Gigabyte X99-SOC Champion: specialista pro extrémní přetaktování

0

Další generace oranžového specialisty

Již mnoho posledních generací platforem pro procesory Intel Gigabyte vždy připravuje minimálně jednu speciální základní desku ze série OC (overclocking), které se vyznačují velmi specifickým návrhem a odladěním právě pro to nejnáročnější použití, extrémní přetaktování.

U platformy pro procesory Intel Haswell-E již jeden OC model existuje a to X99-SOC Force, která však obsahuje velmi bohatou výbavu a atakuje ty nejvyšší příčky, co se ceny a výbavy týče. Naopak Champion je primárně zaměřená na extrémní přetaktování, tudíž obsahuje „pouze“ tu nejnutnější výbavu. Velké úsilí bylo samozřejmě věnováno tomu, aby základní deska byla co nejstabilnější a vydržela používání v extrémních podmínkách (chlazení procesoru, pamětí a grafických karet kapalným dusíkem).

 

Jak je to již u Gigabyte OC série zvykem, deska je lazená v černo-oranžové kombinaci, která jí dodává velkou dávku elegance. V příslušenství toho moc nenaleznete, pouze základní věci jako manuál, DVD s ovladači a utilitami, plechovou záslepku zadního panelu, čtyři kabely SATA a „hromadu“ SLI a CrossFire můstků.

Gigabyte X99-SOC Champion

Gigabyte X99-SOC Champion

Co na první pohled asi každého trkne, je rozměrné chlazení, kdy všechny čtyři hliníkové pasivy propojuje jedna dlouhá heatpipe. Dále to jsou pouze čtyři paměťové sloty. Jejich počet je omezen právě z důvodu extrémního přetaktování, jelikož při této činnosti by jich ani více osazeno nebylo a bylo tak možné zkrátit datové vodiče na nejnutnější minimum.

Gigabyte X99-SOC Champion
Gigabyte X99-SOC Champion

Pro rozšiřující karty nabízí X99-SOC Champion celkem sedm slotů, z toho čtyři jsou dlouhé PCIe ×16 a tři krátké PCIe ×1. Z dlouhých slotů má první a třetí plných šestnáct linek, zatímco zbývající dva pouze osm. Pokud je osazen procesor Core i7-5820K, má třetí slot pouze osm linek a čtvrtý slot pouze čtyři linky.

Gigabyte X99-SOC Champion

Konektory SATA musely, chtě nechtě, ustoupit přepínači OC socketu a kontaktům pro měření napětí a přesunuly se tak až do spodního rohu. Celkem je k dispozici deset konektorů SATA 6 Gb/s, z čehož dva jsou sdílené pro rozhraní SATA Express.

Gigabyte X99-SOC Champion

O napájení procesoru se stará plně digitální osmifázová kaskáda. Ta obsahuje integrované obvody International Rectifier PowIRstage známé již z Gigabyte Z77X-UP7, která byla známá především díky svému extrémnímu napájení. Díky propojení všech pasivů je napájení chlazeno velmi dobře a v maximální zátěži s přetaktováným Core i7-5930K jsem zaznamenal maximální teplotu 47 °C.

Gigabyte X99-SOC Champion Gigabyte X99-SOC Champion

Chladič čipsetu je rozměrný a slouží spíš jako další tepelná kapacita pro celý chladící „okruh“. Všimnout si můžete nápisu „HiCookie“. Ten tam není z výroby, ale jedná se o vlastnoruční podpis dvorního overclockera společnosti Gigabyte, který se na těchto deskách ve velké míře podílí.

Gigabyte X99-SOC Champion

Pod nejspodnějším slotem PCIe ×16 se nachází několik konektorů: 2× USB 2.0 header, COM header, konektor pro OC Panel (chystaný do budoucna) a konektor pro přídavnou Thunderbolt kartu.

Gigabyte X99-SOC Champion

Gigabyte vlastní zvukové řešení označuje jako AMP-UP Audio, avšak reálně se jedná pouze o mírně vylepšený zvukový obvod s kodekem Realtek ALC1150. Síťový čip je použit Intel I218V, což je v současnosti asi nejlepší volba.

Gigabyte X99-SOC Champion

Pro případ multi-gpu zapojení se třemi nebo čtyřmi kartami je u levých paměťových slotů umístěn konektor přídavného napájení slotů PCIe. Jedná se o klasický šestipin PCIe, jaký znáte i z grafických karet, tudíž byste neměli se zapojením mít žádný problém.

Gigabyte X99-SOC Champion

Jelikož se jedná o základní desku ze série OC, nesmí samozřejmě chybět speciality pro extrémní přetaktování. Respektive použít je lze i pro běžné přetaktování, ale jejich potenciál je plně využit až u toho extrémního, kdy vám deska leží volně na stole.

