Gigabyte Radeon HD 6850: lepší a lepší…

0

Dnes vyšly nové Radeony HD 6850 a 6870. Z prvních dojmů lze říci, že u uživatelů zabodují poněkud lépe než jejich předchůdci, zejména kvůli vysokému výkonu v nízké cenové hladině.

Gigabyte se jako řada jiných výrobců, jmenovitě zatím například Sapphire či Asus, pustil do přípravy své karty a představuje svůj Radeon HD 6850, který se chlubí zejména chladičem Windforce 2X. V čem vyniká?

Radeon HD 6850 v podání Gigabytu by měl být při stejném hluku lépe chlazen, čili prakticky to samé, čím se chlubí většina nereferenčních chladičů. Dva ventilátory s PWM regulací ofukují pasiv protkaný měděnými heatpipe, a listy pasivní části jsou vlastně zahnuty do jakéhosi protiturbulenčního tvaru. Při stejném hluku tak venntilátory vyvinou až dvakrát vyšší průtok vzduchu. Procenta neberte jako dogma, Gigabyte počítal trochu šibalsky:

Jak vidíte, samozřejmě se nepočítá s absolutní teplotou, ale dokonce zde nezačínáme ani na nule Celsiovy stupnice. Grafy začínají na 27°C a počty začínají také tam, 29,5 % je tedy rozdíl mezi dvěma pruhy grafu, který ani zdaleka nezačíná na nule 🙂 Na druhou stranu, patnáctistupňový rozdíl přeci jen stojí za řeč.

Karta má referenční parametry, to jest jádro Barts s 960 stream procesory (5D supersk. jednotky) na frekvenci 775 MHz a 1 GB pamětí typu GDDR5 na 256bitové sběrnici v efektivní rychlosti 4000 MHz. Jak můžete vidět v naší recenzi a jak Gigabyte nastínil i ve své prezentaci, výkon karty by měl zhruba oscilovat kolem výkonu GeForce GTX 460 1 GB, spíše o něco výše. Karta není příliš náročná na elektřinu, vystačí si s jedním PCIe šestipinem.


Obligátní technologie – karta podporuje DirectX 11 a OpenGL 4.1 (driver bude připravený až v roce 2011), všechny krásné věci jako HD3D, EyeFinity, CrossFireX a vkládá se do slotu PCI Express 2.1 ×16 (starší verze samozřejmě podporuje taky).

Z portů najdete na I/O plechu DVI-D, DVI-I, HDMI 1.4a a DisplayPort 1.2. Karta začíná na příjemné ceně kolem 4500 Kč.

Zdroj: Gigabyte TZ

Ohodnoťte tento článek!