Dřív než Photoshop. Bezplatný editor Gimp podporuje HEIF, zabijáka JPEGu

8
HEIF

Před měsícem vydaný Gimp 2.10 přinesl hromadu roky vyhlížených novinek. Tvůrci přitom slíbili rychlejší aktualizace a přidávání funkcí, aniž by se muselo čekat na další majoritní verzi 3.0. Prvním důkazem je vydaný Gimp 2.10.2 (stahujte z gimp.org), který přináší několik novinek a 44 oprav.

Hlavním tahákem je plugin pro formát HEIF, který Gimp nově dokáže načítat i do něj exportovat. Jeden z potenciálních nástupců JPEGu se těší velké oblibě. Podporuje jej Apple v iOS 11 a macOS High Sierra, Google v Androidu P, přidal se také Microsoft nebo český Zoner.

HEIF slibuje při stejné kvalitě jako JPEG pouze třetinovou velikost souboru. Podporuje alfa kanál (průhlednost), bezztrátovou kompresi i animace, takže dovede zastoupit také GIF nebo PNG. Rozumí si s až 16bitovými barvami. HEIF může do jednoho souboru pojmout více obrázků (různé velikosti, sekvence, stacky fotek s různou expozicí nebo zaostřením apod.), případně zvuk a jiná data.

Kromě nového formátu dostal Gimp 2.10.2 také dva nové filtry pro sférickou deformaci a rekurzivní transformaci, vylepšený nástroj pro tvorbu screenshotů a sahalo se i hlouběji do kódu. Histogramy obrázků se nově počítají v odděleném vlákně, takže nebudou brzdit vykreslování uživatelského rozhraní.

Dřív než Photoshop. Bezplatný editor Gimp podporuje HEIF, zabijáka JPEGu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Zabijaku a pochlubis se teda, kolik obrazku celkove nebo treba jen fotek mas doma ulozeno v HEIFu?

  Ja teda zadnou, vsechno mam v JPEGu, mysleno fotky, jinak pouzivam na obrazky i PNG a TIFF.

  Kamos si nektere veci konvertuje do BPG.

  O HEIFu nejakou dobu vim, ale v praxi jsem se s nim jeste nikdy nesetkal.

  • Klasický problém vejce a slepice. Dokud pro to není software, nelze do něj fotit. Dokud do něj nejde fotit, není třeba software. Někde se ale začít musí a HEIF vypadá, že by mohl uspět (na rozdíl od JPEG 2000, JPEG XR, BPG a jiných, protože už teď má jistou podporu ve čtyřech nejpoužívanějších operačních systémech, budou jej časem podporovat všechny smartphony. Už chybí jen podpora (bez)zrcadlovek, kde ale není kam spěchat, protože jejich majitelé asi stejně budou fotit hlavně do RAWu.

   • Podle me je to o tom, jestli uzivatele prechod na novy format potrebuji nebo jestli daji prednost kontinuite, protoze doted fotili v tom JPEGu a maji v tom ulozene spoustu fotografii, ktere nebudou prekodovavat.

    Ja tu potrebu vyvijet nove lepsi formaty chapu, ale budou to mit jeste hoodne dlouho tezke se prosadit proti tem zabehnutym.

    Na ten BPG jsem u kamose koukal a opravdu dobre, ale sam do toho nic davat stejne nebudu.

    • Podle mne nepotrebuji. Kdo potrebuje, muze v nem delat i dnes. Pro foto profiky a nadsence jsou tu stejne Neff nebo Raw. Tem ostatnim Jpeg staci, pri dnesnich kapacitach flashek uz setrenim mista neni tak akutni.