Gigabyte zastavil výrobu Radeonů R9 290/290X. Subdodavatel ošidil chladiče

0

V závěru loňského roku se po příchodu Radeonů s čipem Hawaii vkládala obzvlášť velká očekávání do nereferenčních modelů, tyto karty se ale naneštěstí nestačily dostat na předvánoční trh. Bohužel se zdá, že ani s příchodem nového roku se smůla od nereferenčně chlazených karet R9 290X a R9 290 neodlepila. Společnost Gigabyte údajně bude muset stáhnout z prodeje svou kartu s chladičem WindForce 3X, kterou sotva začala prodávat, kvůli závažné výrobní vadě.

Problém se údajně týká jak Gigabytovského OC modelu R9 290X, tak varianty R9 290, vybavených tříventilátorovým chladičem WindForce 3X (informovali jsme o nich 10. prosince/decembra). První várka sériových karet totiž údajně vykazuje překvapivě špatné provozní vlastnosti. Poté, co na tento fakt upozornili recenzenti, sdělili zástupci firmy, že problém spočívá v nekvalitním chladiči. Výroba byla údajně zastavena do doby, než se chybu podaří odstranit. Pravděpodobně se také budou již vyrobené kusy z obchodů stahovat. Opravená série karet by prý mohla být hotova ještě v průběhu ledna (januára), i tak jde ale o značné zdržení.

Aktualizováno (6.1. 2014):
Podle zpřesněných informací se veškeré problémy mají týkat toliko karet, které dostali novináři/recenzenti. Šlo tedy ještě o vzorky. Podle společnosti Gigabyte jsou naopak veškeré karty, které jsou v obchodech nebo do nich míří, již v prořádku a chaldiče mají vyrobené správně. Kupujícím Radeonů R9 290/290X této značky s chlazením WindForcetedy nic nehrozí. Že jsou karty prodávané v obchodech v pořádku, nám potvrdili přímo zástupci firmy Gigabyte.

Gigabyte Radeon R9 290X OC (Tom's Hardware)
Gigabyte Radeon R9 290X OC (Tom’s Hardware)

Přesnější povaha závady na chladiči je poněkud zarážející. Údajně ho totiž zfušoval subdodavatel, kterému Gigabyte výrobu chladiče či jeho pasivní části svěřila. Vyrobené exempláře prý nedosahují požadované jakosti, ba dokonce se mají poměrně podstatně lišit například zpracováním rozměry základny. Jinými slovy, tento subdodavatel firmu Gigabyte zřejmě ošidil a dodal jí v podstatě jiný, horší chladič, než jaký si u něj objednala a jaký mu do výroby schválila. (Pozn.: podle pozdějších informací se závadné chladiče na prodejních kartách ve skutečnosti neobjevily, takže výtky ke kontrole jakosti beru zpět.)

Subdodavatel údajně odflákl mimojiné základnu chladiče (Tom's Hardware)
Subdodavatel údajně odflákl mimojiné základnu chladiče (Tom’s Hardware)

Jak jsem již zmínil, Gigabyte již má pracovat na nápravě. Vyrobené karty mají dostat řádné chladiče podle původního návrhu, což by mělo napravit jejich provozní charakteristiky (které zrovna u GPU Hawaii hrají kvůli řízení spotřeby na základě teploty zásadní roli). Zda Gigabyte údajného proradného dodavatele vymění, nevíme, určitě je to však poučná lekce o rizicích tlaku na minimalizaci nákladů a outsourcingu. Doufejme, že se jen tak brzy opakovat nebude.

 

U nás se karty ještě do prodejů nedostala (vyhledávače cen ji neregistrují), takže s případnými potížemi si starosti dělat nemusíte. Naše končiny tak postihne toliko zpoždění tohoto modelu, které ale naštěstí neovlivní další výrobce. Firmě Gigabyte ale přejeme, aby se na ní smůla nelepila i celý zbytek roku.

Gigabyte Radeon R9 290X OC
Gigabyte Radeon R9 290X OC

Zdroj: Tom‘s Hardware, Overclockers UK (fórum)

Ohodnoťte tento článek!