Gigabyte má novou Mini-ITX desku s čipsetem H81 pro ty, kdo chtějí slot PCI

0

Několik týdnů je zde s námi už faceliftová generace procesorů Haswell Refresh a také nové desky s čipovými sadami Z97 a H97. Společnost Gigabyte ale nyní vydala rovněž novou desku platformy LGA 1150 se starou lowendovou sadou H81 (Intel totiž v devítkové řadě pro tyto cenové relace nic nového nepřipravil). Jde o model H81N-D2H v malém provedení Mini-ITX. Takové základní desky sice na trhu již dávno máme, v tomto případě ale novinka vyplňuje určitou specifickou niku, kterou běžné Mini-ITX modely neuspokojují.

Deska používá tradiční napájení zdrojem ATX a procesor usazený do patice LGA 1150 bude živit třífázová napájecí kaskáda bez přídavného chlazení. Ačkoliv je použita sada H81, v desce mají podle seznamu podporovaných CPU běžet i „Devil‘s Canyony“ Core i5-4690K a Core i7-4790K, ovšem bez možnosti taktovat. Z čipové sady jsou vyvedeny čtyři porty SATA, z nichž ale jen dva bílé umí režim 6 Gb/s. Portů USB 3.0 nabízí model jen dva, zbývající dvojice je jen USB 2.0 (a také vývody na desce už nabízí jen další dva porty 2.0).

 

Potřebujete PCI?

Zvláštností modelu H81N-D2H je, že má v pozici svého jediného slotu pro karty vyvedeno „starosvětské“ PCI místo modernějšího PCI Express ×16, určeného obvykle pro instalaci grafiky. Cílem této desky jsou tedy uživatelé, kteří počítají jen s integrovaným GPU a naopak potřebují možnost připojit nějakou starší kartu typu PCI. Na zpětnou kompatibilitu s historií je myšleno také tím, že na PCB je přítomen vývod pro přidání paralelního portu (pro tiskárnu) a sériového portu. A částečně i tím, že jsou na zadním panelu postaru dva konektory PS/2.

Základní deska Gigabyte H81N-D2H. Pro uživatele potřebující slot PCI ve formátu Mini-ITX
Základní deska Gigabyte H81N-D2H. Pro uživatele potřebující slot PCI ve formátu Mini-ITX

Zvuk a Ethernet Gigabyte vybavil tradičně čipy Realtek (kodekem je ALC887). Co se audia týče, je pozitivní přítomnost vývodu S/PDIF, když už se pro něj nenašlo místo na zadním panelu s třemi jacky. Poněkud rozporuplné je to u obrazových výstupů, které jsou tři: analogový výstup dnes už spíše do počtu, HDMI a DVI. HDMI sice umí 4K při 30 Hz, DVI ale není typu dual-link a nepodporuje proto rozlišení 2560 × 1600, ale jen obyčejné „Full HD“. Jelikož do desky nedostanete dedikovanou grafiku, mohli si snad tuto úsporu v Gigabyte odepřít.

 

České vyhledávače cen zatím desku H81N-D2H ve svých databázích neregistrují. Model už ale mají prodejci v Německu, u nichž se prodává od 58–59 EUR. Pokud by cena seděla i u nás, stála by novinka okolo 1600 CZK, tedy o něco méně, než blízký příbuzný H81N se slotem PCI Express ×16.

Zdroj: Gigabyte

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář