Gigabyte Z87-HD3: stačí pro Haswell základní deska v ceně 2700 Kč?

0

Změny u Z87 a specifikace základní desky

Intel Z87

Poslední recenze základních desek, nepočítáme-li preview nových desek pro procesory Intel, se ještě týkala čipové sady Intel Z77, tedy patice LGA 1155 a procesorů Intel Ivy Bridge. Nyní je však již čas na první recenzi jedné z nejnovějších kusů. Konkrétně se jedná o model Z87-HD3 od společnosti Gigabyte, který by měl zaujmout především ne moc náročné uživatele.

Než se však vrhneme na samotnou základní desku, připomeňme si, jaké změny vlastně přináší čipová sada Intel Z87 oproti starší Z77.

Porovnávací tabulka nám říká, že pro běžné uživatele je největší změnou rozšířená konektivita. Nativních portů USB 3.0 může být nyní až šest, to samé se týká rozhraní SATA 6 Gb/s. To je dobrá zpráva hlavně u desek střední třídy, které pro čtyři porty USB 3.0 na zadním I/O panelu a dva rozšiřující nebudou potřebovat žádné přídavné řadiče. Další změnou je již úplná absence PCI (to se týká osmé série obecně, jeliko Z77 PCI nativně nepodporovalo), kdy jsme tohle rozhraní mohli najít jako nativní ještě u minulé generace, konkrétně u čipových sad označovaných Q a B.


 

Linek PCIe 3.0 zůstává v procesoru stále „pouze“ šestnáct a vypadá to, že to tak ještě dlouhou dobu zůstane. Samotný čipset má k dispozici linek osm a to ve verzi 2.0. Nativní frekvence pamětí je 1600 MHz a integrované grafické jádro v procesorech podporuje výstup až na tři monitory zároveň.

 

Gigabyte Z87-HD3 – specifikace

Při pohledu na specifikace v nich zřejmě nenaleznete nic zvláštního. Osazen je zvukový kodek Realtek ALC892, který si snad již zanedlouho porovnáme v testu integrovaných zvukových řešení, kde jej porovnáme s novějším Realtekem ALC1150, ale také třeba kodekem od Creative a dalšími. Síťový čip je rovněž od společnosti Realtek, konkrétně se jedná o kus RTL8111F, který jsme podrobili měření propustnosti. Portů USB nabízí tato základní deska dostatek a starší sloty PCI jsou přítomny dva (konvertovány z PCIe). Pro majitelé starších zařízení jsou k dispozici rozšiřující konektory pro sériový a paralelní port.

Gigabyte Z87-HD3
podporované procesory Intel Core 4. generace (Haswell)
patice LGA 1150
čipová sada Intel Z87
operační paměť DDR3 800–3000 MHz
počet paměťových slotů/maximální velikost 4/32
druhy napájecích konektorů 1× 24pin 1× 4pin
formát ATX
zvukový kodek Realtek ALC892
počet zvukových kanálů 7.1
síťová karta/čip 1× 1 Gb/s, Realtek RTL8111F
PCI-Express sloty 2× PCI-E ×16, 2× PCI-E ×1
PCI sloty 2
USB 2.0 2 na zadním I/O panelu, 4 rozšiřující
USB 3.0 4 na zadním I/O panelu, 2 rozšiřující
SATA 6× SATA 6 Gb/s
PATA ne
FDD ne
příslušenství 4× SATA kabel, manuál, instalační CD/DVD, zadní plechová záslepka, nálepka Gigabyte
 
cena [Kč] 2 700

Změny u Z87 a specifikace základní desky

Gigabyte Z87-HD3 – představení a bližší pohled

Gigabyte Z87-HD3 – představení a bližší pohled

Gigabyte nechal pro nové základní desky vytvořit taktéž nový návrh krabic. Barevné provedení, ve kterém dominuje černá barva, nevypadá špatně.

Gigabyte Z87-HD3
Gigabyte Z87-HD3

Gigabyte Z87-HD3 Gigabyte Z87-HD3 Gigabyte Z87-HD3

Příslušenství obsahuje čtyři kabely SATA (dva s natočenými konektory o 90°), plechovou záslepku I/O panelu, DVD s ovladači a utilitami, manuál a nálepku Gigabyte.

