Gigabyte představil svůj první NAS, GR-EZI04H. Obstojí proti zavedeným značkám?

0

Asi by bylo nošením dříví do lesa vysvětlovat, že Gigabyte zdaleka není jen výrobcem základních desek. Tentokrát se tchajwanská společnost rozhodla zkusit štěstí v segmentu síťových úložišť (NAS) pro domácnosti a malé podniky. Vlastně proč ne: výrobci NASů se rekrutují z několika souvisejících oblastí – typicky jsou to výrobci pevných disků, kteří mají zkušenosti s externími HDD (Western Digital, Seagate, Fujitsu), výrobci routerů a jiného síťového vybavení (Zyxel, D-Link), avšak NASy nabízí i firma Shuttle, jejíž „profesní background“ je stavba malých a úsporných (barebone) počítačů.

Přejděme tedy ke specifikacím Gigabyte Home NAS GR-EZI04H. Zařízení je vybaveno dvoujádrovým procesorem Intel Atom D2500 s taktem 1,8 GHz a namísto klasického PCH NM10 použil starší jižní můstek ICH10R, který svého času dělal společnost severním můstkům řady Eaglelake (P45, G45 a spol.) a Ibex Peak (P55). ICH10R nabízí čtyři porty SATA 3 Gb/s, taktéž i GR-EZI04H má za zamykatelnými dvířky čtyři vertikálně orientované šachty na 3,5″ disky.

Gigabyte ale svůj NAS vybavil i dvěma porty gigabitového Ethernetu a řadičem USB 3.0. Na zadním panelu je vyveden i konektor VGA, úložiště tak zastane i úlohu nouzového počítače. Sluší se ještě dodat, že operační systém – na výběr jsou Windows Home Server 2011 a Embedded Linux – je umístěn na SSD ve slotu mini PCIe. Dva větráky mají průměr 60 mm, rozměry celé skříně jsou 220 × 183,5 × 146,5 mm a zařízení bohužel nemá integrovaný napájecí zdroj, šťávu odebírá skrz externí cihličku o jmenovitém výkonu 90 W.

 

Co ale dělá z dobrého kusu železa dobrý NAS? Pochopitelně software. Informace o něm jsou v případě Gigabyte GR-EZI04H dost kusé. Podle techPowerUp má výrobce vlastní aplikaci, která nenabízí příliš mnoho pokročilých fíčur, ale běžné funkce zvládá. Na stránce produktu se dozvíme, že NAS se ovládá přes webové rozhraní, skrz které se spouští streamování multimédií, a že ve výbavě je i správce stahování a klient P2P sítě BitTorrent.

Zdroj: Gigabyte, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!