Gigabyte se brání útokům MSI

0

Před necelými dvěma týdny se MSI do Gigabyte dost tvrdě obulo, když napadlo oznámení, že všechny desky Gigabyte řady 6 podporují nové rozhraní PCIe 3.0 a stačí k tomu update BIOSu. Reagovalo tak na otázky, které jsme si kladli už v době oznámení Gigabytu a ke kterým se samotný výrobce nevyjadřoval.

Předmětem sporu byly především desky vybavené více než jedním slotem PCIe ×16 s podporou režimu 2× PCIe ×8. Ty mají na cestě ke druhému slotu přepínač, který přesměrovává linky buď do prvního slotu PCIe ×16 (pokud je v PC osazená jen jediná grafika), nebo do druhého, pokud jsou v počítači dvě grafické karty. Potom linky rozdělí mezi oba sloty tak, že běží v režimu 2× ×8.

Starší přepínače, které se používaly pro PCIe verze 2.0 (čipy Pericom série 2400, které na deskách používal Gigabyte) totiž zvládají běžet jen při rychlosti 5 GHz, zatímco pro PCIe 3.0 je zapotřebí nová generace můstků (Pericom řady 3400, kterou u posledních revizí desek osazuje MSI), která je už na PCIe 3.0 a frekvenci 8 GHz připravená. Pro podporu PCIe 3.0 je prý zapotřebí ještě použít odlišné kondenzátory s kapacitou 220 μF a odpory 4K7Ω, zatímco Gigabyte používá kondenzátory o kapacitě 100 μF a rezistory s odporem 1KΩ.

Při testech, které v reakci na prohlášení Gigabyte dělalo MSI, se třeba na modelu GA-P67A-UD4-B3 deska při diagnostice tvářila, že aktivních je jen osm linek, které navíc běží v režimu PCIe 1 (otázka ještě je, o který slot vlastně šlo).

Na reakci Gigabyte na dloubanec od MSI jsme si nakonec počkali dost dlouho (zejména s ohledem na to, že jde o jednoduchou pětistránkovou prezentaci, která říká jen to, co si většina lidí myslela a některé otázky nechává pořád otevřené).

V úvodu se výrobce zmiňuje, že zprovoznit PCIe 3 na stávajících deskách může díky svým pětadvacetiletým zkušenostem a výjimečným dovednostem svého výzkumného a vývojového oddělení, zvláště v oblasti vývoje BIOSu. PCIe třetí generace má fungovat v kombinaci 22nm procesorů s posledními revizemi BIOSů.

Dole na stejném slajdu se krčí šedivá poznámka menším písmem, že modely Z68X-UD7-B3 a P67A-UD7/P67A-UD7-B3 PCIe 3.0 nepodporují. V původní tiskové zprávě ale ještě byly mezi vyvolenými (viz tato tabulka), v její současné podobě už je ale nenajdete, Gigabyte ji v tichosti zpětně revidoval po vzoru známého románu od Orwella. Paradoxně jde o nejlépe vybavené modely doplněné můstkem nForce 200, který přidává další linky PCIe 2.0 pro třetí „dlouhý“ slot na grafické karty.

S ohledem na různé návrhy desek je několik způsobů, jakými je podpora PCIe 3.0 implementovaná.

O nejjednodušší, a nejspíš je nutné říct, že pravděpodobně i jedinou plnohodnotnou variantu, jde v případě, že má deska jediný slot PCIe ×16 a nepodporuje multi-GPU řešení s režimem 2× ×8. Taková totiž nepotřebuje přepínač, takže k tomu, aby všechny linky běžely plnou rychlostí a řešení dosáhlo deklarované maximální teoretické propustnosti, žádné čipy po cestě nebrání.

Další možností je, že je deska osazená novým přepínačem, který už rychlosti potřebné pro PCIe 3.0 zvládá. V takovém případě vše funguje obdobně jako u PCIe předchozí generace, tedy šestnáct linek se rozdělí mezi dva sloty. Výrobce bohužel neuvádí, zda a které desky jsou už novou generací přepínačů vybavené.

Třetí řešení, které výrobce označuje jako „Gigabyte Exclusive“, se bude týkat většiny lépe vybavených desek – polovinu linek, které vedou přes přepínač do obou slotů, BIOS jednoduše odstaví. Slot PCIe B bude v režimu PCIe 3.0 jen na ozdobu. Zbývajících osm linek, které vedou mimo přepínač do prvního slotu, zůstane funkční. Je to ale scénář, kterého jsme se obávali nejvíc. Ve výsledku totiž sice dostaneme podporu dvakrát rychlejší PCIe 3. generace, ale řadič k němu bude přistupovat sběrnicí s poloviční šířkou ×8. Celková propustnost bude tedy obdobná, jako u slotů PCIe 2.0 ×16.

Ve výsledku se tedy dá říct, že nejlépe na tom budou paradoxně nejlevnější desky bez rozbočovače umožňujícího rozdělení linek do dvou slotů, a nejhůře drahé a nejlépe vybavené modely, které doplatí na přítomnost nForce 200. Není také zcela jasné, jak poznáme, které desky Gigabyte jsou osazené novým můstkem a PCIe 3.0 na nich poběží plnou rychlostí a které podporují PCIe 3.0, ale jen s poloviční šířkou.

Zdroj: TechPowerUp, Gigabyte

Ohodnoťte tento článek!