Gigabyte rozšířil řady zmrzačených HD 7750, přidává nový model s DDR3

0

S uvedením HD 7750 jsem v tichosti doufal, že paměti DDR3 na grafických kartách už budou minulostí a zůstanou jen na nejlevnějších lowendových grafikách s čipy předchozích generací za pár stovek. Výrobci karet nicméně nedbali na marketingové pozicování Radeonů HD 7750 do nižší střední třídy a i z HD 7750 udělali starý dobrý lowend. Tedy výkonem, cenou přesahující dva tisíce stále zůstává spíše v nižší střední třidě. 

Gigabyte zařadil do nabídky nový 2GB Radeon HD 7750 s pamětmi DDR3. Rozšíří tak řady karet, před kterými je záhodno spíše varovat. Výrobci to asi nemůžeme zazlívat, konkurence nabízí podobné produkty také a gigabajt paměti na grafice navíc je oblíbeným trumfem v rukou prodavačů hypermarketových sestav, kteří nějaký výkon neřeší. A když se najde někdo, kdo to koupí, byla by hloupost to nevyrábět, že.

 

Karta s produktovým značením GV-R775D3-2GI je už druhým modelem s DDR3, který výrobce nabízí. Starší varianta má jádro přetaktované na 850 MHz, pročež dostala modelové značení GV-R775OC-2GI. Nakolik vám poznámka overclocked u karty s jádrem přetaktovaným o 50 MHz a pamětmi na méně než polovičním efektivním taktu připadá korektní, nechám na vás.

Nový model má už jádro jen na referečních 800 MHz, paměti běží na stejných 1600 MHz jako u OC modelu (u modelu s 1 GB GDDR5 jsou paměti taktované na 5400 MHz efektivně). Praktický přínos 2 GB paměti je u karty s výkonem HD 7750 je minimální, použití pomalých DDR3 ale znamená výrazný propad výkonu, který není ani zdaleka adekvátní tomu, co ušetříte. Protože je jen o málo levnější než karty s GDDR5, výsledkem je výrazně horší poměr cena/výkon.

 

Dalším „vylepšením“ oproti normální HD 7750 je konfigurace výstupních konektorů. Kombinace čtyř konektorů Dual-link DVI-I, DVI-D, HDMI a D-sub nabízí zdánlivě více možností než kombinace tří konektorů Dual-link DVI-I, HDMI a DisplayPort, jenže u levnějších karet nebývá za baterii konektorů snaha výrobce nabídnout více výstupů, ale naopak ušetřit za dodávané redukce. Absence DisplayPortu znamená, že na kartě zprovozníte současně nanejvýš dva monitory, zatímco k referenční HD 7750 lze připojit tři.

U některých modelů Gigabyte se stává, že má-li výrobce v nabídce přetaktovanou a nepřetaktovanou variantu s malým rozdílem v ceně, v nabídce našich obchodů najdete (převážně) jen ten výše taktovaný. Pokud se tedy do obchodů dostane i nový nepřetaktovaný model, dá se předpokládat, že bude o nějakou stokorunu levnější než stávající GV-R775OC-2GI, který je k mání za nějakých 2100 korun s daní.

Zdroj: Gigabyte

Ohodnoťte tento článek!