Gigabyte X99-SOC Champion

Trochu kontrovérzní je i přepínač OC módu procesoru. Oč se jedná? Znáte OC socket od Asusu? Gigabyte má prakticky to samé, tedy má patici osazenou kompletně 2083 piny místo „pouhých“ 2011. To je nejvíce znát při extrémním přetaktování a taktování operačních pamětí. Kontrovérzní tato fíčura je z toho důvodu, že Asus pracuje na tom, aby na ni dostal patent. Uvidíme, jak se společnosti používající „OC socket“ mezi sebou nakonec vypořádají. Z pohledu zákazníka je však velmi dobře, že u této vyspělosti nezůstal pouze Asus.

Gigabyte X99-SOC Champion

Zadní panel je vybaven opravdu velmi skromně a jde na něm vidět, pro co je X99-SOC Champion převážně určena. Obsahuje totiž pouze dva konektory PS/2 pro myš a klávesnici, čtyři USB 2.0, čtyři USB 3.0, ethernet a zvukové výstupy.

Gigabyte X99-SOC Champion

Specifikace

Gigabyte X99-SOC Champion
podporované procesory Intel Haswell-E
patice LGA 2011-3
čipová sada Intel X99
operační paměť DDR4 2133–3400 MHz
počet paměťových slotů/maximální velikost 4/32
druhy napájecích konektorů 1× 24pin 1× 8pin 1× 4pin
formát ATX
zvukový kodek Realtek ALC1150
počet zvukových kanálů 7.1
síťová karta/čip 1× 1 Gb/s, Intel I218V
PCI-Express sloty 4× PCI-E ×16, 3× PCI-E ×1
PCI sloty ne
USB 2.0 4 na zadním I/O panelu, 4 rozšiřující
USB 3.0 4 na zadním I/O panelu, 2 rozšiřující
SATA 10× SATA 6 Gb/s (1× SATA Express)
PATA ne
FDD ne
příslušenství 4× SATA kabel, manuály, instalační CD/DVD, zadní plechová záslepka, SLI a CrossFire můstky
 
cena [Kč] 8 000 (odhad)

Další generace oranžového specialisty

Provozní vlastnosti, přetaktování, propustnost USB 3.0 a ethernetu

Provozní vlastnosti, přetaktování, propustnost USB 3.0 a ethernetu

České zastoupení společnosti Intel nám na testy základních desek poskytlo procesor Intel Core i7-4770K, za což děkujeme.

Testovací sestava
procesor Intel Core i7-5960X/5930K
základní deska dle testu
grafická karta Gigabyte GeForce GTX 470 SOC
operační paměť Corsair Vengeance LPX 2800 MHz CL16
pevný disk Kingston HyperX Fury 240 GB
zdroj Corsair RM550, Antec HCP-1200
chladič NZXT Kraken X41
operační systém Windows 8.1 Professional, 64bit
ovladač grafické karty GeForce Driver 347.88 WHQL

Pro měření spotřeby jsme použili 550W zdroj Corsair RM550, který se k takové sestavě hodí mnohem více. K testům přetaktování poté pro jistotu používáme 1200W zdroj Antec HCP-1200.

 

Teploty

Teplotu pasivů měřeníme kontaktním termometrem Voltcraft PL-120 T2, abychom se tak případně vyhli nepřesným měřením bezkontaktními teploměry na lesklých plochách.

Jako zátěžový test pro chlazení desky posloužilo přetaktování Core i7-5930K na 4,5 GHz při 1,35 V, kdy byl odběr v plné zátěži ze zásuvky okolo 400 W a naprostou většinu energie spotřebovával právě procesor.

Chlazení se nezaleklo ani stovek wattů, které muselo napájení dodat procesoru a teplota se vyšplhala maximálně na 47 °C. Teplota čipsetu byla sice o něco vyšší, ale to je způsobeno tím, že je jeho chlazení propojeno s chlazením napájení, které jej tak trochu ohřívá.

Přetaktování

K testům přetaktování jsem využil dvou procesorů, osmijádrového Core i7-5960X a šestijádrového Core i7-5930K. Bohužel 5960X není zrovna povedeným kouskem a byl jsem schopen jej s rozumnými teplotami provozovat maximálně na zhruba 4350 MHz, což nakonec nemělo smysl jako ukázku přetaktování ukazovat.

Naopak u 5930K vím, že se jedná o lepší kousek, který je na tom minimálně v extrémním přetaktování velmi dobře (uvidíte v další kapitole). Současné šestijádrové a osmijádrové procesory je bohužel velký problém při vysokém přetaktování uchladit, jelikož jejich spotřeba razantně stoupá a ani vodní all-in-one chlazení NZXT Kraken X41 mělo co dělat.

Core i7-5930K se podařilo přetaktovat na 4544 MHz při napětí 1,35 V s Uncore frekvencí 4 GHz, což je velmi slušné. Limitujícím faktorem však byl, bohužel, procesor a se vzduchových/základním vodním chlazením na omezení ze strany základní desky není šance narazit.

 

USB 3.0

K měření rychlosti čtení na portu USB 3.0 využíváme externí SSD Transcend ESD200.

