Gigabyte má první desku s Thunderboltem 2, bohatě vybavenou Z87X-UD7 TH

0

V srpnu (auguste) jsme zde psali o desce Z87-Deluxe/Quad od Asusu, což byla první základovka s certifikovaným Thunderboltem 2. Také firma Gigabyte, která s Asusem tvoří mezi výrobci základních desek vedoucí dvojku, v současnosti přidává do nabídky vlastní kousek s druhou generací rozhraní Thunderbolt. Jde o čerstvě certifikovaný model Gigabyte Z87X-UD7 TH. Vedle dvou portů Thunderbolt 2 nese tento model spoustu další nadstandardní výbavy.

Deska je samozřejmě určena pro procesory generace Haswell do socketu LGA 1150 a používá čipovou sadu Intel Z87. Aby se dala použít pro SLI či CrossFire čtyř karet, je vybavena přepínačem PLX8747, který rozděluje linky z řadiče v procesoru. Celkem je osazeno pět slotů PCI Express 3.0 plné délky, z nichž dva mají maximálně osm linek; kapacitu všech pochopitelně nelze využít najednou. Šířka PCB (celkem deska měří 305 × 264 mm) o dva centimetry přesahuje obvyklý rozměr formátu ATX, takže technicky vzato se už jedná o model formátu E-ATX. Dnešní skříně by s tím ale prakticky nikdy neměly mít problém.

Základní deska Gigabyte Z87X-UD7 TH
Základní deska Gigabyte Z87X-UD7 TH

Gigabyte tento model jasně míří do highendu. Zpracován je v provedení Ultra Durable 5 Plus, firma se chlubí vedle vyššího obsahu mědi v PCB už třeba i vyšším obsahem zlata v socketu pro CPU. Napájení je řešeno digitálními regulátory PowIRstae IR3550. Pro přetaktování je na PCB rovnou devět tlačítek (vedle resetu) i displej a přepínače pro vypnutí slotů PCI Express. Deska také nese devět konektorů pro připojení ventilátorů (sedm by mělo být regulovatelných). Deska sice nemá Amp-Up Audio, zvukový kodek Realtek ALC898 je ale stále nadstandardní, a navíc je s ním osazen i sluchátkový zesilovač (specifikace ale neuvádějí, jaký).

 

Podporu Thunderboltu 2 poskytuje řadič Intel DSL5520, z něhož jsou na zadním panelu vyvedeny dva porty. Oproti první revizi Thunderboltu dokáže nová generace sloučit dva kanály každého portu, takže lze celkově použít přenosovou rychlost až 20 Gb/s. Tyto porty lze použít i pro výstup obrazu z integrované grafiky, měly by podporovat DisplayPort 1.2, což umožňí rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu. Jinak jsou na desce osazeny také dva výstup HDMI.

Možnosti dalšího rozšíření jsou také štědré – na desce je celkem deset konektorů SATA (všechno 6 Gb/s), šest z čipové sady Z87 a čtyři z přídavného řadiče Marvell 88SE9230. Deset je i portů USB 3.0 (čtyři jsou opět realizovány pomocí řadičů – dvojice Renesas uPD720210), z čehož šest je na zadním panelu.

Základní deska Gigabyte Z87X-UD7 TH
Základní deska Gigabyte Z87X-UD7 TH

Z87X-UD7 TH je vybavena dvojicí gigabytových síťových adaptérů Intel (konkrétní model bohužel není uveden), což potěší všechny nepříznivce běžných Realteků. Součástí dodávky je i bezdrátový modul, který umí Wi-Fi 802.11 ac a Bluetooth 4.0. Jedná se o klasický krátký modul mini PCI Express, osazen je ale na samostatné kartě do slotu PCI Express ×1.

Tento model již mají v cenících i naše obchody. Prodává se za nepříjemně vysoké ceny začínající od 13 000 CZK. Deska byla prvně k vidění již na Computexu v červnu (júni), nicméně získání certifikace pro Thunderbolt 2 se očividně protáhlo. S plnou parádou tedy Z87X-UD7 přichází až nyní v zimě.

Zdroje: Gigabyte (1, 2), AnandTech

Ohodnoťte tento článek!