Gigabyte Z68X-UD3P-B3: nic extra?

0

Gigabyte se chystá na trh vrhnout svou novinku s čipsetem Z68, základní desku modelu Z68X-UD3P-B3. Deska bude brzy připravena k prodeji, můžeme tak alespoň soudit z fotek finálně vypadající desky s chlazením.

Černošedá základovka ve vás vyvolá dojem, že vše je foceno pouze černobíle. Z omylu vás vyvedou až modré popisky na kondenzátorech a červený plast ve všech portech na I/O plechu. Deska se socketem 1155 podporuje jakýkoli procesor arch. Sandy Bridge, tedy nová Core i3, i5 a i7 řady 2000. K nim tu jsou čtyři sloty pro dvoukanálové zapojení pamětí DDR3.

Sloty jsou vyvedeny bohatě – tři PCI Express ×1, dvě PCI a dva PCI Express ×16 pro zapojení grafik do multi-GPU (podpora je tu jak pro CrossFireX, tak pro SLI). Čipset Intel Z68 Express měl slibovat to dobré z P67 i z H67, zde se tak bohužel moc nestalo. Ano, jde tu taktovat jako na P67, chybí ovšem obrazové výstupy a na HD Graphics 2000 / 3000 v procesoru tak nic nepřipojíte. To zamrzí hlavně proto, že kvůli tomu tu není podpora pro LucidLogix Virtu, přepínání grafických karet. Výhodou Z68 oproti P67 je tak vlastně jen užitečná schopnost používat pevný disk a SSD jako jednu hybridní paměť – často používaná data ukládat na SSD. Jde o RST SSD Caching.

Na desce řady Ultra Durable najdete kromě kvalitních součástek třeba čtyři porty SATA 6 Gb/s a čtyři SATA 3 Gb/s. Na zádi tu potom je osm konektorů USB 2.0 a dva USB 3.0 (modré). Je tu optický konektor S/PDIF a šest 3,5mm zdířek pro zvuk. Dále PS/2, RJ-45 s Ethernetem v rychlosti 1 GB/s a FireWire 800.

Vzhledem k tomu, že zrovna Gigabyte se nesnaží dodržovat oficiální datum vydání (8. května / máje) čipsetu Z68 Express, půjde Z68X-UD3P-B3 na trh nejspíše už záhy, cenu ale neznáme.

Zdroj: coolpc.com.tw

Ohodnoťte tento článek!