Giganti ze Sillicon Valley uzavřeli partnerství pro vývoj umělé inteligence

0

Skupina nejvýznamnějších technologických firem spojila síly pro vytvoření etického kodexu, jímž se má řídit budoucí vývoj na poli umělé inteligence. Mezi hlavní cíle projektu zařadili technologičtí bossové společné zdolávání výzev v oblasti robotických technologiích, zvýšení obecného povědomí o oboru a rozptýlení obav veřejnosti z přílišného pokroku.

Od automatizace výrobního procesu a nedostatku pracovních příležitostí pro lidi přes samořídící automobily až po apokalyptické povstání robotů – rychlý pokrok na poli umělé inteligence vzbuzuje mezi veřejností již dlouhá léta obavy. Zatímco některé působí spíše úsměvně, jiné, včetně přílišné automatizace výroby, by v budoucnosti skutečně mohly představovat nelehkou výzvu.

Na situaci nyní zareagovala pětice vedoucích firem v oboru. Ke stolu zasedli zástupci Googlu, Microsoftu, Facebooku, Amazonu a IBM a výsledkem je založení neziskové organizace s názvem Partnerství pro přínos umělé inteligence lidstvu a společnosti (či zkráceně jen Partnerství pro umělou inteligenci). Jejím ústředním cílem je podle oficiálního prohlášení pracovat na zvýšení porozumění ze strany společnosti a stanovit optimální postupy při zdolávání výzev a využívání příležitostí v oboru umělé inteligence.“ K dialogu budou zváni zástupci akademické a neziskové sféry i odborníci na politiku a etiku.

Pokračování na Euro.cz.

Ohodnoťte tento článek!