Gigabyte má GeForce GTX 1080 v Mini-ITX provedení, karta měří jen 17 cm

18
Gigabyte GeForce GTX 1080 Mini ITX 8G

GeForce GTX 1080 s čipem GP104 už má Nvidia na trhu přes rok, ale pořád se objevují nové modely. Firma Gigabyte nyní připravila variantu, která by mohla přijít vhod stavitelům herních PC v skříních typu Mini-ITX. A to skutečně těch velmi malých. Nový model GeForce GTX 1080 Mini ITX 8G je totiž zkrácený na délku jen 17 cm (přesněji 16,9 mm), s kterou ani nepřesahuje okraj desky tohoto kompaktního formátu.

Design této karty a patrně i její chladič není úplně nový, firma už ve stejném formátu nabízela modely GTX 1070 a GTX 1060. Ovšem plnotučná GeForce GTX 1080 je teď novinkou a nové by mělo být i PCB, jelikož karta samozřejmě používá paměti GDDR5X. Zkrácení a chlazení jen jedním ventilátorem by alespoň oproti referenčnímu modelu nemělo snížit výkon, GPU má v základu (režim Gaming) stejné takty jako referenční model, tedy základ 1607 MHz a boost 1733 MHz. Ovšem po zapnutí režimu OC dostanete i nějaké přetaktování přímo z továrny: základ 1632 MHz a Boost 1771 MHz. Paměti by v obou případech měly běžet na standardních 10 GHz efektivně.

gigabyte-geforce-gtx-1080-mini-itx-02Chladič karty se sestává z pasivu ze skládaných listových žeber, do nichž je ze základny teplo odváděno třemi heatpipe. Nejde tedy jen o hliníkový monolit, jako u levnějších karet s touto konstrukcí. Tento pasiv je profukován 90mm axiálním ventilátorem, přičemž teplo opouští kryt chladiče na všech stranách, takže model potřebuje lepší odvětrávání skříně, jak už to takto koncipovaných u nereferenčních karet bývá. Záslepka je sice nějak perforovaná, ale prostor blokuje port DVI a u otevřeného chladiče bude ven ze skříně vypuzena jen skromná část ohřátého vzduchu. Tloušťkou karta zabírá dva sloty, takže se vejde jen do Mini-ITX skříní, které s tímto počítají. PCB je také docela široké, s výškou 13,1 cm o dost přečuhuje výšku standardní záslepky. Navíc tímto směrem míří ven konektor pro napájení.

Takto by měl dle ilustrace Gigabyte vypadat pasiv uvnitř chladiče
Takto by měl dle ilustrace Gigabyte vypadat pasiv uvnitř chladiče

Chladič by jinak měl být polopasivní a grafika v klidu nebo lehké zátěži může ventilátor vypnout, pokud je její teplota pod určitou hranicí (obvykle je to 60 stupňů). Má mít také proti referenčnímu PCB výhodou v robustnějším napájení, Gigabyte používá v kaskádě o jednu fázi víc a konfigurace je 5+2. Ke krmení proudem je použit jediný osmipinový konektor. Obrazové výstupy jsou standardní: DVI (jen digitální), HDMI a tři DisplayPorty.

gigabyte-geforce-gtx-1080-mini-itx-03Kolik bude karta stát, zatím nevíme. Gigabyte by teoreticky za kompaktní provedení mohla účtovat určitý příplatek. Zatím ovšem v obchodech minimálně u nás není. Datum dostupnosti zatím nebylo prozrazeno ani výrobcem, zájemci tak budou muset čekat.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. Takže NVIDIA si nenechá s touto GTX 1080 zobrať prvenstvo najvýkonnejšej ITX grafiky zo strany AMD RX VEGA NANO. Ešte bude zaujímavé porovnanie spotreby, ale už ledacos s porovnania GTX 1080 vs Vega 56 napovedá… Ale nechajme sa prekvapiť veď onehdy R9 NANO veľmi milo prekvapilo…

  Len by ma zaujímalo čo bude teraz písať niektorý jednotlivec zhmotnený v objektivite samej nakoľko sa len jeho názor stotožňuje s objektívny faktom, ktorý nemožno posudzovať subjektívnym dojmom keď objektívne tvrdil, že takúto konštrukciu v ITX výkonnom segmente umožňuje len práve ona konštrukcia GPU s HBM resp. HBM 2 pričom nepripúšťal, že v obmedzenom množstve výroby R9 NANO sa konkurencii ani neoplatilo reagovať.

