Gigabyte GA-MA790X-UD4: Kvalita pro AMD za 2500 Kč

0

První dojmy a hlavní přednosti

Hned na úvod je třeba říct, že do této desky bez jakéhokoli zaváhání můžete osadit i nové Phenomy II s paticí AM3. Ta je totiž zpětně kompatibilní s AM3. Vzhledem k tomu, že je na trhu prozatím pro AM3 stále jen upravená postarší čipová sada AMD 790FX, tak se tyto desky ani nijak neliší ani v rychlosti HyperTransportu, který je u obou variant ve verzi 3.0. Asi největším fyzickým a pro mnoho uživatelů i psychickým rozdílem je tak podpora DDR3 u AM3, kterou s deskou s AM2+ budete logicky postrádat.

Pokud se však rozhodnete pro dnes testovanou (nebo nějakou jinou) desku s AM2+ v kombinaci s Phenomem pro AM3, nemusíte se bát žádného drastického propadu výkonu oproti variantě AM3 na AM3. Jak ukázal Mirkův první test Phenomu II X3 720, aby systém s DDR3 překonal ten s DDR2, musí být rozdíl mezi frekvencemi paměti značně vysoký. Pokud mezi sebou porovnáte výkon DDR2-1066 a DDR3-1333, budete na tom velmi podobně. A cenové hledisko přitom jasně hovoří pro DDR2.

Druhý rozdíl, který pocítí ale jen velmi malé procento uživatelů, je trochu omezená podpora režimu CrossFireX. Na čipových sadách AMD 790FX pro AM2+ i AM3 je pro CrossFireX vyhrazeno 2× 16 PCI linek, které se mohou rozdělit až mezi čtyři grafické karty (Quad CrossFireX), tak u čipsetu 790X pracuje CrossFireX jen v režimu 2× 8 PCI linek. Stejně je na tom čipset 790GX s integrovanou grafickou kartou.

Jak jsem psal již v úvodu, i tato levná deska spadá do série Ultra Durable 3, což znamená, že v ní najdete kombinaci čtyř věcí: 2× 60 g mědi v PCB,
kvalitní kondenzátory s životností 50 000 hodin, nižší a rychlejší
mosfety s menším zahříváním a cívky s feritovým jádrem. Tyto komponenty
navíc nenajdete jen v napájecích obvodech, ale po celé desce. Charakteristické pro tuto sérii je i vzezření pasivních chladičů čipové sady.

Balení, příslušenství, parametry

Vzhledem k tomu, že se nejedná o nejvybavenější model, tak u desky najdete jen sadu kabelů, záslepku, manuál a instalační cédéčko. Gigabyte ale ještě nepřistoupil k příliš razantnímu šetření a tak SATA kabely zdenajdete čtyři a dokonce nechybí ani relikt doby dávno minulé – kabel pro disketovou mechaniku.Použité komponenty a jejich osazení

Použité komponenty a jejich osazení

Základní deska má zcela standardní rozložení, kterému nezabránil ani užší profil. Oproti Full ATX deskám, které mají rozměr 305 × 244 mm, má tento Gigabyte jen 305 × 230 mm.

¨

U zadních konektorů příliš mnoho rozdílů oproti sérii UD5 nenajdete. V podstatě je jen jeden, a to chybějící konektor druhé síťové karty. Jinak zde nechybí vůbec nic, dokonce ani malý FireWire.

Napájecí obvody jsou i u série UD4 bytelné, což dokázaly i dobré výsledky s žádným poklesem napětí na procesoru při zátěži (VDrop). Rozmístění napájecích konektorů i jejich orientace je zcela standardní.

Co se týče konektivity a rozšiřitelnosti, tak deska spoléhá čistě na možnosti čipové sady. Nenajdete zde tedy žádný přídavný SATA řadič. Věřím ale, že šest SATA portů je pro většinu uživatelů zcela dostatečných.

Mezi integrovanými čipy najdete dva BIOSy, FireWire řadič, generátor taktu ICS, zvukovku Realtek ALC 889A a gigabitovou síťovku stejného výrobce.

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Typickým znakem všech základních desek ze série Ultra Durable 3 jsou stříbrno-šedé pasivy na čipsetu a mosfetech. V tomto případě jsou provázány pomocí heatpipe jen ty na severním můstku a mosfetech, jižní můstek má chladič vlastní. Podle zástupců Gigabytu by měly jít ozdobné modré plechy na pasivech jednoduše odstranit, čímž by se měl zlepšit odvod tepla z chladiče, mně se to ale ani při vyvinutí větší síly nepovedlo. Šroubovák by asi pomohl,ale obávám se, že následky by byly trvalé.

