Gigabyte má kompaktní herní PC s desktop vnitřnostmi. Něco mezi PS3 a Macem Pro

2

Loni uvedl Intel speciální „herní“ minipočítač NUC Skull Canyon a třeba Zotac několik ještě podstatně výkonnějších, byť větších větších „krabiček“ v řadě Magnus. Takovéto herní stroje jsou zdá se populární, protože relativně kompaktní, dá asi se říci „konzoloidní“ sestavu nyní uvedla také firma Gigabyte. Její Gaming GT vypadá jako hybrid mezi původním designem PlayStation 3 a válcovým Mac Pro, ale není až zas tak nestandardní – velká část komponent by měla být upgradovatelná.

Na začátek musíme říct, že se nebavíme o až tak malém počítači, Gaming GT nesnese s rozměry 27,6 × 38,4 × 12,8 cm srovnání s NUCy. To je omluveno tím, že uvnitř je prostor pro zcela plnohodnotnou desktopovou grafickou kartu zabírající dva sloty. Může mít tloušťku 41 mm a délku až 28 cm – podle fotografií je uvnitř GeForce GTX 1080 G1 Gaming s chladičem o třech axiálních ventilátorech. Osazuje se na výšku, a počítač pro ni skříň odvětrává průvanem ze dvou ventilátorů v základně vanoucím směrem zespodu nahoru, kde vzduch odchází perforací nahoře. Stroj má nahoře vyklápěcí stříšky, které by měly pomáhat chalzení (do jaké míry lze fungovat se sklopenými, netuším). Na horní části by jinak měly být RGB LED, kterými lze počítač barevně iluminovat dle vlastního vkusu (nastavit lze aplikací Ambient LED).

 

Počítač Gigabyte Gaming GT Počítač Gigabyte Gaming GT
Počítač Gigabyte Gaming GT

 

Kromě grafiky je standardní také procesor – uvnitř je Core i7-6700K (z něhož by se asi mělo dát upgradovat na Core i7-7700K) v socketu LGA 1151. Počítač má v základu 32 GB paměti DDR4 ve dvou modulech, jde o notebookové SO-DIMMy. V šasi je navíc ještě místo pro dvě 2,5″ SSD nebo pevné disky a SSD by se mělo zřejmě dát nainstalovat také do slotu M.2 (v základu je nejmenovaný 240GB disk a 1TB pevný disk se 7200 otáčkami za minutu). Tyto komponenty by měly být osazené z druhé strany desky, než na níž je GPU, takže jsou ve zvláštní termální zóně.

Počítač Gigabyte Gaming GT Počítač Gigabyte Gaming GT

Zatímco tyto části jsou tedy teoreticky otevřené výměnám nebo upgradům, deska s čipsetem Z170 bohužel nemá standardní formát Mini-ITX. Použitý je nějaký pro toto zařízení specifický typ o rozměru 20,5 × 21 cm, takže spolu se skříní jde vlastně o barebone. Z desky je část výstupů (zvuk, Ethernet) orientována na dno počítače, kam směřují také výstupy grafiky (DVI/DP/HDMI) a konektor napájecího zdroje, jenž je typu FlexATX s čistě 12V výstupem a má výkon 400 W. Toto vyústění portů není úplně elegantní, vyžaduje použití speciálních zalomených kabelů, které se pak vyvedou pod jedním z rohů stojícího šasi (jsou naštěstí přibalené).

Počítač Gigabyte Gaming GT

 

 

Lepší audio a síť, USB 3.1 a Thunderbolt 3

Na bocích přístroje je pak pět portů USB 3.0 (dva zepředu, zbytek vzadu) a dvojice USB 3.1, z nichž jedno je typu C a zároveň podporuje Thunderbolt 3. A navíc také HDMI, které je ale vyvedeno z integrované grafiky. Na bocích lze ještě připojit sluchátka a mikrofon. Zvuk je zajištěn Realtekem ALC 1150 s operačním zesilovačem TI Burr Brown OPA2134. Drátovou síťovku dodal Qualcomm (gigabitový Killer E2400), bezdrátový modul je Intel Dual Band Wireless-AC 3165NGW ve slotu M.2.

Počítač Gigabyte Gaming GT
Počítač Gigabyte Gaming GT

 

Ceny a datum dostupnosti pro tento počítač nemáme, již samotné použité komponenty ovšem nejsou úplně z levného kraje a musíte počítat s nějakým příplatkem za designové (a nestandardní) provedení. Podle webu Gigabyte by se také zřejmě mohly dostupné konfigurace částečně lišit – zde popisovaná má například kód GB-GZ1DTi7-1080-OK-GW, zřejmě by ale asi mohly přijít i jiné, založené na společném šasi a desce.

 

Zdroje: AnandTech, Gigabyte

2 KOMENTÁŘE

    • odvětrání asi velký problém nebude, spíše hlučnost bude potíž.
      A potom se mi nelíbí, že je všechno atypické, takže jakákoli porucha znamená konec všemu, i ten upgrade grafiky nebude asi kvůli těsným rozměrům úplně bezproblémový.