Gigabyte už má Radeon R9 Fury. S vlastním dlouhým PCB, WindForce 3X a také DVI

0

Při ohlášení finančních výsledků AMD za červenec až září padla informace, že prodej Radeonů s čipem Fiji a HBM byl v tomto období omezen objemem výroby. V tom možná spočívá důvod, proč bylo ze začátku karet Radeon R9 Fury s ořezaným (ale někdy odemknutelným) čipem tak málo. V nynějším čtvrtém kvartále ale už údajně problémy být nemají a tak se zřejmě objeví nové karty dalších výrobců. První z nich už se stihla ukázat, a je dokonce docela zajímavá – Radeon R9 Fury s chladičem WindForce 3X od Gigabyte.

Tento model (kód výrobce je GV-R9FURYWF3OC-4GD) je pozoruhodný v tom, že na rozdíl od ostatních karet nemá referenční PCB, nýbrž desku navrženou přímo v Gigabyte. Toto PCB zabírá celou délku karty (s tříventilátorovým chladičem), bohužel ale nemáme jeho odhalené fotografie. I při hodně silných napájecích komponentech by na něm patrně měla být pořád spousta místa, vzhledem k tomu, že paměti jsou integrované na čipu.

Gigabyte Radeon R9 Fury WindForce 3X
Gigabyte Radeon R9 Fury WindForce 3X

Napájení karty bylo zachováno na dvou osmipinových konektorech a jako chladič je použit design WindForce 3X v mírně zvýšené formě. Pasiv má sám výšku zhruba po úroveň dvouslotové záslepky, ventilátory nad ní zabírají nějakého půl slotu navíc. V zadním křídle pasivu je vidět pět heatpipe, levá polovina chladiče by zdá se snad mohla mít vapor chamber, ale nějaká heatpipe je v jejím boku ale vidět také. Zespodu pak má celé PCB na sobě backplate.

Gigabyte Radeon R9 Fury WindForce 3X

Karta je označená jako model s továrním přetaktováním, avšak parametry jsou velmi blízko referenční verzi: takt GPU je nastaven na 1010 MHz. Pro připomenutí, R9 Fury má 3584 stream procesorů, 224 texturovacích a 64 rasterizačních jednotek. Po stránce pamětí jsou všechny karty s Fiji stejné – 4 GB HBM jim běží na efektivním taktu 1000 MHz s 4096bitovou sběrnicí, což dává propustnost 512 GB/s.

 

 

Ojedinělé DVI

Malá, ale pro někoho možná velmi vítaná zvláštnost se nachází na záslepce. Karty s GPU Fiji nemají v referenční formě výstup DVI, ale jen HDMI a tři DisplayPorty. Karta od Gigabyte se ale vymyká a na druhém patře záslepky jedno DVI má. Je ovšem jen digitální, takže CRT (nebo ošizené LCD bez digitálního vstupu) nepřipojíte, jen monitory pro nativní DVI. Ke kartě od Gigabyte se ale díky tomuto vylepšení budou dát připojit například svého času populární 27″ monitory levně importované z Koreje (pod značkami jako Catleap, Overlord, Qnix).

Gigabyte Radeon R9 Fury WindForce 3X Gigabyte Radeon R9 Fury WindForce 3X Gigabyte Radeon R9 Fury WindForce 3X

Zatímco fotografie karty a balení, jakož i parametry už k Radeonu R9 Fury od Gigabyte máme, zatím nedošlo k fyzickému uvedení. Kdy se karta objeví v obchodech, není známo, stejně ani kolik bude stát. V obchodech má zatím tento výrobce jen své modely Fury X a R9 Nano.

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!