Gigabyte Z87-HD3
Gigabyte Z87-HD3

Plošný spoj základní desky je hnědý a lesklý. Gigabyte u ní zřejmě na design nijak moc nehraje, ale i tak jde vidět alespoň nějaká snaha o barevné sladění.

Gigabyte Z87-HD3
Gigabyte Z87-HD3

Napájecí kaskáda je čtyřfázová. To se na první pohled může zdát málo, avšak pro procesory Intel Haswell je to (samozřejmě při správném provedení) dostačující. Není sice vhodné pro nějaké extrémní přetaktování, ale přetaktování v rámci teplotního limitu procesoru zvládá naprosto bez problémů. Při maximálním zatížení procesoru se teplota vyšplhala na 47,3 °C, což je taková normální hodnota, ani nízká, ani vysoká. Po přetaktování procesoru stoupla na necelých 55 °C, což je stále přijatelné. 

Gigabyte Z87-HD3
Gigabyte Z87-HD3

Chladič čipové sady není úplně nejmenší, ale je bez jakéhokoliv žebrování. I tak je však asi zbytečně velký, jelikož Intel Z87 má spotřebu maximálně pouze několik wattů, tudíž žádné pořádné chlazení, na rozdíl od takových severních můstků Intel X38 nebo X48, není potřeba. Maximální teplotu jsme zaznamenali pouze nějakých 33,2 °C.

Gigabyte Z87-HD3
Gigabyte Z87-HD3

Slotů pro rozšiřující karty je celkem šest, dva PCIe ×16, dva PCIe ×1 a dva PCI. PCI jsou funkční díky převodníku ITE IT8892E. Spodní slot PCIe ×16 je, co se fyzicky osazených kontaktů týče, pouze ×8, což však pro naprostou většinu dnešních grafických karet dostačuje. Pod těmito sloty se nachází ještě konektory pro vyvedení sériového a paralelního portu.

Gigabyte Z87-HD3
Gigabyte Z87-HD3

V pravém spodním rohu je konektor USB 2.0 pro panel skříně, další kontakty pro tlačítka power, reset, stavové diody a úplně napravo šest konektorů SATA 6 Gb/s. Ty nejsou pootočené o 90°, což je trochu škoda.

Gigabyte Z87-HD3
Gigabyte Z87-HD3

Zadní I/O panel není vybaven nijak bohatě, ale obsahuje všechno důležité, co u základní desky střední třídy člověk hledá. Dvakrát USB 2.0, kombinovaný konektor PS2 pro klávesnici nebo myš, D-Sub, DVI, HDMI, čtyři porty USB 3.0, ethernet a zvukové výstupy, to je kompletní výčet.

Gigabyte Z87-HD3
Gigabyte Z87-HD3

Čipy

Na závěr této kapitoly dáváme ještě fotografie důležitých integrovaných obvodů, které se na základní desce nacházejí:

  • Realtek RTL8111F (1 Gb/s síťový čip)
  • Realtek ALC892 (zvukový kodek)
  • ITE IT8892E (převodník PCIe na PCI)
  • dvě paměti pro BIOS
  • ITE IT8728F (IO čip)
  • GD75232 (RS-232 driver a přijímač)
  • ISL9582 (čtyřfázový PWM regulátor napětí)

Gigabyte Z87-HD3 Gigabyte Z87-HD3 Gigabyte Z87-HD3 Gigabyte Z87-HD3

Nová grafická nástavba UEFI + manuální přetaktování

Nová grafická nástavba UEFI + manuální přetaktování

UEFI

Gigabyte u základních desek pro procesory Intel Haswell zapracovalo na prostředí UEFI a nahradilo původní „3D BIOS“ něčím novým. Musím se přiznat, že se mi nové prostředí moc líbí, je svižné a až na trochu se trhající kurzor myši při pohybu a menšími problémy s ukládaním screenshotů (při použití externího SSD o velikosti 128 GB občas při ukládání screenshotu UEFI zamrzlo, ale při použití flash disku už bylo vše v pořádku) je jinak bezproblémové. Do klasického UEFI se přepnete klávesou F2.

