Gigabyte už má desky pro socketové Kabini. Formátu Micro ATX a s překvapením

0

Zřejmě příští měsíc by AMD mělo vydat procesory Athlon a Sempron na bázi APU Kabini. Zatímco původní APU této rodiny se vyrábějí jako čip BGA a pájí se na PCB, odvozené Athlony a Semprony se budou instalovat do nového socketu, pojmenovaného AM1 či také FS1B. Po desce MSI, vystavené na CES, se už objevily také první modely značky Gigabyte (na což nás na fóru upozornil del42sa, jemuž tímto děkuji). Firma je už vede na svém webu, takže si je můžeme představit se všemi podrobnostmi.

Jedná se o dvě poměrně podobné desky formátu Micro ATX (doufejme, že později přibudou i menší Mini-ITX). Začneme modelem AM1M-S2H. Deska používá napájení ATX zdrojem, nese dva sloty DIMM pro paměť DDR3 (1600 MHz, celkově má být podporováno až 32 GB); ECC není u pamětí podporováno. Osazeny jsou jen dva porty SATA 6Gb/s pro připojení úložišť. Deska nese dva sloty PCI Express ×1 a jeden slot PCI Express ×16, ten nicméně vládne jen čtyřmi linkami (jedná se o PCI Express 2.0).

Další rozšíření umožňují dva porty USB 3.0 na zadním panelu, porty USB 2.0 jsou zde další dva a šest jich lze přidat z interních vývodů. Pro připojení obrazovky je dvojí možnost: analogový port a digitální HDMI. Z toho lze dostat až rozlišení 4096 × 2160 bodů, jenže jen při obnovovací frekvenci 24 Hz (podle specifikací nicméně Kabini samotné nezvládá 4K při 60 Hz ani na DisplayPortu). Při standardních 60 snímcích zřejmě bude fungovat jen rozlišení 1920 × 1200 bodů.

Na zadním panelu je dvojice PS/2 (zřejmě aby nebylo třeba vyhazovat staré myši a klávesnice), pro zpětnou kompatibilitu jsou na PCB i vývody pro volitelné paralelní a sériové porty. Nechybí ani gigabitový Ethernet z produkce Realteku. Také integrované audio je od stejného výrobce (kodek ALC887). Na zadním panelu má vyvedené tři analogové jacky (lze ale připojit i čelní panel), Gigabyte nicméně na desku umístil i vývod pro digitální S/PDIF.

 

Druhý model, AM1M-S2P, bohužel postrádá výstup HDMI, monitor lze připojit jen analogovým portem. Sériový a paralelní port je zde rovnou vyveden vzadu (COM můžete mít ještě jeden z vývodu), ale jinak má tato deska konektivitu stejnou jako model S2H, včetně dvojice portů SATA 6 Gb/s. Jeden ze slotů PCI Express ×1 byl nicméně nahrazen slotem PCI. Tato deska je tedy očividně určená zejména pro uživatele potřebující zpětnou kompatibilitu se starším hardwarem. Na rozdíl od modelu S2H jinak deska S2P nemá žádné elektrolytické kondenzátory, vše je s pevným dielektrikem.

 

Čipsety jsou pryč, chladiče zůstaly…

Pokud jste se podívali na fotografie obou desek, možná vás už uhodily do očí pasivy osazené v místech, kde by se snad jindy nacházel jižní můstek – který Kabini coby čip typu SoC pochopitelně nepotřebuje. Na modelu S2H je jím kupodivu překryt čip SuperIO, který se stará o různá „legacy“ rozhraní. Ten nikdy chlazení nepotřeboval, což jen potvrzuje druhý model S2P, jenž jej ponechává holý. Tato deska má pod malým pasivem (pokud manuál nelže) pro změnu můstek, napojující na rozhraní PCI Express sběrnici PCI, ani zde by ale nemělo jít o natolik žravou záležitost. Napadá mě jediné vysvětlení: v Gigabyte pasivy osadili prostě proto, že jsou na ně zákazníci zvyklí. Zřejmě zavládla obava, aby ti neinformovaní při jejich absenci nepojali nedůvěru, že výrobce šidí chlazení čipsetu.

Zdroj: Gigabyte (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář