Gigabyte má desku s AMD Fusion!

0

Toužebně očekávaná rodina procesorů AMD Fusion je za dveřmi. Gigabyte už ukázal desku GA-E350V-USB3, která nese čip Zacate, APU vyrobené 40nm výrobním procesem, které obsahuje dvě jádra procesoru i grafické jádro.

Modrá deska Gigabyte GA-E350V-USB3 je formátu mini-ITX, její rozměry jsou tak pouhých 17 × 17 cm. Deska je postavena podle standardu Ultra Durable 3, to znamená tradičně lepší kondenzátory a cívky. To zajímavé – platformou je AMD brazos, čipset je tedy AMD Hudson M1 a jako procesor i grafická karta zároveň zde vystupuje čip AMD E-350.


Onen procesor E-350 se podle AMD obecně jmenuje APU, Accelerated Processing Unit, jeho kódové označení je Zacate. Spojuje v sobě CPU, konkrétně dvě jádra Bobcat na 1,6 GHz, i GPU, přesně řečeno Radeon HD 6310, který má 80 stream procesorů na 500 MHz a podporuje DirectX 11. Celkové TDP je 18 W.

Deska má dále dva sloty pro paměti DDR3 na frekvenci 1800 MHz a víc, rozhodně potěší i slot PCI Express ×16, do kterého můžete vložit i jakoukoli grafickou kartu. Jsou tu čtyři porty SATA 6 Gb/s, 7.1-kanálový zvuk, zjevně alespoň jeden port USB 3.0 a výstupy na obraz, jak analogový D-Sub, tak digitální DVI, možná i DisplayPort.

Škoda je nejspíše dost hlučného chlazení procesoru, větší pasiv s heatpipe by určitě potěšil víc. Jinak je ale GA-E350V-USB3 velmi dobrou volbou do HTPC – na malinké mini-ITX desce najdete dvoujádro, které znatelně předčí Atomy od Intelu, i použitelnou úspornou grafiku, která se postará o hraní starších her, o akceleraci jakéhokoli videa a teoreticky může i přes DirectCompute, OpenCL nebo Stream ulehčovat práci procesoru.

Cena ani dostupnost není známá.

Zdroj: X-Bit Labs

Ohodnoťte tento článek!