Gigabyte uvádí desku H81M-WW. Slibuje lepší integrované audio v lowendu

0

Integrované audio na základních deskách nebývalo nikdy nějak přehnaně kvalitní. V dnešní době se výrobci často snaží jeho implementaci nějak pozvednout a vylepšit. To ale platí obvykle jen pro luxusnější modely, kde se různé nadstandardní zvukovky stávají příležitostí k zatraktivnění výrobku mezi konkurencí. Pokud nepotřebujete dražší desku určenou pro přetaktování či s extra funkcemi, máte obvykle smůlu. Firma Gigabyte ovšem nyní přišla s modelem, který se v tomto směru poněkud vymyká. Nese určité nadstandardní prvky v zpracování integrovaného audia, v ohledech ostatních jde ovšem o čistokrevnou lowendovou (a tedy lacinou) desku.

Jedná se základní desku H81M-WW rozměru mATX pro platformu LGA 1150 a procesory Haswell (či Haswell Refresh). Gigabyte ji založil na lowendovém čipsetu H81, a že je určena pro spodní patra nabídky, je hned jasné z osazení. Gigabyte sice stále avizuje komponenty Ultra Durable, mimo napájecí kaskádu – ta také není zrovna přehnaně robustní – ale můžete vidět elektrolytické kondenzátory, i když na kritických místech zůstaly ty s pevným dielektrikem. Deska má jen dva sloty DIMM pro instalaci paměti a čtyři porty SATA (z nichž dva umí režim 6 Gb/s), gigabytový Ethernet a dvojici portů USB 3.0 na zadním panelu. Kromě těchto základů zde ale co do výbavy skutečně není nic navíc.

Jak už bylo řečeno, smyslem existence modelu H81M-WW je nabídnout v oblasti nejlevnějších desek cosi jako nadstandardní audio – nesmíte ale čekat zázraky. Zaprvé Gigabyte použil technologii oddělení zvukové sekce na PCB izolační linií. Účelem tohoto opatření má být pochopitelně omezení rušení přicházejícího z ostatních částí desky. Údajně by také mělo být odděleno zemnění digitální a analogové části zvukového subsystému, opět proto, aby se zamezilo rušení.

Základní deska Gigabyte H81M-WW
Gigabyte H81M-WW: lepší audio pro lowend?

Dále má deska mít osazeny kvalitní kondenzátory určené přímo pro audio aplikace, a to výrobky značky Nippon Chemicon. Osazeny jsou celkem čtyři, což není tak mnoho (highendové desky mívají na PCB filtrační kondenzátory v dvouciferných počtech). Dopad na kvalitu audia si tedy příliš nedovolím posuzovat. Hlavní roli pak sehrává osmikanálový kodek Realtek ALC887, který se u levných desek používá ve většině případů. Výrobce u něj udává hodnotu odstupu signálu od šumu 97 dB (přehrávání), respektive 90 dB (narhávání). Čip by ale nejspíš neměl být v této desce slabým místem, stejné parametry má například i dražší ALC892. Výstup zvukovky pak zajišťují tři analogové jacky na zadním panelu. Co bohužel chybí, je digitální výstup S/PDIF, který by zrovna asi uživatelé starající se o kvalitu zvuku ocenili.

Základní deska Gigabyte H81M-WW

Kde má každopádně deska Gigabyte H81M-WW velkou slabinu, jsou výstupy videa – lépe řečeno výstup. Osazeno totiž není nic jiného než analogový DSUB, nic digitálního. Nepřítomnost HDMI či DVI bych označil za chybu přímo fatální – pokud se totiž o tento model někdo bude zajímat kvůli lepšímu zvuku, nejspíš mu nebude lhostejná ani kvalita obrazu. Místo toho Gigabyte líčí na uživatele žádající kompatibilitu se starými perifériemi – na zadním panelu je fyzicky paralelní port i port sériový, navíc jsou přítomny i dva konektory PS/2.

 

Za kolik se Gigabyte H81M-WW bude prodávat, bohužel zatím nevíme. Model zatím neregistrují ani tuzemské vyhledávače cen, ani jejich kolegové v eurozóně. Pokud nebude cena přemrštěná, nemuselo by jít o špatnou volbu pro levná PC – ovšem vzhledem k nepřítomnosti HDMI/DVi asi jen pro ty vybavené samostatnou grafickou kartou.

Zdroje: techPowerUp, Gigabyte

Ohodnoťte tento článek!