Typickým znakem Gigabytu jsou i dva čtyřpinové konektory pro větráky, které najdete i zde. Ty ještě doplňuje jeden třípinový. Bohužel stejně typickým znakem je i mizerná řiditelnost otáček připojených větráků, takže při tišení počítače asi budete muset sáhnout po manuálním regulátoru.

Spotřeba a zahřívání

Měření teploty jednotlivých komponent základní desky probíhalo při plné zátěži bezdotykovým infračerveným teploměrem Voltcraft IR-270H s laserovým zaměřovačem. Před samotným měřením byl systém v plné zátěži 15 minut, aby se všechny chladiče dostatečně rozehřály.

Naměřené teploty byly poměrně nízké, takže ani při přetaktování s nimi nebudete mít závažnější problém. Chladiče zkrátka fungují velmi dobře.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Bohužel není technicky dost dobře možné změřit spotřebu pouze základní desky, nicméně z porovnání s ostatními deskami s různými čipovými sadami si můžete o spotřebě udělat velmi dobrý obrázek. V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Spotřeba v zátěži i bez ní v podstatě kopírovala ostatní desky. Naměřené rozdíly v podstatě jen zohledňují osazené čipy na desce a rozdíl mezi odběrem DDR2 a DDR3 pamětí.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu chlazení a spotřeby.

BIOS a jeho možnosti

BIOS a jeho možnosti

Ani u této desky Gigabyte neupustil od své finty s CTRL + F1, která vám zpřístupní položku Advanced Chipset Feature. Jinak se můžete těšit na standardní Award s klasickým rozložením.

Hned první položkou je MB Intelligent Tweaker, neboli M.I.T. Zde probíhá veškeré taktování. S BIOSy je na tom Gigabyte tradičně velmi dobře a najdete v nich dostatek možností nastavení. Ani tento není výjimkou. Jediné co mi vždy vadí, je, že nevidíte při nastavování základní frekvence a násobiče výslednou frekvenci procesoru. Jinak nechybí taktování jednotlivých jader procesoru nebo nastavení frekvence HT.

Nechybí ani dostatek děliček pamětí. Nastavení časování pamětí je velmi
obsáhlé a velmi se vám bude určitě hodit zobrazení SPD i Auto
nastavení. Kromě základních položek ale nebude mít většinou smysl další
položky měnit (pokud nebude chtít zrovna trhnout nějaký ten rekord),protože jejich změnou nahoníte možná dvě procenta výkonu navíc.

Nastavení napětí sice nemá extrémní rozsahy, slušné přetatkování vám ale dovolí. Více v níže uvedené tabulce.

Pokud se dohrabete k položce PC Health Status, tak zjistíte, že regulaci větráků se Gigabyte stále věnuje jen velmi okrajově. V podstatě můžete zapnout jen automatickou regulaci pomocí PWM a to jen na dvou ze tří větráků. Na nějaké manuální nastavování otáček, jako u desek Asusu můžete zapomenout. Velmi praktické je naopak ukládání a vyvolávání profilů BIOSu pomocí kláves F11 a F12.

Jednotlivé nejdůležitější hodnoty pak shrnuje následující tabulka:

Kompletní galerie

Galerie všech snímků

 

Testovací sestava, použité testy

Testovací sestava, použité testy

Pro účely testování jsme použili následující komponenty a ovladače:

Základní desky testujeme na monitoru Dell 2408WFP od společnosti Dell.

Za zapůjčení zvukové karty Asus Xonar D2 děkujeme společnosti Asus

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti LG

Za poskytnutí procesoru Intel Core i7 920, C2D Q6600 a E8500 děkujeme společnosti Intel

Přetaktování

Přetaktování

Přetaktování této levné desky dopadlo nad očekávání dobře. Výsledných 355 MHz na základní frekvenci dokonce mírně překonalo doposud nejlepší výsledky na AM3 deskách a zahanbit se nedala ani maximální frekvence procesoru, která se zastavila na 3608 MHz (z původních 2800 MHz). Při přetaktování navíc nedocházelo k žádnému poklesu napětí v zátěži (VDrop) a deska stále držela nastavených 1,44 V.

V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou Nvidia GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Nyní se můžete podívat na celkové nárůsty frekvence sběrnice, procesoru i celkové hodnocení přetaktování.

Testy procesoru a paměti

Testy procesoru a paměti

Jak si můžete všimnout, mezi výkonem desky s AM2+ s DDR2 pamětmi a AM3 s DDR3 moduly rozdíly sice jsou, ale ne takové aby ospravedlnily cenový rozdíl. Do toho navíc musíte započítat nejen cenu samotných modulů, ale také rozdíl cen mezi deskami pro AM2+ a AM3. Ve výsledku se tak dostanete i na několik tisíc korun.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu procesoru a pamětí. V grafu jsou porovnány všechny výše naměřené výsledky a výsledky z testu pamětí. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Výkon DDR3 se projevil nejvíce při čtení v Everestu a u pomalejší latence. Nicméně se opět nejednalo o nic drastického.