 

Následující obrazovka vás přivítá jako první po vstupu do UEFI. Uprostřed je okno, kde všechno nastavujete (jako byste zmenšili klasické UEFI a trochu předělali jeho vzhled)., nalevo se nachází detekce frekvencí, napětí, teplot, otáček ventilátoru chladiče procesoru a časování pamětí. Napravo jsou opět detekovány různé veličiny, například frekvence sběrnice, napětí na různých větvích zdroje, teplota základní desky a otáčky tří systémový ventilátorů. Nahoře nad nastavením jsou ještě grafy průběhů několika napětí, otáček ventilátorů a teplot. Nutno podotknout, že celé prostředí běží v rozlišení Full HD a nejedná se o klasických rozmazaných 1024×768 px.

Gigabyte Z87-HD3 UEFI
Gigabyte Z87-HD3 UEFI

Jednotlivé položky asi nemá příliš význam popisovat, jelikož se jedná přesně o to samé, co v normálním UEFI, pouze v moc pěkném a decentním grafickém kabátku. Možnosti nastavení přetaktování jsou u této základní desky naprosto dostatečné, jak se ostatně budete moct přesvědčit v druhé části téhle kapitoly.

Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFIGigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI

Po přechodu na některou z dalších záložek následujících po „Performance“ se prostředí přepne ještě do dalšího režimu, kdy zmití všechny okolí detekce všech možných veličin a v prostředním okně se napravo objeví kalendář s hodinami. V System Information si můžeme nastavit, zda chcete prostředí pouštět v rozlišení Full HD nebo ve zmenšeném 1024×768 a také si vybrat, zda chcete po vstupu do UEFI zobrazit Dashboard (nová grafická nástavba) nebo klasické UEFI, jaké uvidíte na posledním screenshotu.

Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFIGigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI Gigabyte Z87-HD3 UEFI

Možná jste si na prvním screenshotu všimli, že se položky úvodní obrazovky Home dají jakýmsi způsobem přizpůsobit. Na své záložky (na prvním screenshotu pojmenované jako Your Name 1, 2, 3) si můžete přidat prakticky jakékoliv nastavení z celého UEFI. To přivítají jistě hlavně overclockeři, ale je na každém, co si tam přidá. S touto funkcí přišel i minimálně jeden další výrobce, což si v dalším testu základních desek ukážeme. Pro ladiče je to velice užitečná funkce.

Gigabyte Z87-HD3 UEFI
Gigabyte Z87-HD3 UEFI

Pokud na volnou plochu kliknete pravým tlačítkem myši, zobrazí se další nabídka, kde můžete například uložit nastavení, načíst výchozí hodnoty, přepnout do klasického zobrazení, zobrazit nápovědu, apod.

Gigabyte Z87-HD3 UEFI
Gigabyte Z87-HD3 UEFI

Následující screenshot znázorňuje klasické UEFI tak, jak jej znáte z předchozí generace základních desek Gigabyte.

Gigabyte Z87-HD3 UEFI
Gigabyte Z87-HD3 UEFI

Přetaktování

Původně bylo v plánu vyzkoušet i automatické přetaktování a prozkoumat i nové utility. Bohužel mi začal stávkovat operační systém a z časových důvodů jsem jej neměl možnost přeinstalovat.

Jistě mnoho z vás ví, že procesory Intel Haswell mají určité problémy s vysokým zahříváním, které se táhnou již od modelů Ivy Bridge. To, bohužel pro všechny, omezuje maximální přetaktování a tak se se vzduchovým chlazením pohybuje u běžných prodejních kusů hranice stability okolo 4500–4600 MHz.

Náš kus je na tom o něco lépe a při napětí 1,327 V (podle CPU-Z) si dal říct stabilně na 4675 MHz. I tak to není však žádný zázrak a oproti bývalému Core i7-2600K atakujicímu hranici 5 GHz to je značný rozdíl, protože při takto vysoké frekvenci byla prověrka základní desky opravdu důkladná.

Kvůli omezeným možnostem přetaktování nových procesorů tedy trochu uvažujeme o vypuštění manuálního přetaktování, jelikož jak je vidět, frekvence, kde již náš procesor končí, je schopna dosáhnout i levnější základní deska.


