Gigabyte uvádí herní mini PC Brix Gaming s čtyřjádrovým APU a Radeonem R9 M275X

0

Pokud se vám zamlouvají miniaturizovaná PC, ale zároveň preferujete platformu procesorů a grafických karet AMD, má pro vás něco připravené společnost Gigabyte. Včera přidala do nabídky mini PC Brix Gaming, vybavené čtyřjádrovým APU generace Richland a dedikovanou grafickou kartou Radeon (ovšem úsporným mobilním modelem). Tento barebone byl před pár týdny k vidění na veletrhu CES, a to nejen ve stánku Gigabyte. Stejný hardware totiž pod svou značkou bude prodávat i Maingear, který na něm založí svou konzoli Steam Machine: krabičku Maingear Spark.

Srdcem počítače (lépe řečeno barebonu – pevný disk a paměť si do něj již nainstalujete sami) je procesor AMD A8-5557M, což je čtyřjádrové mobilní APU Richland s TDP 35 W. Základní takt CPU je 2,1 GHz, což může s turbem vystoupat až na 3,1 GHz. Čip má integrovánu grafiku Radeon HD 8550G s 256 stream procesory na taktu 554–720 MHz. Ta ale nepředstavuje hlavní grafickou sílu tohoto – dle názvu herního – počítače. Zabudován je ještě dedikovaný mobilní Radeon R9 M275X s 2 GB paměti GDDR5.

Gigabyte Brix Gaming s APU A8-5557M a Radeonem R9 M275X (GB-BXA8G-8890)
Gigabyte Brix Gaming s APU A8-5557M a Radeonem R9 M275X (GB-BXA8G-8890)

K této kartě AMD bohužel na svém webu zatím neuvádí žádné specifikace, dle číslování by ale snad mělo jít o kartu založenou na čipu Cape Verde – snad přeznačený Radeon HD 8850M či HD 8870M. Tyto modely měly 640 stream procesorů a 128bitovou paměťovou sběrnici. Teoreticky by se mohlo jednat i o přeznačený Radeon HD 8890M, který sám nebyl oficiálně uveden a informace o jeho parametrech se různí. Modelový kód krabičky je totiž GB-BXA8G-8890 – zde ale může jít čistě o náhodu. Měl by to ale každopádně být čip architektury GCN, což stojí v cestě jeho spřažení s integrovanou grafikou; tu by ale měl Radeon R9 M275X výkonem docela slušně převyšovat.

Gigabyte Brix Gaming s APU A8-5557M a Radeonem R9 M275X (GB-BXA8G-8890)

Skříňka Brixu Gaming měří 11,5 × 12,8 cm a vysoká je 6 cm, což jsou stále dosti kompaktní rozměry (počítač lze přimontovat zezadu na monitor držákem VESA). Uvnitř se skrývají vedle hlavního chladiče také ventilátory vyfukující vzduch ven bokem (můžete je vidět na snímku) a místo zbylo i na pozici pro 2,5″ pevný disk či SSD. Na desce je ale i slot mSATA pro další SSD. Plášť má docela živý červený odstín, v duchu tradiční barvy značky ATi (a dnes AMD). Ve stejné barvě lze ale mimochodem sehnat i Brix Pro založený na platformě Intel.

 

Jelikož hardware má Brix Gaming na poměry podobných krabiček nadstandardní, potěší, že jej výrobce opatřil výstupem DisplayPort (ve variantě mini). Můžete tedy připojit i monitor o rozlišení 4K; vedle toho je možné využít i standardní HDMI. Pro ostatní periférie jsou vyvedeny čtyři USB 3.0 (dvě jsou spolu se zvukovým výstupem umístěné vepředu) a nabídku portů uzavírá gigabitový Ethernet pro drátové síťování. Uvnitř má Brix Gaming ještě bezdrátový modul, takže umí též Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0.

Oficiálně firma Gigabyte uvedla mini počítač Brix Gaming včera, nicméně v české či evropské distribuci jej zatím vyhledávače cen neregistrují. Ani výrobce v oficiálních materiálech cenu neuvádí. Příliš nízkou bych osobně nečekal, neboť u kompaktních velikost se za rozměry vždy platí určitá přirážka, a u výkonného modelu tomu tak bude o to spíš.

Zdroje: Gigabyte (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!