Nyní se můžete podívat na propustnost USB rozhraní a výkon pevného disku WD3200AAKS. Jeho výkon je měřen jednak v HD Tachu.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle propustností SATA a USB rozhraní. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Herní testy

Herní testy

Testování grafiky lze rozdělit na dvě části – na test propustnosti systému a test samotného grafického výkonu. Pro první jmenovaný jsme všechny hry spustili nízkém rozlišení 800 × 600 bez zapnutého vyhlazování nebo anizotropního filtrování, v druhém případě pak ve vyšším rozlišení 1680 × 1050 se zapnutým antialiasingem a případně i anizotropním vyhlazováním. Detaily jsou ve všech hrách nastaveny na vysoké. Zatímco u prvního nastavení se grafy krásně škálují především podle výkonu procesoru, v druhém případě jsou již výsledky téměř srovnatelné, protože hlavní slovo si zde bere grafická karta, která je vždy stejná. Rozdíly se tak pohybují v jednotkách fps a nikoli desítkách, jako je tomu v prvním případě.

Do nové metodiky byly zařazeny hry Call of Duty 4, Crysis a UT3 Demo. Dále zde najdete výsledky z testů 3DMark Vantage. Tyto testy probíhají na dedikované grafice Nvidia GeForce 8800 GT. Integrovaná grafika (pokud ji deska má), je v tomto případě vypnutá.

Na závěr kapitoly je zde opět relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu grafiky. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET. I zde si můžete všimnout mírného poklesu výkonu vlivem DDR2 pamětí.

Také zde nechybí relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu v multimediálních aplikacích. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy zvukové karty

Testy zvukové karty

Kvalitu integrované zvukové karty měřím pomocí RightMark Audio Analyzeru a zvukové karty Asus Xonar D2, která má dostatečně kvalitní vstupy, aby dokázala integrované HD kodeky proměřit. Kvalitu zvuku hodnotím také pomocí poslechového testu pomocí sluchátek Koss UR/29. V porovnání najdete kromě testované zvukovky také kartu SoundBlaster X-Fi dodávanou k deskám MSI a testovací Asus Xonar D2 (testováno loop-back smyčkou).

Na integrovanou zvukovku podal Realtek ALC 889A
velmi slušný výkon, který příliš nezaostával za dedikovanými
kolegyněmi. Snad jen přeslechy mezi kanály mohly dopadnout trochu lépe.
Za zmínku stojí i podpora Dolby Home Theater. Na EAX, či jiné hráčské
systémy ale raději zapomeňte. Pro hráče je lepší zainvestovat do
přídavné SoundBlaster X-Fi nebo podobné zvukovky.


Dynamický rozsah


Odstup signálu od šumu


Přeslechy mezi kanály


Frekvenční odezva


Harmonické zkreslení

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení se ponese ve velmi pozitivním duchu, stejně jako většina dnešní recenze. Za velmi příznivou cenu totiž od Gigabytu dostanete v podání desky GA-MA790X-UD4 velmi solidní základ pro svůj počítač, který nezklame ani při vyšším přetaktování. V tom směle deska konkurovala i o poznání výše pozicovaným modelům.

Co se týče výbavy, tak se tento model sice hodně spoléhá na možnosti čipové sady, nicméně ty budou pro 99 % uživatelů zcela dostatečné. Nechybí kvalitní osmikanálová zvukovka, gigabitová síťovka, šest SATA portů ani rozhraní FireWire.

Po stránce ceny je pak na to deska skutečně velmi dobře. Komu by ale výbava nestačila, pro toho má Gigabyte nachystanou jen o pár stovek dražší verzi UD4P, na níž najdete již osazený přídavný SATA i eSATA řadič s patřičným zadním modulem. No a kdo vyloženě touží po DDR3 pamětech a desce s velmi dobrým poměrem cena/výkon, tak je zde Gigabyte GA-MA790XT-UD4P. Zde se jedná opět o čipovou sadu AMD 790X, tentokrát ale s podporou DDR3. Konkurenci těmto deskám pak představují modely s čipsetem AMD 790GX, které sice mají integrované grafické jádro, ale většinou stojí o pár set korun více.

Plusy a mínusy

+ příznivá cena
+ možnosti BIOSu
+ přetaktování
+ rozložení komponent
+ chlazení
+ kvalitní zvuk

– regulace větráků
– někomu může vadit CFX jen v režimu 2× 8

Vzhledem k vynikajícímu poměru cena/výkon, výsledkům v přetaktování i
chlazení se redakce ExtraHardware rozhodla udělit desce ocenění Smart
Buy.

Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti Gigabyte.

Gigabyte GA-MA790X-UD4: Kvalita pro AMD za 2500 Kč
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů