Gigabyte na Computexu: Ultra Durable 5 a výroba základních desek

0

Během Computexu jsme dostali příležitost účastnit se i tzv. Gigabyte factory tour, která zahrnovala návštěvu továrny a také VIP akce pro všechny světové novináře konající se v 36. patře třetí nejvyšší budovy světa Tchaj-pej 101. V prvních dvou kapitolách této reportáže se podíváme na to, co Gigabyte představil nového a na co se lidé mohou těšit.

Na předváděčce s názvem Gigabyte VIP Media Suite jsme měli možnost potkat se se zajímavými lidmi jak z vývojového týmu, tak i z vedení. K dispozici bylo několik demonstračních stanic například pro Ultra Durable 5, Thunderbolt, Auto tuning a mnoho dalšího. Asi nejvíce pozornosti se věnovalo právě novému „standardu“ Ultra Durable 5, který se zatím u dosud prodávaných základní desek neobjevil.

Gigabyte Ultra Durable 5

Co zákazníkům Ultra Durable 5 slibuje? Opět desku plošných spojů s dvěmi uncemi mědi, kondenzátory s pevným dielektrikem, MOSFETy s nižším odporem přenosového kanálu, ale nově i kvalitnější napájecí kaskádu s integrovanými obvody PowlRstage IR3550 od společnosti International Rectifier a digitálním regulátorem PWM.

Oč se vlastně jedná? Jestli vám něco řekne název DrMOS, obvody, které integrovaly Low a High MOSFETy a také MOSFET driver, již z velké části víte, čemu se IR3550 podobá. Řešení od International Rectifier však má přinést mnohem lepší provozní vlastnosti, delší životnost a v neposlední řadě má zvýšit proudové možnosti napájecí kaskády základní desky.

Každá fáze s IR3550 dokáže totiž dodat proud o hodnotě až 60 A. Pokud tedy máte takovou běžnou základní desku s osmifázovým napájením procesoru, dokáže mu dodat při napětí 1,2 V nějakých 570 wattů.

Aby Gigabyte prokázal lepší provozní vlastnosti, přichystal tři sestavy (jednu se základní deskou Gigabyte a napájecí kaskádou obsahující obvody od International Rectifier, další dvě s konkurenčními základními deskami) uzavřené v plexi boxech bez jakéhokoliv „umělého“ průtoku vzduchu. Boxy obsahovaly pouze otvory pro ventilátory, které však byly neosazené. Ke chlazení procesoru Intel Core i7-3770K sloužily all-in-one vodní chlazení Corsair H80, které však měly druhou stranu radiátoru zaslepenou, aby se přes něj nedostával do boxu vzduch.

Gigabyte představuje nové technologie

Nejzajímavější základní desky + Intel Thunderbolt

Nejzajímavější základní desky + Intel Thunderbolt

Gigabyte Z77X-UP7

Mezi ty nejzajímavější jsem nakonec musel zařadit hned několik desek. Začněme asi tou nejextrémnější. Gigabyte představil nový model Z77X-UP7, který, jak podle fotky zřejmě usoudíte, není určen pro běžné smrtelníky, ale naopak overclockery a pravověrné nadšence do počítačových komponent.

Mezi hlavní rysy tohoto modelu jistě patří extrémní napájecí kaskáda o 32 fázích. Byť je zdvojená, stále se jedná o něco nevídaného. Nutno podoktnout, že Asus na Computexu představil základní desku Wolverine se čtyřicetifázovou napájecí kaskádou procesoru, ale na rozdíl od Gigabyte Z77X-UP7 není přímo určena pro extrémní přetaktování, respektive tomu nic nenasvědčuje.

V obou případech se však jedná především o marketingový boj, jelikož i pro extrémní přetaktování procesorů Intel Ivy Bridge stačí mnohem menší počet fází, čemuž důkazem aktuální rekord 7089 MHz na základní desce Gigabyte Z77X-UD3H.

Gigabyte X79S-UP5 WiFi

Ač by se podle názvu mohlo zdát, že se jedná o model s čipovou sadou Intel X79, není tomu tak. Je totiž osazen serverovou Intel C606. Proč vlastně to? Právě proto, že se jedná o základní desku určenou do serverů, případně pracovních stanic.

