Procesory Haswell-E patří do highendového segmentu PC, takže i základní desky pro ně určené jsou více či méně nabušené a prakticky vždy také používají plný formát ATX. Nicméně budou i uživatelé, kteří sice chtějí osmijádrové CPU, ale zároveň preferují menší rozměry. Pro takové jedince nyní Gigabyte uvádí na trh desku platformy X99 ve formátu microATX, model X99M-Gaming 5.

Zmenšený formát, navíc v kombinaci s poměrně velkým socketem LGA 2011-3 přináší logická omezení: na desku se vejdou jen tři sloty PCI Express ×16 (schopné SLI/CrossFire režimu ×16/×16/×8 nebo ×16/×8/×4, máte-li Core i7-5820K) a jeden PCI Express ×4. Zároveň jsou osazeny jen čtyři sloty DIMM pro paměti, i když to není tak docela vinou formátu, neboť PCB microATX je na šířku stejně velké jako běžné ATX. V další výbavě už ale deska nějakými „nedostatky“ netrpí.

Gigabyte kromě šesti portů SATA pro úložiště osadil také dvakrát SATA Express, zároveň jsou ale přítomny sloty M.2. Ty se nacházejí v „patrovém uspořádání“ šetřícím místo – vrchní je určen pro SSD (nabízí režim PCI Express 2.0 ×2, tedy přenosové rychlosti do 1 GB/s), spodní pak pro připojení bezdrátového modulu. Portů USB 3.0 je osm, z toho čtyři na zadním panelu. Tamtéž najdete také čtveřici žlutých portů USB 2.0, které mají mít napájení se sníženým rušením, užitečné pro připojení externího DAC. Síťový adaptér Ethernet je přítomen jen jeden, jde o gigabitový Atheros Killer E2201.

MicroATX deska Gigabyte X99M-Gaming 5 pro procesory Haswell-E

V souladu s tím, že jde o „lepší“ desku z kategorie Gaming, výrobce sáhl po své nadstandardní integrované zvukovce pojmenované Amp-Up Audio. Ta se sestává s kodeku Realtek ALC1150 s teoretickým odstupem signálu od šumu 115 dB, sluchátkového zesilovače, u nějž lze přepínat mezi režimem s vysokou a nízkou impedancí a navíc lze ještě měnit operační zesilovač, který je osazen v socketu. Filtrační kondenzátory jsou od Nichiconu, jacky jsou pozlacené a pro jistotu je osazen i optický S/PDIF. Čistě pro parádu má deska funkci Ambient LED – to je iluminaci pruhu vyznačujícího oddělenou audio část PCB okolo zvukovky. Toto osvětlení umí měnit intenzitu podle přehrávané hudby, například blikat podle „beatu“. Inu, pokrok nezastavíte.

Parádičky: Červená linka kolem audio části umí pulzovat nebo blikat do rytmu
Parádičky: Červená linka kolem audio části umí pulzovat nebo blikat do rytmu

Gigabyte se dále chlubí například kondenzátory s vysokou životností, údajně nadstandardním zlacením socketu a slotů DIMM a digitálními regulátory napětí PowIRstage. Deska není vyloženě přecpaná overclockerskými funkcemi, ale na PCB se našlo místo pro vypínač, tlačítko pro mazání CMOS a také stavový displej, užitečný pro diagnostiku spouštění PC.

 

V rozměrovém formátu microATX není na platformě X99 příliš velká konkurence, Gigabyte X99M-Gaming 5 by měla být jednou z mála takových desek. ASRock má podobné kousky X99M Extreme4 a Fatal1ty X99M Killer, Asus ani MSI zatím alternativu nenabízejí. Cenou desky X99M-Gaming 5 se výrobce sice nepochlubil, už ji však mají v nabídce různé evropské eshopy, které za ni požadují sumy od 200 EUR. Sporadicky se model dokonce už objevuje i u nás – za ceny začínající na nijak přívětivých 7000 CZK.

Zdroje: Gigabyte 1, 2

Ohodnoťte tento článek!