Gigabyte má chladič pro grafiky s TDP až 600 W, dává ho k referenčním Titanům

0

Firma Gigabyte už nějakou dobu používá u nereferenčních grafických karet chlazení WindForce 3X. Tento chladič s třemi axiálními ventilátory má dle výrobce uchladit kartu s TDP až 450 W. Nyní v nabídce firmy přibyla nová vylepšená verze WinddForce 3X 600W, která slibuje ještě o třetinu víc: má se dokázat vypořádat s 600 W ztrátového tepla. Gigabyte tento chladič zatím nabízí s přetaktovaným modelem GeForce GTX Titan Black označeným přídomkem „GHz“.

Tento referenční-nereferenční (o tom za chvíli) Titan Black má v katalogu výrobce kód GV-NTITANBLKGHZ-6GD-B. Všech 2880 stream procesorů běží oproti referenčnímu modelu na vyšších taktech: v základu na 1006 MHz, průměrný boost má být 1111 MHz – čili obojí je navýšené zhruba o 13 %. U pamětí už ale přetaktování chybí, zde Gigabyte zůstal na 7GHz efektivní frekvenci a paměť GDDR5 je klasicky v kapacitě 6 GB.

Jelikož Nvidia nedovoluje výrobcům normálně stavět nereferenční verze Titanu, je tato karta nabízena v poněkud legračním balení. Dostanete Titan Black s klasickým referenčním chladičem (a zřejmě i referenčním PCB); chlazení WindForce 3X 600W se k němu dodává nikoliv osazené, ale samostatně v podstatě jako přídavné příslušenství. Po koupi si ho tedy musíte na kartu sami nainstalovat.

Gigabyte, chladič WindForce 3X 600W, nabízený s přetaktovaným Titanem Black GHz
Gigabyte, chladič WindForce 3X 600W, nabízený s přetaktovaným Titanem Black GHz

Tím se dostáváme k samotnému chladiči. Nový typ WindForce 3X 600W se celkovým vzhledem příliš neliší od starší varianty 450W, i když se poněkud změnily tvary černého plastového krytu. Upravené jsou ale zřejmě ventilátory, které mají výraznější vroubkování na lopatkách. Z fotek těžko soudit, zda byla nějak posílena obě křídla pasivů či heatpipe, ani zda zůstala zachována dvouslotová výška.

Jedna změna je však evidentní. Chladič WindForce 3X 450W měl přímo pod prostředním ventilátorem „uzel“ všech heatpipe a v těchto místech proto zela velká mezera mezi žebrováním obou pasivů, takže tah ventilátoru nebyl plně využit. Tuto slabinu se WindForce 3X 600W pokouší řešit tak, že má v původně „jalovém“ prostoru vložen pomocný pasiv, který by měl tudy proudící vzduch zužitkovat. Detailně to můžete vidět na fotografii; zda ale díky těmto změnám WindForce 3X 600W skutečně dokáže utáhnout o třetinu větší TDP, to vám samozřejmě takhle od stolu potvrdit nemůžeme.

WindForce 3X 600W. Všimněte si přídavného pasivu pod prostředním ventilátorem
WindForce 3X 600W. Všimněte si přídavného pasivu pod prostředním ventilátorem

Model Titanu Black s tímto chladičem zatím ještě české obchody nevedou. Je ale již dostupný v rámci EU (v Německu a Rakousku, kde ceny začínají od 910–990 EUR), takže by se snad mohl objevit i u nás.

 

Prodej s nenamontovaným chladičem je bezpochyby poněkud legrační, nicméně vzhledem k politice Nvidie se na nereferenční Titan asi jinak jít nedá. Oněch 600 W chladícího výkonu samozřejmě vnukává myšlenky, zda by Gigabyte tento chladič nemohla nabízet i ve spojení s chystaným dvojčipovým Titanem Z. Na této kartě s párkem GK110 by už měl více práce a přitom by mohl nabídnou zajímavý taktovací potenciál (zdá se totiž, že frekvence budou na duálním modelu oproti jednočipovému Titanu snížené). Nicméně pro aplikaci na dvoučipovou kartu by se konstrukce musela docela podstatně změnit a je otázka, zda by se to firmě při množství prodaných karet vyplatilo.

Zdroje: VideoCardz, Gigabyte

Ohodnoťte tento článek!