Osadit lze procesory Intel Core i7 i Xeon, operační paměti s korekcí chyb (ECC) a k dispozici je i datové rozhraní SAS určené pro serverové pevné disky. X79S-UP5 (S v názvu znamená server) se mimojiné ve VIP salónku nacházela i v pracovní stanici obsahující osm disků SAS a dvě profi karty Nvidia Quadro a Nvidia Tesla.

Názorná ukázka rychlosti spočívala v testu Iometer, který ukázal výsledek 7240 operací za vteřinu a propustnost 7,07 Gb/s, přičemž nejpomalejší odezva byla 0,218 ms.

Gigabyte F2A85X-UP4

Naprostou novinkou pro dosud nevydanou platformu AMD Trinity byla základní deska F2A85X-UP4. Zřejmě se bude jednat o jeden z nejvyšších nebo vůbec nejvyšší model pro Trinity a tomu odpovídá i výbava. Kromě šesti portů USB 3.0 nabízí další „hromadu“ USB 2.0, všechny dnešní používané grafické výstupy D-Sub, DVI, HDMI, DisplayPort, podporu Lucid Virtu MVP nebo také CrossFireX integrované a dedikované grafické karty.

O napájení procesoru se stará osmifázová kaskáda, která by měla APU dodat i při extrémním přetaktování dostatek „šťávy“. S nějakými vysokofrekvenčními paměťovými moduly by také problém být neměl, jelikož základní deska podporuje nativně minimálně 2400MHz modely.

Pro připojení pevných disků je k dispozici sedm interních konektorů SATA 6 Gb/s a jeden externí eSATA 6 Gb/s. Přínos Virtu vidím u této platformy jedině v přepínání mezi integrovaným čipem AMD a dedikovanou grafickou kartou Nvidia, jelikož AMD pro přepínání mezi svými integrovanými a dedikovanými grafickými kartami již řešení má.

Intel Thunderbolt

Asi nejdiskutovanějším tématem bylo rozhraní Intel Thunderbolt. Mnohým z vás jej jistě nemusím představovat. Není to tak dlouho, co jej využíval snad jen Apple a teprve nedávno se začalo objevovat i u základních desek s LGA 1155. Vůbec první dostupnou deskou s Thunderboltem byla MSI Z77A-GD80.

Na Computexu představil své řešení taktéž Asus, který na to však šel s rozšiřující kartou do slotu PCIe a jen u dvou základních desek bude toto rozhraní integrováno. V obou případech bude k dispozici pouze jeden port. Gigabyte se na to vrhnul po hlavě a jeho základní desky s Intel Thunderbolt (v modelovém označení se nachází dvojice písmen TH na konci) budou mít tyto porty dva.

Zda je to v dnešní době využitelné, to se asi ptalo mnoho novinářů. Dokonce tento dotaz padl i při interview s vysoce postavenými lidmi z Gigabyte. Údajně by již brzy mělo dojít ke zlevnění kabelů pro rozhraní Thunderbolt, jelikož dnešní cena 1000 Kč za dvoumetrový kabel je opravdu extrémní, a také by se mělo objevovat stále více zařízení s ním. Zda to tak opravdu bude, tomu musíme nechat chvíli čas.

Jak se vyrábí základní desky v továrně v Nan-Pingu

Jak se vyrábí základní desky v továrně v Nan-Pingu

Součástí této akce byla i návštěva jedné z továren Gigabyte v Nan-Pingu, která se nachází v oblasti Taoyuan na Tchaj-wanu. Je to jedna ze čtyř továren této společnosti a jedna ze dvou na Tchaj-wanu. Tou druhou je Ping-Jen a zbylé dvě se nacházejí na území Číny v Ning-Bo a Dong-Guan.

V této továrně jsme již před čtyřmi lety byli a pokud byste si chtěli srovnat, jak se v ní vyráběly základní desky tehdy s tím, jak se vyrábí dnes, můžete si zpětně přečíst reportáž.

