Gigabyte jde do 64bitových ARMů pro server, má desku s procesorem X-Gene 1

0

Pokud se zajímáte o procesorovou architekturu ARM, určitě vám neunikla existence procesoru X-Gene od firmy Applied Micro, což byl první seriózní čip Arm pro servery podporující 64bitovou architekturu ARMv8. Zatím to sice nevypadá, že by tento nebo jiný ARM bral ztečí pozice Xeonů v serverech, tento měsíc si ale připsal jedno malé vítězství. Základní desku s tímto CPU (respektive čipem SoC) totiž představila společnost Gigabyte, jeden z dvou předních výrobců desek pro PC, jenž je aktivní i v serverové oblasti.

Gigabyte MP30-AR0, na níž výrobce založí také 1U server R120-P30, je základní deska formátu microATX, osazená osmijádrovým čipem Applied Micro X-Gene 1. Ten je na PCB přiletován napevno a z výroby má též rovnou nasazený aktivní chladič. Deska k němu umožňuje osadit osm paměťových modulů DDR3 1600 MHz, procesor má totiž čtyřkanálový řadič. Podporovány jsou 16GB neregistrované dvouřadé moduly (ale s ECC), takže maximální kapacita by měla být 128 GB. Deska má pro rozšíření také dva sloty PCI Express 3.0 ×16, ovšem každý má zřejmě k dispozici jen osm linek. Napájí se standardním zdrojem ATX.

Základní deska Gigabyte MP30-AR0 s ARM procesorem AppliedMicro X-Gene 1
Základní deska Gigabyte MP30-AR0 s ARM procesorem AppliedMicro X-Gene 1

Co se procesoru týče, má X-Gene 1 osm 64bitových jader architektury kterou firma AppliedMicro sama vyvinula (nejedná se tedy o licenční Cortexy-A57), běžících na taktu 2,4 GHz. Procesor má v této verzi TDP 45 W, je totiž vyráběn v tuto chvíli poněkud zastaralým 40nm procesem u TSMC (lze čekat, že druhá, 28nm generace nabídne vyšší takty či nižší TDP). Jádra jsou v čipu uspořádána do dvojic se sdílenou 256KB L2 cache, všech osm pak sdílí 8MB L3. Kromě paměťového řadiče má SoC integrovanou ještě síťovou konektivitu a také řadiče pro úložiště – ta u desky MP30-AR0 obstarává čtveřice portů SATA 6Gb/s a slot pro kartu SD. Jako operační systém je zvolen samozřejmě Linux, konkrétně serverová verze Ubuntu 14.04 (LTS).

Procesor AppliedMicro X-Gene 1, schéma
Procesor AppliedMicro X-Gene 1, schéma

Deska je určená pro servery a tak jsou ve výbavě hlavně síťové adaptéry. Zejména dva 10Gb/s Ethernety s konektory SFP+, které by měly být vyvedené přímo z čipu X-Gene 1, vedle toho jsou k dispozici ještě dva gigabitové porty RJ-45 realizované čipem Marvell 88E1512. Kromě toho je na zadním panelu ještě pátý gigabitový port, který je určen ke správě přes adaptér Aspeed AST2400, který kromě zajištění vzdáleného přístupu zároveň supluje integrovanou grafickou kartu. Přes analogový výstup lze tím pádem k desce připojit i monitor až s rozlišením 1920 × 1200 bodů. Deska má kromě toho i sériový port, dvojici portů USB 2.0 a v rohu je schováno ještě jedno mini USB 2.0. Čtvrtý port by měl být uvnitř.

Základní deska Gigabyte MP30-AR0 s ARM procesorem AppliedMicro X-Gene 1

Jak to bude s dostupností, cenou a možností objednávek, zatím Gigabyte nezveřejnil. Deska se na webu firmy nachází v sekci „B2B“ (Business to Business), takže je docela možné, že bude k mání jen na objednávku od větších firem a na běžném trhu ji neseženete. Cenu bych asi čekal poměrně vysokou – cena serverových desek například s Atomem C2750 (osmijádrový Avoton) se pohybuje od 10–12 000 CZK nahoru, v tomto případě to bude nejspíš ještě o něco horší. Pro „hraní“ s 64bitovým ARMem to tedy zcela jistě nebude. Na takové účely se budete muset spokojit s některou z levnějších vývojářských desek, založených na 64bitových mobilních čipech (první z nich by měla být HiKey, chystají se ale i další).

 

Zdroje: CNX Software, Gigabyte (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!