Gigabyte vydává nové disky UD Pro SSD, lákají na delší záruku a životnost

Disky Gigabyte UD Pro SSD druhé generace mají kapacity 256 GB až 1 TB a dostaly proti předchůdcům pětiletou záruku a 96vrstvou TLC NAND s delší životností.

5

Před pár lety používala firma Gigabyte při propagování základních desek slogan Ultra Durable, pod kterým se mínilo použití kvalitnějších komponent zajišťujících delší životnost. Ve zkratce „UD“ se to objevuje u některých modelů desek dodnes, ale firma také nabízí disky, které toto označení nesou: Gigabyte UD Pro SSD. Od těch nyní přichází na trh nová řada, která se také na zvýšenou životnost láká jako na svojí devizu. I když je třeba říct, že se tu nebavíme o nějakém radikálním navýšení záruky proti konkurenci.

SSD Gigabyte UD Pro byly již nějakou chvíli na trhu v 256GB a 512GB verzi (jde o SATA disky s přesným označením GP-GSTFS30256GTTD a GP-GSTFS30512GTTD). Nyní ale firma uvádí nové odlišné modely, které nesou stejné jméno, ale budou v kapacitách 256 GB, 512 GB a 1 TB. Gigabyte je bohužel nějak neodlišuje od předchozí řady, takže při koupi bude nutné dívat se na produktový kód, který je u novinek GP-UDPRO256G, GP-UDPRO512G a GP-UDPRO1T. Jde stále o SATA disky, ale specifikace se dost liší.

Použitý by měl být řadič Phison S10 a disky používají mezipaměť DRAM (256 MB u všech modelů), v rámci možností rozhraní SATA by tedy měla být rychlost slušná. Jako paměť jsou použité čipy 3D NAND se zápisem TLC od Kioxia (což je nové jméno Flashové divize Toshiby) s 96 vrstvami. To by měla být čtvrtá generace této technologie (BiCS4).

Gigabyte-UD-Pro-SSD-04
Gigabyte UD Pro SSD

Gigabyte pro všechny modely uvádí náhodný výkon 98 000 IOPS při čtení a 89 000 IOPS při náhodném zápisu, sekvenční čtení má běžet až na 550 MB/s a sekvenční zápis až na 530 MB/s. Podle toho se dají tato SSD odlišit od starých modelů (pro ty výrobce uváděl čtení 530 a zápis 500 MB/s).

A jak je to s tou v názvu implikovanou lepší životností (i když je třeba říct, že v názvu je jen ono „UD“, ani na webu se nikde o Ultra Durabilitě nemluví)? Gigabyte na tato SSD poskytuje garanci 750 TB zápisu pro 1TB model, 370 TB pro 512GB verzi a 175 TB pro 256GB disk. Zatímco celkem běžná SSD dnes mívají garantováno 600 cyklů, tento příděl odpovídá 750 přepsáním celého disku (každé buňky). Je to tedy o něco nadprůměrné číslo, ale nic ohromujícího.

Specifikace-pro-disky-Gigabyte-UD-Pro-SSD
Specifikace pro disky Gigabyte UD Pro SSD

Nicméně zlepšení je to proti zmíněným starším modelům, které nesly stejné jméno – tehdy Gigabyte dávalo záruku jenom tříletou a zapisovací garance byla cca na 400 kompletních přepisů. Tato čísla mohou samozřejmě být stanovena arbitrárně a výdrž použitých čipů by klidně mohla být podobná, ale pět let záruky už je rozhodně výhoda proti předchozí tříleté.

V tuto chvíli ještě nevíme, kdy se tato SSD objeví v obchodech a za kolik. Disky Gigabyte UD Pro se u nás prodávají, ale zatím je to jenom ona zmíněná starší řada. Asi nelze než si povzdechnout, že by bylo lepší, pokud by se odlišné generace hardwaru daly poznat přímo z názvu a výrobci takto nekomplikovali nákup.

Zdroje: techPowerUp, Gigabyte (1, 2, 3)

Gigabyte vydává nové disky UD Pro SSD, lákají na delší záruku a životnost
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů

5 KOMENTÁŘE

    • běžný, mírně náročnější uživatel „natočí“ za celou životnost disku 10-15TB, tohle bych jako problém neviděl. Já si původně taky myslel, že to problém bude – aspoň pro mě, když s velkými daty pracuji poměrně dost), ale pak jsem postupným upgradováním zjistil, že nakonec mám v PC 2x NMVe a další dva SATA SSD, a že se ta zátěž rovnoměrně rozděluje.
      Dokonce si myslím, že běžný uživatel neocení ani DRAM cache, naopak současným QLC modelům se radím vyhnout, tam ta penalizace zápisu (a malý objem TBW) už je poměrně velká, navíc rozdíl ceny proti 3D TLC modelům je mizivý.

        • 84TBW není u 5 let starého disku žádná extrémně vysoká hodnota, to je nějakých 17TBW ročně, měsíčně pak lehce přes 1TB. Je to samozřejmě víc, než u běžného/typického uživatele, ale nic, co by SSD nezvládlo.