Slouží především k výrobě základních desek vyšší střední třídy a high-endu, byť v době naší přítomnosti se na jedné z linek zrovna vyráběl model H61M-DS2, ale to byla asi pouze výjimka. V současné době v továrně v Nan-Pingu pracuje okolo tisícovky lidí.

Maximální měsíční produkce základních desek je 250 tisíc kusů, grafických karet 50 tisíc kusů, serverových komponent 5 tisíc kusů, mobilních telefonů 10 tisíc kusů, celých serverů 5 tisíc kusů a notebooků 10 tisíc kusů.

Pojďme se podívat na strukturu této výroby. Celá budova má osm pater a výroba začíná v sedmém (v osmém jsou například konferenční místnosti a kanceláře).

  • 7. patro – SMT (nanesení pájecí pasty, osazování součástek na plošné spoje, pájení a testování)
  • 6. patro – montáž telefonů a telekomunikačních produktů
  • 5. patro – DIP (manuální osazování součástek základních desek, pájení vlnou, optická kontrola, osazení chladičů, testování)
  • 4. patro – DIP (manuální osazování součástek grafických karet, pájení vlnou, optická kontrola, osazení chladičů, testování)
  • 3. patro – montáž notebooků a serverů
  • 2. patro – formování krabic, přikládání příslušenství, zabalení
  • 1. patro – recepce, sklady,…

Před vstupem k výrobním linkám v sedmém patře musíte projít „odprašovací“ komorou, ve které vás ze všech možných i nemožných úhlů ofoukne několik trysek (bohužel se v naší výpravě novinářů nenacházela žádná slečna se sukní). Poté vstoupíte do části SMT, kde se na hotové plošné spoje nanese pájecí pasta, rychloosazovací stroje osadí součástky SMD a poté komponenta projíždí dlouho „zapékací“ komorou.

Gigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping Factory

Poté následuje v tomto stádiu výroby už jen vizuální kontrola přes speciální šablony, kde pracovnice zjistí, zda nějaká součástka nechybí a kontrola správného propojení součástek. V případě grafických karet probíhá ještě automatizovaná optická kontrola.

Gigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping Factory

V pátém patře jsme si prohlédli manuální osazování zbývajících součástek, jakými jsou různé konektory, sloty, výstupy I/O panelu, ale také kondenzátory, cívky, apod. Jednoduše vše, co nebylo osazeno v části SMT. Nutno říct, že tahle práce musí být z psychické stránky dosti namáhavá, jelikož ze mě by se po osmi hodinách osazování kondenzátorů asi stal blázen.

Gigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping FactoryGigabyte Nan-Ping Factory

Jakmile mají základní desky všechny součástky, procházejí pájení vlnou. Následně jsou ochlazeny na páse několika ventilátory. V dalším kroku již jen zaměstnankyně provádí vizuální kontrolu pájení, případně opravují drobné chybky mikropáječkou a kontrolují součástky opět přes speciální šablonu. Před testovací částí se ještě přišroubuje uchycovací mechanizmus procesoru. Než základní deska dojde k testům funkčnosti, je potřeba ji oštítkovat, aby byla identifikovatelná.

Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory

Testování funkčnosti spočívá v namontování procesoru a operačních pamětí, vložení do jakéhosi boxu, který má „napevno“ uchycen chladič procesoru a rozšiřující karty. Dále se musí ke konektorům I/O panelu připojit všechny možné kabely a nakonec se spustí automatický test, který překontroluje vše, co má.

Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory

V případě, že se objeví nějaká chyba, je základní deska předána na speciální pracoviště, kde ji přeměří podle toho, kde se vyskytla chyba a případně ji opraví, pokud to jde (typicky například špatný kontakt při pájení).

Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory

Poslední část s balením už asi není potřeba nějak moc popisovat, fotografie mluví za vše. Prvně se naohýbají krabice, do kterých se následně vloží základní desky a přidá se příslušenství. Krabice se musí taktéž patřičně oštítkovat.

Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory Gigabyte Nan-Ping Factory

V případě, že byste chtěli celý výrobní postup vidět v audiovizuální podobě, podívejte se na následující záběry, které pořídila OverclockingTV před téměř dvěmi lety.

Ohodnoťte tento článek!