Provozní vlastnosti + měření propustnosti USB 3.0 a ethernetu

Provozní vlastnosti + měření propustnosti USB 3.0 a ethernetu 

Pro potřeby testů nových základních desek jsme potřebovali i nový procesor. České zastoupení společnosti Intel nám k těmto účelům poskytlo procesor Intel Core i7-47700K, za což děkujeme.

Testovací sestava
procesor Intel Core i7-4770K
základní deska dle testu
grafická karta Gigabyte GTX 660 Ti
operační paměť Corsair Dominator Platinum
pevný disk Kingstony HyperX 3K 120 GB, Intel X25-V 40 GB, Western Digital VelociRaptor 74 GB
zdroj Enermax Triathlor 550 W, Antec HCP-1200
chladič Enermax ETS-T40
operační systém Windows 7 Ultimate EN, 64bit
ovladač grafické karty GeForce Driver 320.49 WHQL

Pro měření spotřeby jsme použili 550W zdroj Enermax Triathlor, který se k takové sestavě hodí mnohem více. K testům přetaktování poté pro jistotu používáme 1200W zdroj Antec HCP-1200.

Od minulého testu naleznete v této kapitole i měření propustnosti USB 3.0 a především měření propustnosti síťových „karet“, ke kterému nás inspirovala právě posledně testovaná základní deska MSI Z77A-GD65 Gaming, jež nemá běžný síťový čip, ale lepší Qualcomm Bigfoot Killer 2200.

 

Teploty

Teplotu pasivů měřeníme kontaktním termometrem Voltcraft PL-120 T2, abychom se tak případně vyhli nepřesným měřením bezkontaktními teploměry na lesklých plochách.

Již v minulém testu jste mohli vidět, že jsou teploty můstku Intel Z77 u všech testovaných desek přibližně stejné. Nejinak tomu je i v tomto případě, kdy se u desky Asus i MSI pohybovala jeho teplota v rozmezí 34–35 °C, což se dá označit za chybu měření. Bohužel jsme však zřejmě narazili na mírně horší kus desky od Asusu, jelikož se v zátěži teplota na MOSFETech vyšplhala až na 50,6 °C

Spotřeba

Spotřebu měříme pomocí běžného zásuvkového wattmetru. Spotřebu v idle (bez zátěže) měříme až deset minut po skončení zátěže. Každých 30 vteřin odečteme hodnotu z wattmetru a takhle odečítáme po dobu desíti minut. Zaznamenané hodnoty zprůměrujeme a zaneseme do tabulky. Spotřebu v zátěži odečítáme až deset minut po jejím začátku a poté postupujeme stejně jako u měření bez zátěže. Pro zátěž používáme Prime95 nastaven na zatížení sedmi vláken a na osmém vlákně poté běží Furmark.

Testy výkonu

Výkon v námi používaných benchmarcích a různých programech jsme měřili, ale vzhledem k tomu, že se jedná o první naměřenou základní desku s procesorem Haswell, nemá smysl zde prezentovat jednopruhové grafy s nulovou vypovídající hodnotou. V příštím srovnávacím testu tří základních desek však již budou grafy plnohodnotné a bude v nich zanesena i tato základní deska.

Měření propustnosti USB 3.0

K testům propustnosti rozhraní USB 3.0 nám společnost Transcend zapůjčila externí SSD určené pro připojení právě k tomuto portu (kompatibilní i s verzí 2.0). Jelikož se jedná o jedno z (komplexně, tj. včetně čtení a zápisu malých souborů) nejrychlejších úložišť do USB 3.0, je měření zkresleno méně, než kdybychom používali některý z levnějších flash disků.

Zatím však naše měření obsahuje pouze výsledky rychlosti čtení z programu HDTach, abychom ověřili, zda není SSD bržděno. Proto bychom rádi požádali vás, čtenáře, o návrhy, jak nejlépe USB 3.0 prověřit pomocí tohoto externího SSD a jaké testy pro to zvolit.

