Gigabyte klame zákazníky: 1 GB paměti, který na kartě není

0

Kdo si vzpomene na TurboCache a HyperMemory, dvě shodné technologie od Nvidie a ATI, které umožňovaly kartám pro PCI Express fixně alokovat část systémové paměti? ATI hojně využívala HyperMemory u Radeonů X300, u pozdějších generací už nastoupila móda osazování nejpomalejších grafických karet komicky velkými objemy paměti. A jak se můžete přesvědčit ve výpisu DXDiag, každá karta dnes dokáže alokovat další paměť z RAM, toto ovšem funguje dynamicky.

Tolik k historii. Společnost Gigabyte nyní uvedla Radeon HD 5670, který se chlubí jedním gigabajtem paměti GDDR5. Přesně tak je to na krabici napsáno, podívejte:

Podívejme se Radeonu na zoubek…

Copak se skrývá pod samolepkou?

Karta označená jako GV-R567HM-1GI je ve skutečnosti přeznačená GB-R567D5-512I a má tudíž 512 MB paměti. Troufnu si tvrdit, že málokdo dnes již ví, co líbivý nápis HyperMemory vlastně znamená. V každém případě, formulace „1 GB GDDR5“ je matoucí, ba přímo lživá. Pravidla AMD (str. 14) sice povolují uvádět celkovou kapacitu s HyperMemory, ovšem pouze stylem „1 GB HyperMemory“ a s hvězdičkou s odkazem na specifikace uvedené jinde na krabici (které již skutečnou kapacitu vlastní paměti musí obsahovat). Vyobrazená karta od Gigabyte tyto náležitosti nesplňuje.

Při nákupu tedy buďte na pozoru.

Update: Gigabyte se na svém webu omluvil za matoucí značení a slíbil, že se nic takového už nebude opakovat. Zdůrazňuje, že karta byla v prodeji pouze na Tchaj-wanu, ke konci srpna ale byla z prodeje stažena a do konce září mohou zákazníci, kteří se cítí být napáleni, výrobek vrátit.

Zdroj: techPowerUp!, PCDVD

Ohodnoťte tento článek!