rozhodně ne při vyšších frekvencích kolem 4 GHz a více.

V PC Health Status najdete monitorink napájecích napětí na důležitých součástkách, jejich teploty a také otáčky ventilátorů. Je zde i manuální, či automatická PWM regulace, ale bohužel pouze jednoho ventilátoru (CPU).

Kompletní fotogalerie

 

Přetaktování

Přetaktování

Základní deska Gigabyte G1.Sniper je tedy primárně určená pro počítačové hráče. Výkon, ale hlavně také stabilita patří mezi nejdůležitější vlastnosti, které deska musí splňovat. Vzhledem k tomu, že přetaktování za účelem zvyšování výkonu z principu stabilitu vždy může jen snížit, testujeme, jak se s tím deska popere.

První na řadě je zjištění maximálního stabilního taktu základní frekvence (BCLK). Základ je 133 MHz a nám se povedlo sběrnici přetaktovat na 216 MHz. Jedná se o mírně podprůměrný výsledek, procesor bez problémů na desce jiné zvládne i 220 MHz.

Každopádně i pro hráče s nejslabším procesorem třídy Core i7 (model 920), bude přetaktování BCLK dostačovat. Teoreticky se může takt s tímto procesorem dostat až na 4,5 GHz.

Použitý testovací procesor je pouze vzorek (ES) a jde o první revizi C0/C1, maximální stabilní frekvence se tak zastavila na vcelku nízkých 3,8 GHz. Každopádně limit těchto procesorů je zhruba kolem 4 GHz a s lepším čipem, takřka s jakýmkoliv prodejním i7 by byl výsledek jistě oslnivější.

Při manuálních testech přetaktování deska pracovala dobře, napájení fungovalo bezproblémově a až na trochu slabší max. takt BCLK může být deska zajímavá i pro klasické „herní přetaktovávače“.

Pro snadné přetaktování a zvýšení výkonu pro hráče Gigabyte desku osadil tlačítkem OC Button, to je umístěné na zadní straně desky mezi konektory a výstupy. Po jeho stisknutí deska přetaktuje základní frekvenci (BCLK) na 140 MHz, v našem případě byl výsledný takt procesoru 3500 MHz. Nejde o nijak velké zvýšení a výkon vzroste také pouze nepatrně o jednotky procent, ovšem systém byl zcela stabilní. Každopádně nastavení se neukládá a je dostupné pouze z Windows, je tedy nutné po každém vypnutí, či restartu počítače opět stisknout tlačítko.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Easy Tune

Další možností automatického přetaktování je použití utilitky Gigabyte Easy Tune. Zde jsou k dispozici tři profily. Po aktivaci a následném restartování je procesor přetaktován a nastavení plně uloženo i v systému BIOS. Každopádně funkce nevypíná Turbo boost a tak je výsledný takt vždy o jeden násobič vyšší, což za daného napájecího napětí, které se zvyšuje pouze nepatrně může zvýšit nestabilitu.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Easy Tune můžete použít, ale i pro plně manuální přetaktování a ladění téměř všech hodnot přímo z Windows bez nutnosti restartování počítače.

Gigabyte G1.Sniper recenze

 

Testy výkonu

Testy výkonu

Je jasné, že testovat výkon základních desek se shodnou čipovou sadou je dnes již bezvýznamné. V ideálním případě bude rozdíl maximálně 5 % a stejně spíše vlivem chyby měření. Testy ale přeci jen přidáváme pro ověření možné větší odchylky, což se může stát chybou BIOSu, případně ovladačů.

Testováno bylo na uvedené sestavě s nastavením BIOSu na základní hodnoty předvolbou Load setup defaults. Turbo Boost procesoru byl aktivní stejně jako všechny úsporné technologie. Paměti běžely na frekvenci 1333 MHz s časováním 9-9-9-24.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Gigabyte G1.Sniper recenze

Výkony desek jsou téměř vyrovnané, Gigabyte G1.Sniper v žádném testu nijak znatelně neztrácí, ale samozřejmě ani nevede.

Verdikt

Verdikt

Dosavadní strategie Gigabyte byla nabídnout stejné vlastnosti a možnosti základních desek ve všech kategoriích a třídách. Příliš mnoho vyloženě prémiových modelů nebylo a edice jako taková vůbec ne. Například konkurenční Asus ROG je na trhu už několik let. Změna musela přijít a v současnosti má výrobce Gigabyte pro LGA 1366 například základní desku X58A-OC určenou výhradně přetaktovávačům pro lámání rekordů a kompletní edici tří modelů desek G1.Killer pro hráče.

Testovaná deska G1.Sniper rozhodně splnila mé očekávání, nabízí skvělý základ pro herní PC a rozhodně dobře poslouží i znalějším uživatelům přetaktování právě pro herní použití. Pro méně zkušené a znalé je k dispozici možnost mírného zvýšení výkonu procesoru pomocí pouhého stisknutí tlačítka. Bohužel, umístění je na zadním panelu a je nutné jej aktivovat při každém nastartování systému.

Gigabyte G1.Sniper recenze

Velmi poutavý je design a barevné podání černo-zelené, které vám v PC skříni s průhlednou bočnicí rozhodně neudělá ostudu, přičemž v balení najdete mimo plakátu také působivé nálepky.

Největším plusem, jenž hráči her ocení, je určitě plnohodnotný zvukový kodek Creative X-Fi 20K2. Zvuková karta pro hraní s veškerými efekty jako je EAX 5.0 či Crystalizer a s žádným úbytkem výkonu či zkreslením. Výkon a případné snížení odezvy může pomoci i speciální herní síťová karta Bigfoot E2100, jenž je také plně integrována na desce a samozřejmě odlehčí procesoru zátěž. Moderní rozhraní jako je SATA 6 Gb/s a USB 3.0 už nezaujme, jde o standardní vybavení.

Z celkového pohledu může zamrzet snad jen cena, která je opravdu velmi vysoká, ale je třeba brát ohled zejména na osazenou plnohodnotnou zvukovou kartu Creative a síťovku Bigfoot, které vás zvlášť přijdou minimálně na polovinu celkové ceny.

Gigabyte G1.Sniper

+ příslušenství
+ vzhled a barevné schéma
+ zvukovka Creative X-Fi 20K2
+ Bigfoot Killer E2100
+ OC tlačítko  
– vyšší cena
– pouze průměrný max. takt BCLK

Za zapůjčení základní desky Gigabyte G1.Sniper děkujeme
českému zastoupení společností Gigabyte

Gigabyte G1.Sniper – zabijácká deska pro Core i7-990X

Ohodnoťte tento článek!