Měření propustnosti ethernetu

Již dříve jsem v komentářích k recenzím základních desek vídával požadavky na měření propustnosti síťové karty a také to přispělo k tomu, že jsme se rozhodli měřit i tyto hodnoty. K měření jsem využil již existující metodiky kolegy Petra Šípka, který takto porovnával integrované síťové čipy s dedikovanou síťovou kartou. V počítači na druhé straně používáme nově síťovou kartu od společnosti Intel.

Výsledky nejsou, alespoň pro nás, nijak překvapující. Na levnější základní desky se osazují i levnější a dle našeho měření i horší síťové čipy od Realteku. Například u o pár stovek dražšího modelu Z87-D3HP je již síťový čip od Intelu, který bude téměř jistě kvalitnější.

Závěr – vyplatí se koupě Gigabyte Z87-HD3?

Závěr – vyplatí se koupě Gigabyte Z87-HD3?

Pokud jste dočetli až sem, tak již asi tušíte, jak si jedna z nejlevnějších základních desek s čipovou sadou Intel Z87 vede. Vzhledové provedení asi není potřeba moc hodnotit, protože málokoho v této cenového kategorii vzhled zajímá, to bývají spíš až nadšenci, kteří volí dražší a vybavenější modely.

Po stránce funkčnosti je Gigabyte Z87-HD3 s aktuální verzí UEFI bezproblémová, pokud nepočítáme detaily jako nemožnost uložit screenshot UEFI na externí SSD a mírně se trhající kurzor v tomto prostředí. V dnešní době už se moc často nevidí, že by některý z výrobců udělal nějakou razantnější chybu při návrhu a výrobě a do běžného PC je tedy Z87-HD3 doporučitelná bez jakýchkoliv okolků.

 

Ale co když se nejedná o běžný počítač a přejde se k přetaktování? Tak ani v něm vás Gigabyte Z87-HD3 nezklame. Před testováním jsem kvůli slabší napájecí kaskádě a celkově nižšímu zařazení měl trochu obavy o to, aby takto vysoké přetaktování deska zvládla. Dostali jsme se na 4675 MHz, což je nadprůměrná hodnota mezi retailovými kouseky procesorů a je to také jeho limit, který jsme si měli možnost ověřit již na jiné a výrazně dražší základní desce. Je pravděpodobné, že pokud by náš procesor atakoval hranici 5 GHz, byla by již základní deska omezením, ale v současné situaci to tak není.

Mínus má Gigabyte za použitího síťového čipu od Realteku, který podle měření zaostává za starším Intelem někdy i o několik desítek Mbit/s. Rozdíly ale nejsou nijak extrémní a i Realtek je v pohodě použitelný i pro domácí síť.

Gigabyte Z87-HD3

+ příjemná nová grafická nástavba UEFI
+ dobrý poměr cena/výkon (výbava)
+ na jednu z nejlevnějších Z87 desek bezproblémová funkčnost
+ nízké zahřívání čipsetu, zahřívání napájecí kaskády v normě
+ základní deska neomezuje přetaktování procesoru
+/– dva sloty PCI (pro někoho může být nevýhoda)

– použití horšího síťového čipu od Realtek
– stále se trhající kurzor myši v UEFI
– konektory SATA mohly být pootočeny o 90°, aby kabely netrčely do prostoru nad desku 

Cena: 2 700 Kč (30. 7. 2013 – Alfa.cz)

Za bezproblémovou funkčnost, výborný poměr cena/„výkon“ a velké možnosti přetaktování na jednu z nejlevnějších základních desek s čipovou sadou Intel Z87 udělujeme základní desce Gigabyte Z87-HD3 ocenění Smart Buy!

Za zapůjčení základní desky Gigabyte Z87-HD3 děkujeme společnosti T.S. Bohemia

Za zapůjčení externího SSD ESD200 děkujeme společnosti Transcend

Za zapůjčení procesoru Intel Core i7-4770K děkujeme českému zastoupení společnosti Intel

Za zapůjčení dalších testovacích komponent děkujeme společnostem KingstonEnermaxAntec a Noctua


Graf ceny produktu Gigabyte GA-Z87-HD3 poskytuje server Heureka.cz

Ohodnoťte tento článek!