Ethernet

Gigabyte X99-SOC Champion využívá síťového čipu Intel I218V, jež jsem měřil již na dovu základních deskách od různých výrobců, kdy se výsledky lišily minimálně. V jednom měření jsem pouze ověřil, jestli opravdu dosahuje podobných výsledků, což se potvrdilo a další jsem tedy již neměřil. V grafech Intel I218V zastupují desky Asus Z97-A a MSI Z97 MPower Max AC.

Extrémní přetaktování a závěr

Extrémní přetaktování

Společnost Gigabyte nedávno uspořádala menší akci, jejímž tématem bylo právě přetaktování platformy Intel X99. Této události jsem se účastnil já a další tři maďarští kolegové z oboru extrémního přetaktování. Největší hvězdou byla samozřejmě základní deska Gigabyte X99-SOC Champion. Pro přetaktování za pomoci chlazení kapalným dusíkem posloužil procesor Intel Core i7-5930K, jehož výsledky při mém testování byly velmi slibné.

Gigabyte OC Event Slovensko

Gigabyte OC Event Slovensko Gigabyte OC Event Slovensko
Gigabyte OC Event Slovensko 

K dispozici jsme měli celkem 35 litrů kapalného dusíku, tedy relativně dost na jeden procesor a byla tak šance projet mnoho, i vícevláknových, benchmarků. První, čím jsme začli, byla tradičně maximální frekvence. Z mých prvních zkoušení pod dusíkem jsem věděl, že je relativně velká šance na překonání světového rekordu v maximální frekvenci 5930K. To se bohužel nevyvedlo o pouhých 27 MHz. Hodnota naší validace je 6233 MHz, zatímco světový rekord drží NAMEGT s frekvencí 6260 MHz.


http://valid.canardpc.com/phkrre

Dalším benchmarkem bylo Intel XTU (Extreme Tuning Utility), které je velmi náročné, jelikož znatelně zatěžuje všechna procesorová jádra. Jedná se o devátý nejlepší výsledek na světě.

Cinebench se v posledních letech stal také velmi oblíbeným benchmarkem i v oblasti extrémního přetaktování a to i přes fakt, že se jedná o rendering, který opět vytěžuje všechna procesorová jádra. Oba naše výsledky ve verzích R11.5 a R15 jsou šestými nejlepšími na světě. Bohužel času nebylo zase nějak extra hodně, tudíž nedošlo ani k pořádnému odlazení operačních pamětí. To však na další akci napravíme, jelikož již víme, co od tohoto hardwaru očekávat, tak doufáme v umístění na předních příčkách.

Gigabyte OC Event Slovensko
Core i7-5930K Cinebench R11.5

Gigabyte OC Event Slovensko
Core i7-5930K Cinebench R15

Závěr

X99-SOC Champion je specializovaná základní deska, která není určena pro běžné uživatele, či dokonce i většinu nadšenců. Ne, že by pro ně byla špatná, spíše naopak ani zdaleka nevyužijí její potenciál, který nabízí výhradně pro extrémní přetaktování, čemuž odpovídá i ostrouhaná výbava. Podívá-li se člověk na světové rekordy s osmijádrovým procesorem Intel Core i7-5960X v těch nejdůležitějších benchmarcích, tak snad kromě jednoho jsou všechny dosaženy právě na Gigabyte X99-SOC Champion a to již o něčem vypovídá.

Gigabyte X99-SOC Champion

Jaký je můj vlastní názor jakožto recenzenta a overclockera v jedné osobě? Gigabyte odvedl opravdu vynikající práci a přinesl na trh opět něco speciálního. Champion je momentálně opravdovým šampiónem mezi X99 deskami, byť se ani zdaleka nejedná o nejvybavenější model.

 

Je jasné, že zájemců o takto specializovanou základní desku nebude mnoho, jelikož ani nikdy nebylo a prodeje levnějších „obyčejných“ modelů bývají mnohdy násobně vyšší. Je také těžké soudit tuto desku podle ceny. Podle zahraničních cen by ta u nás, pokud se na zdejším trhu tedy někdy objeví, měla být okolo 8 000 Kč, což je takový střed mezi levnými X99 deskami a těmi nejvybavenějšími v podobě Asusu Rampage V Extreme, Gigabyte X99-Gaming G1 a MSI X99A Gaming 9 ACK.

X99 top modely X99 top modely X99 top modely

Od nás si Gigabyte X99-SOC Champion vysloužila ocenění We want it!, jelikož se zkrátka jedná o něco, co chce každý větší nadšenec věnující se i extrémnímu přetaktování. Jedná se o velmi kvalitní a povedenou základní desku nabízející obrovský potenciál.

 

Za zapůjčení základní desky Gigabyte X99-SOC Champion a za pozvání na akci s extrémním přetaktováním děkujeme společnosti Gigabyte

Za zapůjčení externího SSD ESD200 děkujeme společnosti Transcend

Za zapůjčení procesoru Intel Core i7-5960X děkujeme českému zastoupení společnosti Intel

Za zapůjčení dalších testovacích komponent děkujeme společnostem Kingston, CorsairAntec a Noctua

Ohodnoťte tento článek!