     • Aha, takže omezenec, chápu. To je nějaký nový český underground jo, těžit na „desetsedmdesátkách“ jo? 😀 A furt nevím jak to souvisí s tím že si kvůli Tvým dolarům (kteréžto báchorce o tom jak někdo plýtváním elektřinou dolar vydělal nemůžeš věřit ani ty sám) někdo nemůže koupit kartu? Už ses pochlubil jak jsi v balíku, tak zkus odpovědět i když, pokud někdo je schopen napsat „Jestli něco existuje nebo ne, je mi úplně šumák, hlavně že to mám na účtu“, tak se už teď té odpovědi upřímně bojím 😀

     • Ty kráso, vždyť se to po tobě nedá číst.. to píšeš furt v rage módu? 1070 mají delší návratnost, ale neztrácí na ceně jako AMD, kterých bude časem v bazarech trilión. Naopak teď zdražují kvůli ceně vram. Ale to závistivej nýmand, co neumí napsat kloudnou větu asi nepochopí…

     • A co Ti mám závidět? 😀 Že jsi jenom další ze zástupu troubů, který si někde přečetl blábol o těžbě něčeho co neexistuje a že se tím dají vydělat peníze a tak si vymyslel že má farmu, postavenou na úplně nesmyslném hardware a ještě na tom vydělal? 😀 Ne, nezávidím, takových prašanů je tolik že už snad nejsou ani vyjímkou, sorry jako 😀 Až zase bude míš nějakou hezkou historku tak sem s ní, ale prosimtě, nejdřív se zkus trošku zamyslet, aby ta Tvoje hostorka byla uvěřitelná alespoň částečně. A mmch, abychom se vrátili k tématu, tu kartu o které je tady řeč, jsi ještě ani neviděl, natož aby měla čas ti „umřit“, měj se 😀

     • Napsal jsem jen svou špatnou zkušenost s touhle kartičkou. Supervirus napsal zase svoji pozitivní. Vše ok, nikomu nevnucuju svůj názor, jen sdílím zkušenost, že ze všech karet co mám umřela zrovna tahle. Tím to mělo skončit..
      Na scénu však přišel butthurt Zann a když už by člověk myslel, že se nemůže ztrapnit víc, tak spáchá seppuku v přímým přenosu..
      https://imgur.com/a/eQ1fJ

     • asi jsem idiot, ale ve kterém krámě jsi koupil nicku „Aznohh“ tuhle 1080 od Gigabytu? já ji nemůžu pořád najít a tobě už odešla, tak si asi větší frajer než já ! a nicku „Suprvirus“, tvůj synátor ji má zavřenou v ITX bedně od Lian-Li a funguje dodnes bez problému…..tak vy tři jste určitě velký řízci, guru pro nás ostatní !!!…..že se Zanne vůbec zdržuješ takovým odpadem, je toho plný net , a ulice přetékají, já jen vím, že to se nedá takhle po jednom zlikvidovat….na to nám nestačí ta bedna na krku. peace vole

     • Dobrej pokus Zanne, ale trochu průhledný…
      „Mám xx ks různých GTX1070 ve farmě. Umřela jediná, tahle ITX od Gigabyte..“ Bavíme se o 1070, což je stejná kartička jako tato představená, se stejným chlazením, jen ještě víc žere. Viz moje foto výše.
      Takže si Zanne odmaž to „asi“ na začátku příspěvku a bude to ok.

      Dnes je to tu koukám samej vědátor. Zlatej Hnízdo, ten sice taky trolluje, ale aspoň je inteligentní.